Mistrzowska Akademia Teatralna

Po raz kolejny Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i Fundacja Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza zapraszają na Międzynarodowe Forum Nowych Praktyk Edukacyjnych i Teatralnych czyli cykl spotkań i warsztatów z udziałem największych mistrzów teatru. Tym razem Mistrzem nad mistrzami będzie Profesor Geoffrey Colman. 

fot. materiały prasowe Teatru Nowego
Profesor Geoffrey Colman, Kierownik Działu Aktorskiego Royal Central School of Speech and Drama, Londyn

Geoffrey Colman jest autorytetem w dziedzinie aktorstwa i szkolenia aktorów, z ponad 25-letnim doświadczeniem w zawodzie. Jako dyrektor działający w znanej na całym świecie Royal Central School of Speech and Drama w Londynie, Geoffrey Colman uczył wielu wybitnych aktorów. Jako ceniony nauczyciel aktorstwa  współpracował z wieloma artystami w teatrze, filmie, operze, balecie, teatrze muzycznym, magii, modelingu, muzyce i tańcu współczesnym. Należy do grupy stałych gości, ekspertów BBC.

Celem Całego projektu jest stworzenie w Łodzi międzynarodowego centrum badań nad nowymi metodami kształcenia artystów z różnych dziedzin sztuki związanych z twórczością teatralną. Odwołując się do wielokulturowej tradycji Łodzi MAT będzie przestrzenią spotkania i dialogu wielu tradycji obecnych w praktyce edukacyjnej i artystycznej w kraju i za granicą. Konfrontacja odmiennych stylów myślenia i form edukacji ma być drogą do poszukiwania oryginalnych i nowatorskich metod kształcenia odpowiadających na potrzeby adeptów sztuki w XXI wieku.


Działania prowadzone w ramach MAT będą miały formę Master Class prowadzonych przez wybitnych pedagogów, artystów i uczonych z całego świata w takich dziedzinach jak: aktorstwo, reżyseria, scenografia, dramaturgia oraz w obszarze refleksji naukowej powiązanej z szeroko rozumianymi naukami o człowieku. Prezentacja najbardziej inspirujących i oryginalnych idei w zakresie sztuki i nauki przez przedstawicieli wiodących uczeni z całego świata pozwoli na stworzenie miejsca, które będzie  twórczo oddziaływać na środowisko polskiej nauki, sztuki i edukacji artystycznej.   W ramach działania MAT zostanie uruchomiona strona internetowa, która będzie miejscem stałej wymiany doświadczeń i idei związanych z realizowanym projektem. Przy pomocy nowoczesnych technik komunikacji internetowej będą organizowane wykłady, pokazy prac warsztatowych i panele dyskusyjne z partnerami z całego świata. Wiedza i doświadczenia zgromadzone  podczas działań prowadzonych w obszarze MAT będą upowszechniane za pomocą publikacji książkowych oraz dokumentacji video w języku polskim i angielskim. Wszystkie  materiały będą również gromadzone i przechowywane w formie elektronicznej na stronie internetowej MAT. W ten sposób powstanie ogólnodostępna baza wiedzy , z której będą mogli korzystać artyści, pedagodzy i studenci z całego świata. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki scenicznej a także aktorów, reżyserów czy kulturoznawców.

Warsztaty MasterClass z Geoffreyem Colmanem

29.02-01.03.20
Wiek uczestników: 18-25 lat
Maksymalna liczba uczestników: 25
Koszt warsztatów: 400 zł/osoba + 23% Vat

Na warsztaty prosimy o przygotowanie fragmentu monologu bądź dialogu z „Trzech sióstr” Antona Czechowa, w języku angielskim. 

Warsztat oraz wykład będzie prowadzony w języku angielskim.

Program warsztatów:


29 lutego (sobota) - Warsztaty aktorskie nr 1 (6 godzin)
10.00 - 13.00 / przerwa / 14.00 - 17.00

„Stać się postacią”/ „Becoming Character”
W tym praktycznym warsztacie zostanie zbadane,
co to znaczy „stać się” postacią podczas prób i spektakli.

Profesor Geoffrey Colman zbada sposoby, w jakich aktor może być zarówno „sobą” jak i fikcyjną  „postacią”.
Wykorzystując wiele różnych metod aktorskich, w tym Stanisławskiego, Adlera, Bogarta,
Mameta - i odwołując się do teorii tak dalekich, jak postdramatyzm i teoria dyskursu,
warsztat ten będzie przygotowaniem zarówno technicznym jak
i praktycznym dla drugiej części warsztatów „Becoming Czechow”.

1 marca (niedziela) - warsztaty aktorskie nr 2 (6 godzin)
10.00 - 13.00 / przerwa / 14.00 - 17.00

„Becoming Czechow”
Te praktyczne warsztaty będą opierać się o wiedzę zdobytą w pierwszej części i rozwijać ją.
Będziemy pracować na tekście „Trzy siostry” Antona Czechowa. Uczestnicy będą musieli
przeczytać sztukę przed warsztatami - i przygotować fragment, który może służyć
 do pracy podczas warsztatów. Fragmenty mogą mieć postać monologu lub dialogu.

Wykład i dyskusja (90 minut). Wstęp wolny
2 marca
 (poniedziałek) - Nowa publiczność teatralna
Wykład i dyskusja (90 minut). Wstęp wolny
„Zostań profesjonalistą”.
Kształcenie aktorów i wrażliwość w erze cyfrowej.

Prowadzi: Profesor Geoffrey Colman
Kierownik Działu Aktorskiego
Royal Central School of Speech and Drama, Londyn

Zobacz również:

Kontakt