Spotkanie autorskie z Karoliną Sulej w CMWŁ

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)

02.06.2022

Zapraszamy na spotkanie z Karoliną Sulej, autorką przełomowej książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”. Spotkanie poprowadzi Marcin Różyc, krytyk mody, wykładowca i kurator wystawy „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie”, którą możecie oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Czy suknie mogą opowiadać o odczłowieczeniu, terrorze, zagładzie? Czy ubranie, moda, akcesorium może współtworzyć opowieść o traumie? To pytania, które stawia trwająca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wystawa „Helena. Bohle-Szacka. Przenikanie”, a także zagadnienia, które poruszymy podczas spotkania z pisarką i badaczką Karoliną Sulej.

 

Centralną postacią ekspozycji „Przenikanie” jest Helena Bohle-Szacka, ceniona projektantka, która w latach 60. kierowała domami mody Telimena i Leda. Jako nastolatka była więźniarką obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Helmbrechts. Jej pierwszy ładny, niemal modowy rysunek powstał w obozowym baraku. Powojenna spuścizna Bohle-Szackiej to zarówno atrakcyjny, nowoczesny rysunek żurnalowy i moda, jak i ilustracje przedstawiające tragedię życia w obozie.

 

Przełomowa książka „Rzeczy osobiste” Karoliny Sulej opowiada o ubraniach i innych rzeczach używanych przez więźniarki i więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady podczas II wojny światowej. Autorka nie unika wątku dbałości o wygląd. W książce znajdujemy m.in. opisy eleganckich sukien, które noszono w obozach, gdy zabrakło już pasiaków. Książka Sulej udowadnia, że ubrania, a także ich estetyka przestają być ważna dopiero wtedy, gdy znika nosząca je osoba. Znaczenie, funkcja, a nawet styl umiera dopiero wtedy, gdy umiera człowiek. Ubranie uczłowiecza.

 

Przed spotkaniem autorskim zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z Marcinem Różycem po wystawie „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie” (godz. 16:30). Jeżeli zdecydujecie się wziąć udział w obu wydarzeniach, będziecie mogli zakupić na nie bilety ulgowe (12 zł - oprowadzanie i 6 zł – spotkanie autorskie).

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 2 czerwca (czwartek) godz. 17.30
Gdzie: Biblioteka CMWŁ
Bilety: normalny 8 zł | ulgowy 6 zł
Limit osób: 30

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Bibliotekę CMWŁ oraz Wydawnictwo Czerwone i Czarne.

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem książki Karoliny Sulej - w sklepiku przy muzealnej kasie znajdziecie: „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” oraz „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny”.

 

 

Zobacz również:

poniedziałek, 4 lipca 2022

 -  Dariusz Kulesza

Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego - wystawa czasowa w CMWŁ

Wystawa poświęcona Antoniemu Starczewskiemu – wybitnemu artyście, który tworzył interesującą i oryginalną sztukę, wyprzedzając światowe nurty i działania artystyczne.... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
06.04.2022 - 31.07.2022
 -  Dariusz Kulesza

"Bownik. Podszerstek" - wystawa czasowa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Wystawa prezentuje prace Pawła Bownika, który w ciągu kilku lat wypracował rozpoznawalny i oryginalny styl fotografii o mocnym obrazowym przekazie, a jednocześnie... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
21.04.2022 - 24.07.2022

24 klatki na sekundę. Opowieść o dobranocce - wystawa

Od 17 czerwca Teatr Lalek Arlekin zaprasza wszystkich widzów do obejrzenia nowej ekspozycji w teatralnej Galerii A „Akwarium” zatytułowanej „24 klatki na sekundę.... więcej

Teatr Lalek Arlekin
17.06.2022 - 20.12.2022

LETNIE WARSZTATY Z LITERATURĄ

Dom Kultury 502 serdecznie zaprasza dzieci z klas I-IV szkół podstawowych w dniach od 27 czerwca do 8 lipca (od poniedziałku do piątku) na letnie warsztaty z... więcej

Dom Kultury "502" (ul. A. Sacharowa 18)
27.06.2022 - 08.07.2022

Letnia Akademia Inspiracji Twórczych

Założeniem projektu jest edukacja dzieci w wieku 7-11 lat. więcej

Bałucki Ośrodek Kultury - Centrum Edukacji Kulturowej "Na żubardzkiej" (91-022 Łódź, ul. Żubardzka 3)
27.06.2022 - 08.07.2022
Kontakt