6 sierpnia to wazna data w kalendarzu polskiej drogi do Niepodległości. Tego dnia legioniści Józefa Piłsudskiego rozpoczeli słynny marsz, mający być zaczynem formowania się przyszłej poslkiej armii.
W koncepcji Józefa Piłsudskiego pierwsza kompania kadrowa po wybuchu wojny miała odegrać role zaczynu powstania narodowego na terenach zaboru rosyjskiego. Po sformowaniu na krakowskich Oleandrach, oddział złożony z około 150 strzelców 6 sierpnia wyruszył w kierunku Królestwa, przekraczając granicę w Michałowicach. Po drodze obalili rosyjskie słupy graniczne i 12 czerwca wkroczyli do Kielc. Spotkało ich tam jednak chłodne przyjecie, które nie dawało szans na utworzenie powstańczych oddziałów.
Misja „kadrówki” okazała się zadaniem nie do wykonania, ale samo działanie, polskie orzełki na maciejówkach i czyn zbrojny wywołały entuzjazm nawet w konserwatywnych środowiskach krakowskich, co umożliwiło powołanie Legionów Polskich. Rozpoczął się marsz ku niepodległości.
Co roku w Łodzi symbolicznie honorujemy czyn Pierwszej Kadrowej gromadząc się pod pomnikiem Legionisty na spólne śpiewanie piosenek legionowych. Pomnik odsłonięty 23 września 2017 roku podczas Zjazdu Miast Piłsudskiego, przedstawia młodego legionistę ubranego w charakterystyczną maciejówkę i szynel, trzymającego przy nodze karabin. Autorem pomnika jest dr Marcin Mielczarek z łódzkiej ASP. Wszyscy chętni złożyć mogą również kwiaty u stóp pomnika.
Start śpiewanki: 6 sierpnia, godz. 11.00, park Legionów.