Gdy masz naturę badacza i trafisz na coś ciekawego – zatrzymujesz się. Chcesz poznać to lepiej. PRZYGLĄDASZ się temu ze wszystkich stron. Z bliska i daleka. Zaczynasz to BADAĆ – mierzyć, ważyć, robić pomiary, notować wyniki. Nasłuchujesz, wąchasz i DOTYKASZ. Obserwujesz jakie zachodzą tam ZMIANY W CZASIE. Próbujesz to nazwać, ZDEFINIOWAĆ. Aby na koniec zebrać te wszystkie informacje i ZESTAWIĆ je ze sobą.
W pobliżu dziczejącego pola „400 m2 nadziei" w ramach Małego Festiwalu Łódź Wielu Kultur powstanie instalacja, która pozwoli przejść dzieciom i bliskim im dorosłym ścieżkę badacza. Twórcy instalacji będą zachęcać do zaglądania, dotykania i przekręcania.
Twórcy instalacji to Ańa Komorowska i Michał Rokita – architekci, nauczyciele, rodzice Franka i Antka. Wspólnie projektują (nie)place zabaw, czyli miejsca do zabawy, które są czymś więcej niż tylko płaską przestrzenią z przypadkowo wrzuconymi urządzeniami. Wydali kilka książek o architekturze, twórczych zajęciach i o placach zabaw. Więcej informacji na stronie: Nieplac zabaw.
Otwarciu instalacji TO-TEM TO-TU będzie towarzyszyć gra terenowa i rodzinny spacer dendrologiczny ze Społecznymi Opiekunami Drzew (współtwórcami Mapy Drzew Łodzi): Małgorzatą Godlewską, Justyną Makulec i Szymonem Iwanowskim. Na najmłodszych będą czekać gry i zabawy zachęcające do czujnego i czułego obserwowania tego, co nas otacza: zarówno nad głowami, jak i pod nogami.
Społeczni Opiekunowie Drzew skupiają mieszkańców, którym zależy na zadbanej zieleni wysokiej w Łodzi. Więcej o tej inicjatywie na stronie: Mapa drzew w Łodzi i profilu Społeczni Opiekunowie Drzew.
Instalacja TO-TEM TO-TU towarzyszy projektowi „400 m2 nadziei” w reżyserii Michała Zadary.
Więcej informacji na stronie wydarzenia
Zapraszamy na stronę Festiwalu Łódź Wielu Kultur (4-13 października)
Bądź na bieżąco i zaobserwuj festiwalowe profile: