Kreatywny plac zabaw powstaje w Łodzi

Dwa tygodnie zabawy z wkrętarkami, śrubami i starymi drewnianymi skrzynkami – na terenie Lunaparku powstaje kreatywny plac zabaw. Tu będzie potrzeba prawdziwej dziecięcej fantazji, żeby wyczarować coś z dostępnych elementów.

fot. UMŁ
Kreatywny plac zabaw powstaje w Łodzi
2 zdjęcia
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

„Adventure playground”, czyli kreatywny plac zabaw powstaje w Łodzi pierwszy raz. W Polsce to druga taka inicjatywa. Pomysłodawcą łódzkiego placu jest Adam Macander.

- Pamiętam dokładnie swoje dzieciństwo i co lubiłem robić, co wszyscy robiliśmy – no budowaliśmy bazy z wszystkiego co znaleźliśmy, a wtedy naprawdę było niewiele. Budowaliśmy z patyków, liści, sznurków, tego co się udało znaleźćmówi Adam Macander.

„Skwerania wolnych dzieci” – bo tak pomysłodawca nazwał łódzki kreatywny plac zabaw – będzie czynna od 1 września do 14 września w godzinach od godz. 13 do 18, na terenie Lunaparku, w Parku na Zdrowiu.

- Na teren naszej Skweranii zapraszamy dzieci w wieku 6-15 lat, w towarzystwie rodziców lub opiekunów. Opiekunów prosimy tylko o to, by tylko dzieci pilnowali a nie budowali za dzieci, a same dzieci zapraszamy do budowy – budujcie co chceciedodaje Adam Macander.

Mimo dowolności w pomysłach, dla tych niezdecydowanych dzieci będzie też podpowiedź – żeby wspólnie zbudować łódź. Pomysłodawcy zaprosili do współpracy fundację Szycie Życia, która w połowie zabawy, pomoże w uszyciu żagli. Czy ostatecznym efektem będzie rzeczywiście łódź, a może statek kosmiczny – tego nie wiadomo, bo choć jest pomysł na stworzenie konkretnej budowli – to ciągle najważniejsza jest zabawa wyobraźnią.

- Nie zakładamy dzieciom sztywnych ram, mają ramy, ale mogą je wyginać jak będą chciały i z tej łodzi może powstać wszystko a my będziemy im kibicować. A podczas tego kibicowania będziemy dbali o ich bezpieczeństwo - mówi Konrad Dzięcielewski z Doliny Skrzatów, który jest animatorem na kreatywnym placu zabaw.

Projekt powstaje dzięki 2 Miejskiemu Programowi Mikrograntów, w ramach którego grupy nieformalne, ale i stowarzyszenia i fundacje, mogły zyskać dofinansowanie do 5 tys. zł. Wygrało 38 projektów, które są sukcesywnie realizowane od lipca do grudnia. Operatorem programu jest OPUS – Centrum Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich.

Zobacz również:

Kontakt