„Shining LAGOGLYPHS” – wernisaż wystawy w Akademickim Centrum Designu

autor:

Akademickie Centrum Designu (Łódź, ul. Księży Młyn 13/15)

03.07.2024

Na swojej solowej wystawie w Akademickim Centrum Designu w Łodzi znany amerykańsko-brazylijski multidyscyplinarny artysta Edurado Kac zaprezentuje swój nowy zestaw rzeźb „Lagoglyph Lux”, a także piątą pracę z serii „Lagoogleglyph” – zaprojektowaną do oglądania przez satelitę. Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 3 lipca (w środę) o godz. 18:00.

biały plakat z zielono-czarnymi szkicami, wykonanymi jakby grubym flamastrem, a przedstawiającymi m.in. króliki i owady

W 2000 roku, przy użyciu technik inżynierii genetycznej, Eduardo Kac stworzył dzieło sztuki „GFP Bunny”. Królik Alba rozpoczął swoje życie, gdy fluorescencyjny gen meduzy został wszczepiony do króliczego jaja. Albinos z różowymi oczami świecił fluorescencyjnie na zielono w odpowiednio niebieskim świetle. Wraz z Albą narodziła się seria „Lagoglyph” – „królicza” forma komunikacji.

Pierwszą z serii „Lagoglyph” była „leporimorficzna” praca (kolejny kacyzm) zatytułowana „Lagoglyphs: The Bunny Variations” (2007). Lagoglify tworzą wymyślony skrypt z ciągle zmieniającymi się znakami. Innym jest „Lagoglyph Animation” (2009), który tworzy niestandardowe oprogramowanie działające w czasie rzeczywistym, generując w ten sposób parametryczną animację. Nigdy się nie powtarza, łączy w sobie rysunki artysty, tworząc w efekcie coś nowego. Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull, która sparaliżowała Europę poza jej granicami, zainspirowała Eduardo, który rozpoczął pracę nad „Volcano Paintings” (2010). Hybrydowe lagoglify przybrały kształt wybuchowej, destrukcyjnej formy i przekształcają „królika” Albę w nową, generatywną i stopioną materię. Czwartą (ale nie ostatnią) permutacją serii „Lagoglyph” jest „Lagoglyph Porcelain” (2011), dzięki której seria wyłania się w trójwymiarowej przestrzeni. Złożone z czarnych i ręcznie mieszanych zielonych warstw, które tworzą zarys królika Alba, zostały wykonane z bardzo cienkiej porcelany.

Seria „Lagoglyph”, według krytyka Briana Droitcoura, jest żywą i „płynną poezją”, zdefiniowaną jako język, który „pojawia się online w czasie jako przepływ (...)”.

Nowy zestaw „Lagoglyph” składa się z dwóch wycinanych laserowo elementów modułowych, jeden jest zielony (przezroczysty), a drugi czarny (nieprzezroczysty). 20 rzeźb ustawionych w płynnej, falistej strukturze w przestrzeni ulega efektowi rozproszenia światła. Rozchodzące się wokół widzów, konturowe promienie światła w jasnozielonym kolorze komunikują się poprzez świetlne wariacje, ponieważ zarówno naturalne, jak i sztuczne światło oddziałuje poprzez odbicie, dyfrakcję, absorpcję i dyfuzję. Idąc za Platonem, można je nazwać nie „drugim ogniem” (czyli światłem, które kojarzone z ziemią tworzy z nią idealną całość), ale „trzecim ogniem”, który kojarzony jest z prędkością i nowym kolorem światła.

Mgnienie światła ciekawie zdefiniował francuski socjolog Paulo Virillio, który zaproponował w miejsce systemu chronologicznego (przeszłość, teraźniejszość i przyszłość), system chronofotograficzny o rytmie: podświetlenie, oświetlenie, prześwietlenie.

„Logaltyps” można zatem kojarzyć z nowym systemem czasu.

Patrząc z perspektywy twórcy, „Logaltyps” nadają kształt osobistym i naturalnym środkom wyrazu Eduardo Kaca (zgodnie z „Teorią widzenia” Władysława Strzemińskiego, każdy typ świadomości wzorcowej posługuje się określonym środkiem wyrazu).

„Każdy nowy zespół środków wyrazu jest jednocześnie nowym zespołem środków formalnych. Zmiany środków formalnych wynikają więc ze zmiany bazy wzrokowej, ze zmiany typu widzenia określającego stosunek pomiędzy człowiekiem i naturą”.

