Otwarcie nowych przestrzeni wystawienniczych w EC1

autor:

EC1 - Łódź Miasto Kultury (90-022 Łódź, ul. Targowa 1/3)

02.02.2019 - 03.02.2019

Od uruchomienia Centrum Nauki i Techniki EC1 minął rok. Teraz nareszcie EC1 prezentuje nową dumę: cztery świeżuteńkie strefy wystawy "Rozwój wiedzy i cywilizacji".

Zdjęcie promujące wydarzenie: Otwarcie nowych przestrzeni wystawienniczych w EC1 - fot. mat. EC1
Zdjęcie promujące wydarzenie: Otwarcie nowych przestrzeni wystawienniczych w EC1 , fot. mat. EC1

Mnóstwo zabawy, czasem nawet nieco męczącej, ciekawe eksperymenty, przedmioty o których istnieniu już zapominamy, odrobina zabawy w kompozytorów, cuda lewitacji, labirynty i zagadki... Czego tu nie ma! Kilkadziesiąt nowych stanowisk otwieramy już 2 lutego 2019 r. Strefy odwiedziło już kilka grup testowych, oto kilka zdjęć z tych wydarzeń.

Zgraj się z nauką: nowe przestrzenie w Centrum Nauki EC1
- W 2019 rok wkraczamy z nową energią i angażującymi naszych klientów nowymi formami działania – mówi Michał Buława kierujący CNiT EC1. - Izba druida, pracownia alchemika oraz cały program warsztatów i mini-pokazów, wzbogacają naszą stałą. Nowe stanowiska i eksponaty – jeszcze więcej zabawy z nauką!

Nowa część naszej ekspozycji, którą oddajemy naszym gościom, składa się z czterech stref:

 • Izba druida i pracownia alchemika 
 • Proste maszyny mechaniczne
  od dźwigni i równi pochyłych przez układ bloczków linowych i przekładnie, aż po pełnowymiarową drezynę ręczną. Tu bez energii i zaangażowania naszych gości absolutnie się nie obejdzie!
 • Akustyka
  Zwiedzający zbadają, jak powstaje dźwięk i z czego się składa, osobiście zmierzą, jaką ma szybkość a nawet jak go wykorzystać do zawieszenia drobnego obiektu w powietrzu!
 • Zjawiska związane z aerodynamiką, hydrodynamiką i ogólnie ciśnieniem.
  Zwiedzający zbada efekt Magnusa – zjawiska, dzięki któremu podkręcona piłka zamiast lecieć prosto – skręca w bok, do bramki, a w pionowym tunelu aerodynamicznym będzie mógł przetestować, czy w strumieniu powietrza zawiśnie zbudowany przez niego obiekt latający. Nie zabraknie też możliwości sprawdzenia, jak działa łódź podwodna oraz dlaczego silny wiatr zrywa dachy.

A jakie przykładowe stanowiska znajdują się w tej domykającą strefę „Rozwój wiedzy i cywilizacji” strefie CNiT EC1? Na przykład drezyna. Zwiedzający będzie mógł się poczuć się jak w westernie. Jadąc przez Dziki Zachód prawdziwą drezyną typu „pompa” dowie się, jak ruch wajchy jest przenoszony na koła napędzające ten pojazd szynowy. Nie mniej ciekawy jest zegar. Tak, zegary wieżowe przez setki lat odmierzały czas mieszkańcom miast i wsi. Ale w jaki sposób wahadło napędza wskazówki i to jeszcze tak, aby prawidłowo wskazywały czas? Zegar na naszej ekspozycji nie zadziała bez zwiedzającego, który może stać się jego częścią – wahadłem bądź przeciwwagą!
Zapraszamy również do labiryntu szalonego mechanika. Stawiamy tu przed zwiedzającym wyzwanie przeprowadzenia piłeczki przez skomplikowany labirynt wykorzystując tylko grawitację i proste urządzenia mechaniczne. Zachęcamy także do wypróbowania pionowego tunelu aerodynamicznego. Każdy, nawet największy statek powietrzny musi być najpierw przetestowany właśnie w tunelu aerodynamicznym. Zwiedzający może  zbudować prosty obiekt latający i sprawdzić, czy zawiśnie w strumieniu powietrza!
Jeśli naszych gości zmęczy tematyka lotu, proponujemy zanurzenie kontrolowane. Można tu poczuć się jak kapitan łodzi podwodnej i napełniając powietrzem albo wodą zbiorniki balastowe kontrolować zanurzenie batyskafu!

Nowe laboratoria
Nowe strefy to nie wszystko: otwierają również swoje podwoje nowe laboratoria! To właśnie w nich będziemy prowadzić warsztaty "Wulkany energii", na których uczestnicy stworzą własny wulkan a potem doprowadzą do wielkiego BUM!Startujemy o 11:00 i 15:00, ale o szczegóły należy pytać w kasach EC1 lub pod nr +48 (42) 600 61 00.

Strefa Wystaw Czasowych
W tej strefie znajdziecie coś zupełnie innego niż w pozostałej części budynku: niezwykłą opowieść o początkach kinematografii na ziemiach polskich. Legendarne kina, których już nie ma - w miastach, które teraz leżą już za granicą. Wielkie gwiazdy srebrnego ekranu - tak tak: wiemy, w kim kochała się Twoja prababcia. Przy okazji podejrzycie, jak będą w przyszłości wyglądały wystawy Narodowego Centrum Kultury Filmowej!
Więcej na stronie EC1.

Dodatkowe atrakcje:

 • W  Kinie Sferycznym otwarcie nowych stref uczcimy premierą: "Jesteśmy kosmitami" w mistrzowskiej narracji Piotra Fronczewskiego to kolejna animacja w technologii Active 3D.
  Więcej na stronie EC1
 • W naszym Centrum chwilę oddechu zapewnią zarówno strefy wypoczynku jak i pyszności z Kawiarni Rozdzielnia (znajdziecie ją na poziomie 2 koło turbogeneratora i kuli Kina Sferycznego).
 • Zapraszamy również do sklepu z pamiątkami - można w nich znaleźć mnóstwo pomysłów na zabawy, które przy okazji czegoś nauczą.
 • Luty to ostatni miesiąc, w którym obowiązuje 10-procentowa zniżka od cen biletów. Warto zatem zajrzeć już teraz, bo to się po prostu opłaca.

Dodatkowe informacje:

 • Więcej informacji na stronie EC1 i na facebookowym wydarzeniu.
 • Bilety w czasie trwania wystawy w cenie 20-34 zł są dostępne online oraz w kasach EC1.
 • Godziny otwarcia EC1:
  Wtorek-piątek: 09:00-19:00
  Sobota-niedziela: 10:00-20:00
  Poniedziałek - nieczynne
 • EC1 Medium: https://medium.com/@EC1LODZ

Organizator: 
EC1 Łódź - Miasto Kultury

Czas i miejsce:
2-3 lutego (sobota-niedziela) 2019, godz. 10:00-20:00
"EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi - strefa wystaw czasowych, parter
90-022 Łódź, ul. Targowa 1/3
wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa (od strony dworca Łódź Fabryczna)
tel. +48 (42) 233 50 55
e-mail: biuro@ec1lodz.pl
www.ec1lodz.pl

Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.

Powiązane aktualności

Polecane wydarzenia

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt