Letnie Koncerty w Altanie Parku Źródliska I

Dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń jeden z ulubionych cykli łodzian wraca do Altany Parku Źródliska! Cztery sierpniowe popołudnia wypełni muzyka klasyczna w najlepszym wydaniu. Zabrzmią arie operowe i operetkowe, muzyka filmowa i klasyczna; nie zabraknie aranżacji muzyki rozrywkowej, ani tanecznej muzyki bałkańskiej!

Wstęp, jak co roku, będzie wolny, ale ilość przygotowanych miejsc siedzących ze względu na wytyczne sanitarne – ograniczona. Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę od 2 do 23 sierpnia, początek zawsze o godz. 17.00.

Organizacji tegorocznej odsłony cyklu towarzyszą nadzwyczajne środki ostrożności. Na wyznaczonym dla widowni terenie będą mogły przebywać jedynie osoby w maseczkach/przyłbicach (zakryte usta i nos). Obowiązywać będzie dezynfekcja dłoni oraz wypełnienie oświadczenia przez uczestników wydarzenia. Tegoroczna edycja cyklu będzie możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Organizatorzy Letnich Koncertów w Altanie przywracają tradycję koncertowania w Parku Źródliska, gdzie już pod koniec XIX wieku w każdy letni świąteczny dzień występowała orkiestra działająca przy fabrykach Scheiblera.

Cykl, zainaugurowany w 2013 roku, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem łodzian z kilku powodów: nastrojonego wakacyjnie repertuaru, bardzo dobrych wykonawców, pięknego miejsca i beztroskiej atmosfery. W tym roku realizacją dźwięku zajęło się Łódzkie Centrum Wydarzeń, które wraz z Zieloną Łodzią współorganizuje wydarzenia natomiast nad doborem artystów czuwała jak zawsze łódzka Akademia Muzyczna. ŁCW będzie również wspierać organizatora przy obsłudze widowni.

Harmonogram:

 • 2 sierpnia | SYMFONIA ROZMAITOŚCI, CZYLI SPOTKANIE KLASYKI Z ROZRYWKĄ | Venus String Quartet
 • 9 sierpnia | W BAŁKAŃSKIM RYTMIE | Orkiestra Bałkańska - Urwani z Wesela
 • 16 sierpnia | OD BACHA DO GERSHWINA | Aldo Duo
 • 23 sierpnia | KOBIETA ZMIENNĄ JEST | Agnieszka Grabowska, Magdalena Cieślak, Dobrochna Jachowicz-Zakrzewska

Pamiętajmy o zabraniu maseczek lub przyłbic!

Organizatorzy Letnich koncertów w Altanie:

Szczegóły koncertów:

Koncert „Symfonia rozmaitości, czyli spotkanie klasyki z rozrywką”
niedziela, 2 sierpnia 2020, godz. 17.00

Venus String Quartet: 

 • Agata Miłoś – I skrzypce
 • Alicja Poręba – II skrzypce
 • Malwina Stefańska – altówka
 • Kajetan Kosiec – wiolonczela

Pierwsze spotkanie klasyki z rozrywką zapewnią publiczności muzycy z Venus String Quartet. Zaprezentują – zawartą w tytule ich koncertu – „Symfonię rozmaitości”. Zabrzmią przeboje muzyki klasycznej Antonia Vivaldiego i Johannesa Brahmsa, tanga Astora Piazzolli i Carlosa Gardela, muzyka filmowa, a także opracowania piosenek Zbigniewa Wodeckiego, Stinga, Camili Cabello czy grupy ABBA. Plenerowy koncert odbędzie się 2 sierpnia 2020 (niedziela) o godzinie 17.00 w Parku Źródliska I w Łodzi przy al. Józefa Piłsudskiego.

Parkowa publiczność podczas niedzielnego koncertu wysłucha wakacyjnego repertuaru. Członkowie Venus String Quartet zaplanowali różnorodny program, który zachwyci miłośników wielu gatunków. Klasyczne dźwięki popłyną podczas wykonania kompozycji Antonia Vivaldiego („Cztery pory roku”) Johannesa Brahmsa („Taniec węgierski nr 5”) i Vittoria Montiego („Czardasz”). „Libertango” Astora Piazzolli, ragtime „The Entertainer” Scotta Joplina czy „Danzon no 2” Arturo Marqueza wywołają wśród słuchaczy ochotę na tańce. Wyobraźnię słuchaczy pobudzą na pewno fragmenty muzyki filmowej: walce Wojciecha Kilara i Waldemara Kazaneckiego z „Trędowatej” i „Nocy i dni”, tango „Por Una Cabeza” Carlosa Gardela z filmu „Zapach kobiety” oraz popularna ostatnio piosenka partyzancka „Bella ciao”, wykorzystana w serialu „La casa de papel”. Podczas koncertu zabrzmią również lubiane piosenki z repertuaru zespołu ABBA („Mamma Mia”, „Dancing Queen”), grupy a-ha („Take On Me”), Beatlesów („All You Need Is Love”), Camili Cabello („Señorita”), Stinga („Englishman In New York”) i Zbigniewa Wodeckiego („Lubię wracać”). Koncert poprowadzi Małgorzata Nowak.