Nowe Lagogpyphy znajdują się gdzieś pomiędzy stymulowanym i naturalnym światłem. Mogą być postrzegane indywidualnie, ale jednak tworzą one zwartą formę rozproszonych promieni, na których tle widz może wędrować w świetlistej kompozycji „receptio luminum” lub w przestrzennym „świetlistym obrazie” (według Virillio). To niesamowita sytuacja, ponieważ widzowie poruszając się płynnie, uwalniają doświadczenie błysku. Zjawiskowa sytuacja porównywalna jest z ucieczką człowieka z więzienia własnych cielesnych zmysłów, by oddać się w ramiona niezwykłej wizji światła artysty.

Wystawa Eduardo Kaca obejmuje nową pracę wideo (Lagoogleglyph #5). Jest to jedna z pięciu prezentowanych prac z serii, która oddaje skalę nie tylko światła, ale przede wszystkim kosmiczny wymiar oka Alby.

Lagoogleglyphs to fizyczne prace zainstalowane w różnych lokalizacjach, które można oglądać za pośrednictwem satelity i są łatwo dostępne online. Oferują one panoramiczny widok Wszechświata z pozycji człowieka i nie-człowieka, widok z Ziemią jako punktem odniesienia, podczas gdy żywa i nieożywiona materia unosi się w kierunku „the zooming eye”. 

- Magdalena Komborska-Łączna

Autor:
Eduardo Kac

Identyfikacja wizualna:
Beata Nikolajczyk-Miniak

Kuratorka:
Magdalena Komborska-Łączna

Wernisaż:
3 lipca, godz. 18:00

Czas trwania wystawy:
3.07 – 01.09.2024 r.

Miejsce:
P1_Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź

WSTĘP WOLNY

Organizatorzy:
Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Łódzki Wydział Filologiczny, Centrum Badań Humanistycznych


Link do wydarzenia FB

Link do wydarzenia na stronie

Profil na Instagramie

Zobacz również:

poniedziałek, 24 czerwca 2024

 -  Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia w swoich 15 oddziałach. więcej

Łódź
24.06.2024 - 01.09.2024 cały dzień

poniedziałek, 8 lipca 2024

 -  Warsztaty MINECRAFT w Pasażu Łódzkim

Warsztaty MINECRAFT w Pasażu Łódzkim

W dniach od 1 do 27 lip­ca za­pra­sza­my do peł­nej atrak­cji stre­fy Mi­ne­craft w Pa­sa­żu Łódz­kim! więcej

Centrum Handlowe Pasaż Łódzki (al. Jana Pawła II 30)
08.07.2024 - 13.07.2024 12:00
 -  Letnia Akademia Tańca 01.07 - 26.07 w AOIA

Letnia Akademia Tańca – Wakacyjne warsztaty taneczne dla młodzieży w AOIA

Zapraszamy na Letnie Warsztaty Taneczne dla młodzieży w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych! więcej

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (ul. Zachodnia 54/56)
08.07.2024 - 12.07.2024 12:00

czwartek, 11 lipca 2024

Akcja "Książka na wakacjach!"

Często zabieracie ze sobą książkę na wakacje? Jeśli tak, ta akcja jest dla Was! Nieważne czy są to małe, czy duże podróże! Uwiecznij na zdjęciu letnie chwile z książką. Zdjęcia powinny przedstawiać… więcej

11.07.2024 cały dzień

Nabór do Akademii Wolontariatu Seniora

Od 17 czerwca Regionalne Centrum Wolontariatu “Centerko” wraca z Akademią Wolontariatu Seniora, czyli przestrzenią integracji międzypokoleniowej, służącą rozwijaniu nowych zainteresowań, pasji,… więcej

11.07.2024 cały dzień

W głowie się nie mieści! Film i zajęcia o emocjach w EC1

NCKF i Ulica Żywiołów zapraszają na film "W głowie się nie mieści 2" i zajęcia "W labiryncie emocji”. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
11.07.2024 09:30

Bezpłatne warsztaty_ JĘZYK - GODNOŚĆ - STAROŚĆ

Fundacja "W Człowieku Widzieć Brata" serdecznie zaprasza osoby w wieku 60+ i osoby pracujące z osobami starszymi na bezpłatne warsztaty w dwóch terminach do wyboru tj. 11 lipca i 17 lipca. Warsztaty… więcej

11.07.2024 10:00
 -  Kierunek: WAKACJE - warsztaty dla dzieci i młodzieży w Muzeum Miasta

Kierunek: WAKACJE - warsztaty dla dzieci i młodzieży w Muzeum Miasta

Czwartkowe, wakacyjne poranki to doskonała pora na muzealne warsztaty. więcej

Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15)
11.07.2024 10:30
Kontakt