Pochodząca z Kijowa Yaroslava Khomenko jest projektantką mody, ilustratorką, artystką. W 2019 roku założyła markę XOMEHKO, która działa zgodnie z zasadami etyki – używa metody upcyklingu. XOMEHKO poddaje istniejące ubrania i tkaniny symbolicznej oraz materialnej dekonstrukcji. Tworzy z nich nowe rzeczy, własne sensy i znaczenia. Ubrania Khomenko nawiązują do takich zagadnień jak płeć kulturowa czy zagłada klimatyczna. Od 24 lutego są również opowieścią o wojnie i odrodzeniu ukraińskiego państwa i narodu po destrukcji i traumie spowodowanej rosyjską agresją.
Wykorzystywana przez artystkę technika polega na zagniataniu, zgrzewaniu i zszywaniu tkanin pozyskiwanych ze zużytych ubrań, głównie t-shirtów. Ubrania XOMEHKO są zarówno wyrafinowanym obiektami sztuki, jak i rzeczami do codziennego noszenia. Opisywał je m.in. magazyn „Vogue”. Ciężka, mroczna suknia wykonana z czarnych koszulek z nadrukami wystawiona została w witrynie paryskiego butiku Les Suites.
Prace artystki zobaczycie na jej profilu na Instagramie:
www.instagram.com/_xomehko_/
W czerwcu tego roku Miasto Łódź, wraz z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Fundacją Impuls dla Kultury, zaprosiło Khomenko na 7-miesięczną rezydencję. W CMWŁ artystka rozwija projekt artystyczno-modowy, który odzwierciedla ideę odbudowy ze zniszczeń, jakie przyniosła rosyjska inwazja.
Październikowe warsztaty są kolejnym etapem projektu, a powstałe w trakcie spotkań prace zostaną pokazane na wystawie będącej zwieńczeniem rezydencji w grudniu tego roku. Warsztaty są bezpłatne i może w nich wziąć udział każdy, kto ma ochotę spróbować swoich sił w projektowaniu mody!
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282
Kiedy: 1, 6, 7, 13, 14, 15, 20, 21, 22, 27 i 28 października
W czwartki i piątki 16.00 - 18.00, w soboty 12.00 - 14.00.
Zapisy pod numerem telefonu: 500 529 365
Udział bezpłatny
Na warsztaty należy przynieść kilka sztuk odzieży, które wspólnie będziemy przerabiać. Część z nich stanie się eksponatami na wystawie.
--
Zadanie "Kolekcja stworzona ze zgliszczy. Upcycling jako symbol odrodzenia", jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.