Rozdział 4 SOJUSZNICZKI - panel dyskusyjny

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)

25.03.2023

Projekt "Nowy rozdział" to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role. Bohaterkami Rozdziału 4 są Karolina Żurowska i Catherine Dior, które łączą doświadczenia z obozu w Ravensbrück. Czy w kontekście obozów koncentracyjnych można mówić o modzie?

Zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem Magdaleny Idem i Karoliny Sulej. Rozmowę poprowadzi Aneta Dmochowska z POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.

Moda w kontekście obozów koncentracyjnych to temat nieoczywisty. Z relacji ocalałych wynika jednak, że dbałość o wygląd pozostawała w tych straszliwych miejscach ostoją normalności i nadzieją na lepsze jutro.

Jednym z symboli dehumanizacji stosowanej przez nazistów wobec więźniów i więźniarek jest pasiak. Jednak mimo narzuconego rygoru ubioru starano się zachować indywidualizm, by w pełni nie utracić odbieranej tożsamości. Pierwiastek człowieczeństwa pomagały uchronić więźniarkom ich rzeczy osobiste będące niekiedy namiastką kobiecości.

Bohaterkami czwartej odsłony projektu „Nowy Rozdział” są Karolina Żurowska i Catherine Dior, których losy łączą doświadczenia z obozu w Ravensbrück.

Pierwsza z nich prowadziła przed wojną wraz mężem zakłady w Leszczkowie produkujące samodziały. Leszczkowskie wyroby cieszyły się w Polsce dużą popularnością także jako wysokojakościowe tkaniny ubraniowe. Dzięki zdolnościom artystycznym Karoliny Żurowskiej, odpowiedzialnej za projektowanie wzorów, zdobywały nagrody na międzynarodowych wystawach w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939). Druga z bohaterek, współpracująca z francuskim odziałem polskich służb wywiadowczych, została po wojnie muzą starszego brata, Christiana Diora, który modą rozpraszał powojenną rzeczywistość.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 25 marca (sobota) godz. 16:00
Bilety: Normalny 8 zł | Ulgowy 6 zł
Limit osób: 50

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Prowadząca:

Aneta Dmochowska – historyczka sztuki i mody, kulturoznawczyni, kuratorka wystawy stałej MIASTO-MODA-MASZYNA w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W ostatnich latach pracowała jako opiekunka kolekcji odzieży, a obecnie zajmuje się zbiorami cyfrowymi w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na zjawiskach zachodzących w modzie, ubiorze i wystawiennictwie XX i XXI wieku. Swoją wiedzą dzieli się na Instagramie na profilu @historiamody. Jej teksty ukazały się na portalu „Historia: Poszukaj”, na stronie „Polish Fashion Stories”, w magazynie „Lśnienie”, kwartalniku „Rzut” i „Przeglądzie Włókienniczym”.

Magdalena Idem – reporterka i redaktorka. Doktorantka w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Autorka książki Manekin w peniuarze. Moda w II RP. Jej teksty ukazywały się m.in. w „Critical Studies in Fashion & Beauty”, „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Non/fiction” i „Dwutygodniku”. Stypendystka Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego, laureatka stypendium im. Leopolda Ungera. Finalistka kilku nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody im. Zygmunta Moszkowicza.

Karolina Sulej - była związana z takimi czasopismami, jak: „Viva! Moda”, „Wysokie Obcasy” czy „Książki”. Obecnie zajmuje się antropologią mody. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Pracuje w Zespole do Badań nad Modą, gdzie przygotowuje pracę naukową dotyczącą mody i jej znaczenia w czasie II Wojny Światowej. Karolina Sulej prowadzi również program o książkach dla TVP Kultura. W 2020 roku wydana została książka Karoliny Sulej pt. „Rzeczy osobiste”. W 2021 roku opublikowana została kolejna książka Karoliny Sulej pt. „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny”. Pisarka odkrywa przed czytelnikami aspekty związane z wojną, które do tej pory nie były poruszane.

Link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/155230194100365

Więcej o projekcie „Nowy Rozdział”: https://cmwl.pl/public/informacje/nowy-rozdzial,302

Powiązane pliki

Zobacz również:

Kontakt