Raj tuż za rogiem. Wystawa towarzysząca 17. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska - Łódź 2020

autor:

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (Galeria Bałucka, 91-438 Łódź, Stary Rynek 2)

Sztuka Ameryki Łacińskiej, tak odległa i tak rzadko prezentowana w Polsce, nareszcie znalazła się „tuż za rogiem”, bo w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, gdzie każdy może choć na chwilę przenieść się do raju. Raju, którego wyobrażenie lub jego artystyczna interpretacja po części zdefiniowana przez szerokość geograficzną, w której powstawał, może pochłonąć, zaskoczyć, sprowokować albo też zaspokoić wyobrażenia odbiorców.

2 zdjęcia
Marcia Salas
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

kurator: Julián Ramírez García, Fundacja Unamos Culturas
koordynatorka: Martyna Nowosiad

 

Artyści: Alvaro Bracci, Fabio Herrera, César Valverde, Adrián Arguedas, Eduardo Emilio Esparza, Rodolfo Stanley, Francisco Amighetti, Jorge Crespo Berdecio , Carlos Barberena, Rafael Ángel García (Felo), Sebastian Mello, Pedro Arrieta, Alejandra Fournier, Hernán Arévalo, Guillermo Porras, Oscar Carmona, Cali Rivera, Joaquín Rodríguez del Paso, Carlos Castro Vindas, Li Briceño, Rose Mery Vega Zeledón, Mario Maffioli, Isidro Con Wong, Carlos Tapia, Alejandro Castillo, Florencia Madrigal Orué, Adrián Gómez, Marcia Salas, Rigo Peralta, Ricardo Alfieri, Juan Bernal Ponce, Gabriel Riggioni, Félix Arburola, Rosemary McDermott, Spartacus Cacao, Ricardo Ávila Baltodano, Julían Ramírez García, Irene Mineko Chi-Ná Livia

 

Z upału i wilgoci tropików latynoamerykańskich do serca Polski, do Łodzi, dotarło nieco około 60 dzieł sztuki z dziedziny grafiki, należących do kolekcji Fundacji Unamos Culturas (…).

Każdy z prezentowanych autorów odkrywa kawałek swojej osobowości, swojej wizji, ale też przekonań, lęków czy pragnień, które ubiera w jedną z technik graficznych. (…) Każdy z artystów, nieświadomie, dostaje również dodatkową rolę – staje się w tym zbiorze również ambasadorem swojego kraju i przenosi nas w specyficzną dla niego rzeczywistość. Poznajemy kawałek ojczyzny autora poddając się działaniu kolorów, figur czy kompozycji. Oczywiście na dany kraj patrzymy wciąż oczami, a dokładniej środkami wyrazu danego artysty, jego emocjami, doznaniami czy uwarunkowaniami środowiskowymi (…).

Z przyjemnością prezentujemy państwu artystów z Kolumbii, Peru, Boliwii, Dominikany, Meksyku, Salwadoru, Nikaragui i Kostaryki.

 

Julián Ramírez García, fragmenty tekstu do katalogu wystaw

 

 

Informujemy, że w Galerii obowiązywać będą środki bezpieczeństwa związane z epidemią COVID-19 (używanie maseczek, płynu dezynfekującego). Pracownicy Galerii na bieżąco monitorować będą przebieg imprezy, wpływając na ilość osób przebywających jednocześnie w budynku.

Każdy z biorących udział w otwarciu Triennale będzie proszony o wypełnienie oświadczenia COVID-19 uczestnika wydarzenia.
Dodatkowo zmieniająca się niekorzystnie sytuacja epidemiczna w kraju, kolejne obostrzenia i wytyczne dla instytucji kultury powodują, że przygotowujemy się do sytuacji, w której otwarcie Triennale oraz wernisaże wystaw towarzyszących mogą przybrać kształt jedynie relacji internetowej live stream.

O ewentualnych zmianach dotyczących trybu przeprowadzenia wszystkich wydarzeń MFG będziemy informować Państwa na bieżąco na naszej stronie internetowej (www.mgslodz.pl) oraz facebooku Galerii.

Powiązane linki

Zobacz również:

Kontakt