Venus String Quartet tworzą młodzi artyści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi, których łączy nie tylko pasja, ale i przyjaźń. Umożliwiło to stworzenie zespołu, który swoją grą wzbudza prawdziwe emocje. Kwartet w swoim repertuarze posiada nie tyko klasykę, lecz także muzykę filmową oraz specjalne aranżacje muzyki rozrywkowej każdego gatunku. Skład zespołu to skrzypaczki Agata Miłoś i Alicja Poręba, altowiolistka/liderka zespołu – Malwina Stefańska oraz wiolonczelista Kajetan Kosiec.

Koncert „W bałkańskim rytmie”
niedziela, 9 sierpnia 2020, godz. 17.00

Orkiestra Bałkańska - Urwani z Wesela:

 • Jakub Nojek – saksofon, klarnet
 • Grzegorz Witkowski – trąbka
 • Bartosz Stępień – tenor horn
 • Bartłomiej Lewandowski – tenor horn
 • Marcin Melerowicz – tuba
 • Aleksander Stachowski – akordeon
 • Błażej Kozłowski – bębny

Do Parku Źródliska powróci w tym roku Orkiestra Bałkańska Urwani z Wesela. Poprzednio, w 2019 roku, zespół porwał słuchaczy Letnich Koncertów w Altanie do tańca i w tym roku postara się powtórzyć finałowe tańce z publicznością. Bałkańskie rytmy to bardzo żywiołowy repertuar, który ma wielu miłośników. „Urwani z Wesela” zagrają dużo tradycyjnej muzyki bałkańskiej (m.in. serbskiej, bułgarskiej i rumuńskiej) oraz utwory z repertuaru Gorana Bregovicia. Koncert odbędzie się 9 sierpnia 2020 (niedziela) o godzinie 17.00 w Parku Źródliska I w Łodzi przy al. Józefa Piłsudskiego. Wstęp jak co roku jest wolny, ale ilość przygotowanych miejsc siedzących – ograniczona.

Orkiestra Bałkańska Urwani z Wesela to jeden z nielicznych zespołów w Polsce specjalizujących się w wykonywaniu muzyki z Bałkanów (w kraju działa tylko kilka takich formacji). Zespół gra w składzie typowym dla bałkańskich orkiestr. Dominują w nich instrumenty dęte, głównie blaszane. Trąbce, tubie i tenor hornom towarzyszyć będą klarnet i saksofon oraz akordeon i instrumenty perkusyjne, w tym tapan – rzadko spotykany w Polsce bałkański bęben. Orkiestrę tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Inicjatorem pierwszych prób i występów ulicznych był Jakub Nojek. W 2019 roku zespół zdobył pierwsze miejsce podczas Konfrontacji Muzycznych o nagrodę Prezydenta Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Orkiestra wystąpi w składzie: Jakub Nojek – klarnet, saksofon, Grzegorz Witkowski – trąbka, Bartosz Stępień – tenor horn, Bartłomiej Lewandowski – tenor horn, Marcin Melerowicz – tuba, Aleksander Stachowski – akordeon oraz Błażej Kozłowski – instrumenty perkusyjne.

Koncert „Od Bacha do Gershwina”
niedziela, 16 sierpnia 2020, godz. 17.00

Aldo Duo:

 • Dominik Domińczak – klarnet
 • Aleksander Stachowski – akordeon

W niedzielę 16 sierpnia w ramach cyklu Letnich Koncertów w Altanie zagra utytułowany zespół Aldo Duo, którzy tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi: Dominik Domińczak (klarnet) i Aleksander Stachowski (akordeon). Mimo licznych występów na koncertach i konkursach w kraju i za granicą muzycy zawsze chętnie wracają do zabytkowej altany w Parku Źródliska. Tym razem zagrają koncert, w którym obok tytułowego chorału „Ich ruf zu dir” Bacha i „Bluesa” Gershwina zabrzmi dużo muzyki tanecznej z różnych stron świata. Koncert odbędzie się o godzinie 17.00 w Parku Źródliska I w Łodzi przy al. Józefa Piłsudskiego. Wstęp jak co roku jest wolny, ale ilość przygotowanych miejsc siedzących – ograniczona.

