#przepraszamy, że w czwartek - koncert zespołu HATI & Zdzisław Piernik w Fabryce Sztuki [program na jesień 2018]

autor:

Art_Inkubator/Fabryka Sztuki (90-365 Łódź, ul. Księdza Biskupa Wincentego Tymienieckiego 3)

04.10.2018

Fabryka Sztuki zaprasza na jesienną odsłonę cyklu bezpłatnych koncertów: #przepraszamy, że w czwartek - w ramach którego wystąpi zespół HATI & Zdzisław Piernik.

Zdzisław Piernik i HATI - koncert w Domu Kultury Kadr 15.09.2017 -  mat. pras. Zdzisław Piernik
Zdzisław Piernik i HATI - koncert w Domu Kultury Kadr 15.09.2017 , mat. pras. Zdzisław Piernik

Zdzisław Piernik ukończył studia w warszawskiej PWSM w klasie Juliusza Pietrachowicza. Po otrzymaniu nagrody w 1970 na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku rozpoczął swoją karierę jako solista. Wkrótce potem odniósł wiele sukcesów na recitalach w kraju i za granicą - m.in.: na festiwalach i kursach wakacyjnych w Bayreuth, Witten, Darmstat, Bourges, Sztokholmie, Los Angeles.
Jako pierwszy tubista w Polsce do swej gry na tubie wprowadził furllata, wibrata, frażolety, glissanda i tzw. dźwięki czyszczące. Rozpoczął także eksperymenty sonorystyczne z tubą preparowaną. Jest on pomysłodawcą niespotykanej dotąd preparacji tuby. Polega ona na dołączeniu w miejsce krąglików - dźwięczników od trąbki, skrzydłówki i puzonu. Zabieg ten czyni z tuby instrument posiadający cztery różne barwy. Używając oprócz tego do grania ustników od saksofonu i fagotu oraz tłumików można wydobyć z tuby dźwięki dalekie od naturalnej barwy tuby.
Zdzisław Piernik jest interpretatorem muzyki współczesnej. Ściśle współpracował z wieloma kompozytorami demonstrując im możliwości tuby naturalnej i preparowanej. Swoje dzieła dedykowali mu między innymi Benno Ammann, Zbigniew Biergielski, Andrzej Bieżan, Marian Borkowski, Andrzej Dobrowolski, Roman Haubenstock-Ramati, Wojciech Kilar, Krzysztof Knittel, Andrzej Krzanowski, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Elżbieta Sikora, Witold Szalonek. Jego koncerty, nagrania i audycje dla Polskiego Radia i telewizji popularyzowały użycie tuby. Obecnie Zdzisław Piernik nadal koncertuje. W roku 1984 wydawnictwo Muza wydało płytę "Polish Contemporary Music Zdzisław Piernik - tuba".

HATI (Rafał Iwański i Rafał Kołacki) – duet bazujący na brzmieniu instrumentów akustycznych, etnicznych oraz obiektów z recyklingu. Członkowie HATI doświadczenie w muzyce improwizowanej i perkusyjnej wykształcili podczas setek koncertów i nagrań, realizowanych także z innymi muzykami, takimi jak m.in. Z’EV, Jerzy Mazzoll, PURE, Sławomir Ciesielski czy John Zorn. Od 2007 r. podstawowy skład HATI to Rafał Iwański (występujący solo jako X-Navi:Et oraz m.in. w grupach Kapital i Alameda 5) i Rafał Kołacki (m.in. T’ien Lai i Mammoth Ulthana). Obaj współtworzą kolektyw Innercity Ensemble, są też pomysłodawcami i kuratorami międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival w CSW Znaki Czasu w Toruniu.

Koncerty w ramach cyklu"#przepraszamy, że w czwartek":

Dodatkowe informacje:
Wstęp bezpłatny. Więcej informacji o Zdzisławie Pierniku na stronie i na facebookowym profilu.

Organizator: Fabryka Sztuki

Czas i miejsce:
4 października (czwartek) 2018 
godz. 20:00-21:30
Fabryka sztuki w Łodzi -  scena Art_Inkubatora 
90-365 Łódź, ul. Tymienieckiego 3
tel. + 48 (42) 207 35 70
e-mail: info@fabrykasztuki.org
http://www.fabrykasztuki.org

Powiązane aktualności

Polecane wydarzenia

Brak wydarzeń dla wybranych kryteriów
Kontakt