Przedstawiciele Homo Sapiens przez wieki utrzymywali, że tym, co odróżnia nas od innych gatunków jest język. Dziś, dzięki rozlicznym badaniom, wiemy, że to nieprawda: większość zwierząt stadnych posługuje się pełnym niuansów systemem komunikacji, bazującym na zapachach, dźwiękach, ruchach i kolorach. Tak na przykład delfiny i papugi mówią do siebie po imieniu, w pieśniach wielu ptaków i we wzorach na skórze kałamarnic można odnaleźć struktury gramatyczne, słonie w niewoli z czasem zaczynają używać „naszych” słów, żeby komunikować się z ludźmi, a te żyjące na wolności mają na człowieka własne określenie. Humbaki śpiewają pieśni miłosne, trwające nawet dwadzieścia godzin. Języki nie-ludzkie nie są gorsze od naszych, są inne, ale nie należy ich wartościować, zwłaszcza wobec perspektywy antropocentrycznej.
Nauka języków obcych powinna zatem oznaczać również poznanie języków zwierząt pozaludzkich. Przez ich meandry Annę Jurek i publiczność przeprowadzi niderlandzka badaczka, filozofka i pisarka, autorka książek „Języki zwierząt” (Wydawnictwo Marginesy) i „Zwierzęta mówią” (Wydawnictwo Drzazgi) – Eva Meijer.
Spotkanie poszerza kontekst wydarzenia performatywnego dotyczącego istot nie-ludzkich „400 m2 nadziei” w reżyserii Michała Zadary.
Prowadzenie: Anna Jurek.
Biografia
Eva Meijer – filozofka, artystka wizualna, pisarka i piosenkarka. Pisze powieści, eseje filozoficzne, teksty akademickie, wiersze i felietony, a jej twórczość została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Powtarzające się tematy to język, w tym cisza, szaleństwo, zwierzęta niebędące ludźmi i polityka. Meijer pracuje również jako badaczka na Uniwersytecie w Amsterdamie, pisze eseje i felietony dla gazety NRC i jest członkiem Multispecies Collective.
Anna Jurek – edukatorka i filozofka z wykształcenia. Propagatorka metod: LEGO LOGOS i Dociekań Filozoficznych opartych na programie „Filozofowania z dziećmi" autorstwa Matthew Lipmana. Filozofuje z dziećmi, nastolatkami i dorosłymi w szkołach i instytucjach kultury. Uczestnicząc w Dzikich studiach odkryła moc siedzenia na pieńku i od tej pory coraz więcej czasu spędza w przyrodzie, bo wracając do natury, wraca do siebie. Opiekunka psa Leosia.
#literatura #kulturynieludzkie #filozofia
Wydarzenie na stronie Festiwalu
Zapraszamy na stronę Festiwalu Łódź Wielu Kultur (4-13 października)
Bądź na bieżąco i zaobserwuj festiwalowe profile: