Związek Pisarzy ze Wsi – utworzony został jako organizacja nieformalna przez Renatę Bożek i Przemysława Pilarskiego w 2016 roku w Warszawie. W 2018 roku do inicjatywy dołączył Adam Wiedemann. W roku 2021 ukazała się pierwsza związkowa antologia opowiadań „Kwiatki polskie”. (wyd. Fundacja Sąsiedzi), w której znaleźć można osiemnaście tekstów pisarzy ze wsi, z Marianem Pilotem na czele. Druga antologia pt. „Włoski polskie”, wydana w 2023 roku (wyd. Fundacja Sąsiedzi), zawiera trzydzieści opowiadań i otwiera ją, jako najmłodszy związkowiec, Łukasz Barys.
Obecnie Związek Pisarzy ze Wsi jest stowarzyszeniem z siedzibą w Karpiówce w woj. lubelskim i skupia kilkudziesięciu pisarzy i artystów. Kolejna antologia Związku, „Ptaszki polskie”, ukaże w 2025 roku w PIW.
Od czerwca 2023 roku Związek wydaje internetowy magazyn literacki Pole (poledwumiesiecznik.com).
Adam Wiedemann (ur. 1967 w Krotoszynie) – poeta, prozaik, tłumacz, krytyk muzyczny i literacki. Autor dziesięciu tomów wierszy, trzech książek prozatorskich oraz zbioru zapisów onirycznych. Współautor „Końcówek”, wywiadu-rzeki z Henrykiem Berezą (2010), redaktor pierwszej edycji dramatów Mieczysława Piotrowskiego (2012). Jako tłumacz i współ-tłumacz ogłosił książki Andrija Bondara, Primoža Čučnika, Miklavža Komelja i Menno Wigmana. Jego wiersze przetłumaczono na 16 języków. Laureat nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1998), Fundacji Kościelskich (1999), Gdynia (2008), nagrody głównej belgradzkiego festiwalu Treći Trg (2009) oraz Nagrody Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA (2018); nominowany do Paszportu „Polityki”, Cogito, Silesiusa i do Nike. Wiceprezes Związku Pisarzy ze Wsi, współzałożyciel i redaktor czasopisma internetowego „Pole”. Mieszka w Warszawie.
Renata Bożek (ur. 1970 w Kraśniku) – prozaiczka i publicystka. Studiowała psychologię na UJ w Krakowie i nauki społeczne w Szkole Nauk Społecznych w IFiS PAN w Warszawie. Współzałożycielka i prezeska Związku Pisarzy ze Wsi, współzałożycielka i redaktorka internetowego pisma literackiego „Pole”. Autorka książek edukacyjnych dla dzieci oraz artykułów naukowych i publicystycznych. Stypendystka Ministra Kultury, Prezydenta m.st. Warszawy i Zaiksu. Jej najnowsza powieść Wyjarzmiona, czyli historia biednej dziewczyny ze wsi przez nią sama opowiedziana ukaże się na początku 2025 roku w wydawnictwie Marginesy.
Przemysław Pilarski (ur. 1979) - autor sztuk teatralnych, scenariuszy filmów krótkometrażowych, programów i seriali telewizyjnych, a od niedawna także prozy. Współautor bestsellerowych książek o męskiej seksualności: Jak facet z facetem. Rozmowy o seksualności i związkach gejowskich, Sztuka obsługi penisa, Sztuka obsługi penisa 2. Nowe wyzwania. Swoje dramaty publikował m.in. w „Dialogu”, „Notatniku Teatralnym”, „Polu” i „Teatrze”, a także w antologiach w kraju i za granicą. Laureat m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Złotej Maski, Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Metafor Rzeczywistości. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury. Realizacje sceniczne jego tekstów prezentowane były w teatrach w całej Polsce i Europie. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Współzałożyciel Związku Pisarzy ze Wsi.
Łukasz Barys (ur. 1997) – autor powieści Kości, które nosisz w kieszeni, Jeśli przecięto cię na pół oraz Małe pająki. Laureat Paszportu "Polityki", Nagrody im. Adama Włodka, Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza. Nominowany do Nagrody im. Stanisława Barańczaka i Odkryć Empiku. Mieszka w Pabianicach.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi.
Więcej informacji: