Rytm w twórczości Antoniego Starczewskiego. Oprowadzanie w CMWŁ!

autor:

10.07.2022

W niedzielę, 10 lipca 2022 roku o godzinie 12:30 zapraszamy Państwa na oprowadzanie po wystawie „Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMWŁ).

 -  Dariusz Kulesza
fot.Dariusz Kulesza , Dariusz Kulesza

Narracja wystawy została zbudowana wokół 4 działów tematycznych, m.in. rytmu biologicznego (to istotna część wystawy, która pokazuje inspiracje światem form organicznych, jak również analizę problemu niepowtarzalności w powtarzalności) i rytmu muzycznego (znajdują się tu prace będące wynikiem poszukiwań form obrazujących wzajemne relacje abstrakcyjnego znaku plastycznego jako nośnika informacji a dźwiękiem).

„Starczewski (…) wielokrotnie podkreślał, że wiele z jego prac można traktować jako potencjalne partytury. (…) W tym kontekście możemy też spojrzeć na nowo na wielokrotnie podkreślane napięcie w twórczości Starczewskiego – między powtórzeniem i wyjątkowością każdego z elementów tworzonych przezeń serii. To podejście bliskie muzyce i szerzej, sztukom performatywnym – każdy element wymaga kolejnego wykonania, które wprowadza rozmaite mikroróżnice”[1].

[1] A. Michnik: Rytm rzeźby, rytm języka – dźwięk w twórczości Antoniego Starczewskiego. W: Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego. Łódź: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 2022, s. 208.

Oprowadzanie poprowadzi Antoni Michnik, przybliży Państwu problematykę rytmu w całej twórczości Antoniego Starczewskiego.

Antoni Starczewski (1924-2000) - to jeden z najciekawszych i najważniejszych artystów łódzkiego środowiska lat powojennych. Eksplorował obszary sztuk wizualnych, muzyki, języka. Stworzył własny alfabet form i w naturalny sposób przenosił go m.in. na projekty muzyczne oparte na rytmie. Wyróżnił szczególną kategorię rytmu przestrzennego.

Antoni Michnik - absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant IS PAN, złożył dysertację poświęconą audiosferze I wojny światowej. Ma na swoim koncie liczne publikacje, a także wykłady, m.in. w ramach zajęć tzw. Uniwersytetu Krytycznego czy Festiwalu Nauki.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 10 lipca (niedziela) godzina 12.30
Bilety: 18 zł normalny | 12 zł ulgowy
Limit osób: 30
Bilety na wydarzenie do kupienia w kasie muzeum lub na stronie bilety.cmwl.pl

Zobacz także

Zobacz również:

wtorek, 16 sierpnia 2022

24 klatki na sekundę. Opowieść o dobranocce - wystawa

Od 17 czerwca Teatr Lalek Arlekin zaprasza wszystkich widzów do obejrzenia nowej ekspozycji w teatralnej Galerii A „Akwarium” zatytułowanej „24 klatki na sekundę.... więcej

Teatr Lalek Arlekin
17.06.2022 - 20.12.2022

Piotr Pasiewicz | BIOS | Malarstwo, grafika, rzeźba

Wielowarstwowość struktur, kombinatoryka linii, różnorodność faktur, nerwoza ruchu przelana na płótno. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę łódzkiego... więcej

07.07.2022 - 04.09.2022

Anna Kutera | TITANIC | Wystawa FOTOFESTIWAL

W Ośrodku Propagandy Sztuki znana wrocławska artystka multimedialna Anna Kutera zaprezentuje swój najnowszy projekt TITANIC. Wernisaż wystawy w piątek, 8 lipca, o... więcej

08.07.2022 - 18.09.2022

EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ. Wernisaż wystawy w Galerii Bałuckiej odbędzie się 11 sierpnia o godzinie... więcej

11.08.2022 - 09.10.2022

Bajzel Filmowy w Pop'n'Art

Wtorkowe wieczory z filmami w ramach dwóch cykli: Reżyserki oraz POP2Art więcej

Pop'n'Art - Pub Kulturalny (91-415 Łódź, Plac Wolności 6)
16.08.2022
Kontakt