Zespół Aldo Duo – znany dobrze łódzkiej publiczności – występował już na słynnych scenach europejskich, takich jak Opéra Bastille w Paryżu czy Bürger- und Veranstaltungszentrum Bruchsal w Niemczech. Duet posiada bogaty repertuar, chętnie wykonuje utwory napisane na klarnet i akordeon przez polskich kompozytorów, przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji polskiej kultury muzycznej na świecie. Interpretacje tego zespołu są zawsze pełne wigoru i naturalności. Niezwykłe zaangażowanie, wirtuozeria i radość z grania dają artystom siłę, dzięki której publiczność zapamiętuje ich jako wykonawców wykraczających daleko poza muzyczne konwencje.

Klarnecista Dominik Domińczak i akordeonista Aleksander Stachowski zagrają w Parku Źródliska koncert, na który złożą się: „Animation Movies” Leszka Kołodziejskiego, „Tańce węgierskie” Rezso Kókaia, taniec klezmerski „Freilach”, „Suita żydowska” Michele Manganiego, preludium chorałowe „Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ” BWV 639 Johanna Sebastiana Bacha, „Czardasz” Vittorio Montiego, Serbska melodia ludowa „Ajde Jano” w autorskim opracowaniu Aldo Duo, „Huculska mozaika” Volodymyra Runchaka oraz „Blues” George’a Gershwina.

Koncert „Kobieta zmienną jest”
niedziela, 23 sierpnia 2020, godz. 17.00

 • Agnieszka Grabowska – sopran
 • Magdalena Cieślak – mezzosopran
 • dr Dobrochna Jachowicz-Zakrzewska – fortepian

Na finał tegorocznego cyklu koncertów w Parku Źródliska zabytkowa altana zamieni się w wielką scenę operową. Słynne arie i duety z oper, operetek i musicali zaśpiewają tegoroczne dyplomantki z Koła Naukowego Miłośników Opery działającego w łódzkiej Akademii Muzycznej: Agnieszka Grabowska – sopran i Magdalena Cieślak – mezzosopran. Śpiewaczkom towarzyszyć będzie pianistka Dobrochna Jachowicz-Zakrzewska. Koncert odbędzie się 23 sierpnia 2020 (niedziela) o godzinie 17.00 w Parku Źródliska I w Łodzi przy al. Józefa Piłsudskiego. Wstęp jak co roku jest wolny, ale ilość przygotowanych miejsc siedzących – ograniczona.

O złożoności kobiecego charakteru już dawno pisano książki i liczne rozprawy naukowe. Nie inaczej jest w świecie muzyki! W literaturze muzycznej przedstawiono całą plejadę barwnych kobiecych osobowości, które zostaną przypomniane podczas finałowego koncertu. Będą to m.in. piękna Carmen z opery Bizeta, Dalila z opery Saint-Saënsa, Gilda z „Rigoletta” Verdiego, Adela z „Zemsty nietoperza” Straussa i kilka nieśmiertelnych bohaterek z operetek Lehára. 

Trzynaście przebojowych utworów układa się w program efektownej operowej gali. Są to: „Belle nuit, ô nuit d’amour” (Barkarola) z opery „Opowieści Hoffmanna” Jacques’a Offenbacha, aria Gildy „Gualtier Malde... Caro nome” z opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, aria Dalili „Mon Coeur s’Ouvre a Ta Voix” z opery „Samson i Dalila” Camille’a Saint-Saënsa, aria Musetty „Quando me’n vo” z opery „Cyganeria” Giacomo Pucciniego, aria Carmen „L’amour Est Un Oiseau Rebelle” (Habanera) z opery „Carmen” Georges’a Bizeta, „Sous le dôme épais” (Duet Kwiatów) z opery „Lakme” Léo Delibesa, aria Wielkiej Księżnej „Zna każda z czterech ścian” (Medytacja) z operetki „Wielka Księżna Gerolstein” Jacques’a Offenbacha, aria Hanny „Pieśni o Willi” z operetki „Wesoła wdówka” Franza Lehára, aria Pericholi „Nic nie pamiętam, to zabawne” (Aria ze śmiechem) z operetki „Perichola” Jacques’a Offenbacha, pieśń Giuditty „Kto me usta całuje ten śni” z operetki „Giuditta” Franza Lehára, aria Old Lady „I am easily assimilated” z opery „Kandyd” Leonarda Bernsteina, aria Adeli „Taki pan, jak pan” z operetki „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa (syna), „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady” Fredericka Loewego. 

Zobacz również:

Kontakt