Orkiestrę tworzy kilkadziesiąt osób różnych narodowości, którzy często są wirtuozami nietypowych instrumentów. W tym wielokulturowym składzie powstały spektakularne widowiska muzyczne.
Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 to czas na reaktywację World Orchestry w nowym formacie pod wymownym tytułem „WE”. Projekt „WE”, który powstaje specjalnie na Festiwal, będzie silnym głosem artystek i artystów z całego globu niosących przesłanie pokoju ponad podziałami. Koncert otwarcia Festiwalu to manifest międzykulturowego dialogu, który zostanie wyrażony poprzez muzykę płynącą prosto z serc i dotykającą duszy.
Materia, z którą zmierzy się Grzech Piotrowski, oscyluje wokół narastających problemów współczesnego świata. Dlatego projekt „WE” wpisuje się w założenia Festiwalu związane z budowaniem wspólnoty refleksyjnych i czujących ludzi, współodpowiedzialnych za przyszłość naszej planety
W 2024 w ramach „WE” artystki i artyści chcą zorganizować sto koncertów na pięciu kontynentach pod muzycznym „parasolem” World Orchestry. Koncert otwarcia Festiwalu Wielu Kultur będzie kulminacją projektu i prawdziwym widowiskiem muzycznym. Projektowi towarzyszy nagranie studyjne albumu realizowane na całym globie.
Na scenie w łódzkiej Wytwórni zobaczymy kilkadziesiąt światowej sławy muzyków reprezentujących wiele kultur (również z regionów objętych konfliktami i działaniami wojennymi), m.in.:
Ruth Wilhelmine (wokal) – Norwegia
Grażyna Auguścik (wokal) - Polska
Liz Rosa (wokal) - Brazylia
Bendik Hofseth (saksofon i wokal) – Norwegia
Terje Isungset (perkusja/przeszkadzajki) – Norwegia
Adel Naderi (wokal) - Kurdystan
Foad Pishva (wokal) - Kurdystan
Joachim Mencel (lira) – Polska
Misha Piatigorsky (piano) - USA
Anna Makhoul (oud) - Palestyna
Lukas Oraviec Tp - Słowacja
Dariush Rasuli (ney) - Persja
Aniel Someillan (bas i wokal) – Brazylia
Arad Emamgholi (daf) – Kurdystan
Peter Somos (drums) – Węgry
Shachar Elnatan (gitara) – Israel
Wassim Ibrahim (arabska lutnia) - Syria
Mateusz Smoczyński (skrzypce) - Polska
Sara Malinowska (skrzypce) – Polska
Stanisław Słowiński (skrzypce) – Polska
Michał Zaborski (altówka) - Polska
Krzysztof Lenczowski (wiolonczela) - Polska
Piotr Matusik (pianino) – Polska
Krzysztof Gradziuk (drums) - Polska
Jan Wierzbicki (bas) – Polska
Ignacy Wendt Tr – Polska
Tamara Behler – Polska
Grzech Piotrowski –
GRZECH PIOTROWSKI to eksplorator. Przemierza świat w poszukiwaniu, artystów, muzyki, korzeni improwizacji, słońca, zdrowego jedzenia, przygody i esencji bycia. Jego projekty muzyczne wymykają się całkowicie z ram, standardów i wszelkich stereotypów.
To kompozytor, saksofonista, producent muzyczny, aranżer. Artysta balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Twórca zespołów Alchemik, Oxen, Dekonstrukcja Jazzu, Freedom Nation, Head Up, Alechemik Big Band. W 2009 roku założył projekt swoich marzeń – World Orchestra, choć prace nad jej powstaniem sięgają aż 1998 roku. Skupia wybitnych solistów ze świata jazzu, klasyki, etno, folk, otwartej improwizacji. W jej skład wchodzą artyści z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk.
GRZECH PIOTROWSKI, nominowany był trzykrotnie do Fryderyków, w roku 2012 i w 2013 oraz nagrody Mateusz 2012 (Polskie Radio). Zdobywca Grand Prix na Hoeilaart Jazz Festival w Belgii w 1998 roku, Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za muzykę do spektaklu „Saksofon Basowy” Skvoreckiego, oraz pierwszych miejsc na festiwalach “Jazz Nad Odrą”, “Pomorska Jesień Jazzowa”i “Jazz Juniors”. W swojej karierze założył zespoły: World Orchestra (działa od 2010 r.), Alchemik, Oxen, Dekonstrukcja Jazzu, Freedom Nation, Head Up.
Więcej o „WORLD ORCHESTRA. Grzech Piotrowski – www.worldorchestra.com
Harmonogram:
19:00 Otwarcie bramek
20:00 World Orchestra, Grzech Piotrowski
Organizatorzy: Festiwal Łódź Wielu Kultur, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi