The Art Studium Teatralne

autor:

04.10.2023

Studium Teatralne dostarcza funkcjonalnych narzędzi niezbędnych w pracy aktorskiej, pomaga również budować bazę teoretycznej i praktycznej wiedzy, związanej z teatrem jako dziełem sztuki.

The Art Studium Teatralne

Istotą kursu jest rozbudzenie w uczestnikach ich indywidualnego potencjału, który mogą wykorzystać w pracy scenicznej.

Studium Teatralne dostarcza funkcjonalnych narzędzi niezbędnych w pracy aktorskiej, pomaga również budować bazę teoretycznej i praktycznej wiedzy, związanej z teatrem jako dziełem sztuki. Istotą kursu jest rozbudzenie w uczestnikach ich indywidualnego potencjału, który mogą wykorzystać w pracy scenicznej.

Program Studium adresowany jest do osób, które:

• Pragną rozpocząć studia aktorskie w szkołach teatralnych i filmowych.

• Chcą używać teatru jako formy poszerzania własnej ekspresji artystycznej

• Są zainteresowane pracą medialną i sceniczną (TV, radio, estrada).

• Prowadzą projekty artystyczne i edukacyjne związane z teatrem, sztuką i kulturą.

• Pragną poznać twórcze formy pracy z dziećmi i dorosłymi możliwe do zastosowania w terapii i arteterapii.

Zajęcia w ramach Studium Teatralnego obejmują następujące bloki tematyczne:

1. Podstawowy warsztat aktorski/elementarne zadania aktorskie

Praca nad intencją aktorską, wyobraźnią sceniczną.

2. Nauka ruchu scenicznego/fizyczna praca nad rolą

Podstawowe zadania ruchowe, budowanie roli poprzez fizyczność aktora.

3. Tekst w teatrze/współpraca z dramaturgiem/pisanie tekstu na scenie

Nauka umiejętności współpracy dramaturgiem, interpretacji i reinterpretacji tekstu.

4. Dykcja/artykulacja/emisja głosu

Nauka pracy z własnym głosem. Higiena głosu na scenie. Nauka akcentacji scenicznej.

5. Praca nad wierszem i prozą

Nauka interpretacji wiersza. Klasyczny tekst a jego współczesne odczytanie.

6. Praca nad prozą

Współczesna interpretacja prozy klasycznej. Nauka osobistej wypowiedzi scenicznej.

7. Praca nad scenami z dramatu/spektakl dyplomowy

Komplementarne zebranie dotychczas nabytych umiejętności i wykorzystanie ich w praktyce scenicznej.

Istotnym elementem programu Studium Teatralnego jest poznanie różnorodnych metod pracy teatralnej. Umożliwią to warsztaty Masterclass, polegające na pracy z cenionymi reżyserami, choreografem, dramaturgiem i aktorką (m.in. Jacek Owczarek, Gracjan Kielar, Mariusz Babicki, Adam Rymarz). Dzięki temu studenci poznają szerokie spojrzenie na możliwości realizacji pracy zawodowej

Michał Rzepka

Reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej. Spektakle teatralne Michała Rzepki zdobyły wiele nagród, a ich prezentacje miały miejsce m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie, Teatrze Gdynia Główna, Teatrze Studyjnym w Łodzi, Open Różewicz Festiwal, Teatrze Arlekin w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Maski” w Poznaniu, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Teatrze Małym, czy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

https://michal-rzepka.wixsite.com/michalrzepka

Jacek Owczarek

tancerz, choreograf, pedagog, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, dyrektor Materii.

W latach 1994-2003 był tancerzem Teatru Tańca Alter prowadzonego przez Witolda Jurewicza w Kaliszu, współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie.

Był aktorem i tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi, wziął wówczas m.in. udział w spektaklu Piotra Cieplaka Przed południem, przed zmierzchem.

Tworzył choreografię, ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, współpracował m.in. z Pawłem Miśkiewiczem, Mikołajem Grabowskim, Piotrem Cieplakiem, Konradem Dworakowskim oraz Darią Kopiec.

Od 1996 uczy tańca współczesnego i kontakt improwizacji.. Współautor Międzynarodowego Festiwalu Kino Tańca w Łodzi (2002–2006).

Adam Rymarz

Koncertujący wokalista obdarzony słuchem absolutnym, nauczyciel śpiewu, wykładowca Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Studiował wokalistykę jazzową w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz chóralistykę i edukację muzyczną w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem statuetki „Indywidualność wokalna” (Inowrocław 2002) oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta St. Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel (Warsaw Gospel Days 2005). Zadebiutował profesjonalnie w 2001 roku na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w przedstawieniu „Pastorałka na Nowy Wiek” w reżyserii Krzysztofa Orzechowskiego. W latach 2003-2005 śpiewał w grupie wokalnej Teatru Muzycznego Roma w polskich inscenizacjach musicali „Miss Sajgon” i „Koty”.

Mariusz Babicki

Reżyser, dramatopisarz, dramaturg, scenarzysta, instruktor teatralny. Studiował na Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale aktorskim. Stypendysta krakowskiej szkoły teatralnej SPOT. Uczestnik Szkoły Dramatu Artura Pałygi (Teatr Polski w Bydgoszczy). Absolwent Teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim. Współzałożyciel i scenarzysta kanału YouTubowego „Kwiatki polskie”. Były członek trójmiejskich grup improwizacji teatralnych: W gorącej wodzie kompani oraz Abordaż. Pracował w takich teatrach jak: Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatr Tęcza w Słupsku, Teatr Lubuski w Zielonej Górze, Teatr Wybrzeże, Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr Kubuś w Kielcach czy Teatr Horzycy w Toruniu. Wielokrotnie nagradzany, m.in.: czterokrotny półfinalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, laureat nagrody publiczności podczas Festiwalu Dwa Teatry („Odysseuss Geron”), zdobywca głównej nagrody podczas 14. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego („Potok”). Scenarzysta licznych filmów krótkometrażowych. Obecnie pracuje nad kinowym debiutem pełnometrażowym. Dwukrotny uczestnik Festiwalu Sopot Non Fiction. Napisał scenariusz filmu „Baju baj”, który znalazł się w konkursie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Gracjan Kielar

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Aktor Teatru Nowego w Łodzi.

Od początku swojej drogi zawodowej pracował w łódzkim Teatrze Powszechnym, a następnie wrocławskim Teatrze Współczesnym. Współpracował z teatrami dramatycznymi w Częstochowie, Białymstoku, Radomiu, Słupsku i Teatrem Małym w Manufakturze.
Ma na swoim koncie ponad 50 ról teatralnych. Od Artura w „Tangu” Mrożka i Yossariana w „Paragrafie 22 Hellera”, przez Nosa w „Weselu” Wyspiańskiego, Fantazego w „Fantazym” Słowackiego, Vatzlava w „Vatzlavie” Mrożka, po Henryka w „Wyszedł z domu” czy Kreona w „Antygonie” Sofoklesa.
Współpracował m.in. z następującymi reżyserami: A. Hanuszkiewicz,
K. Meissner, W. Śmigasiewicz, J. Głąb, J. Stuhr, R. Brzyk, M. Rzepka

TERMINY:

Czas trwania kursu: październik 2023 – czerwiec 2024

Spotkania odbywają się w każdą środę tygodnia w godzinach 17.00/21.00 oraz w co drugą sobotę miesiąca w godzinach 10.00/14.00

UCZESTNICZKI I UCZESTNICY:

Młodzież i dorośli 18+ lat.

ZAPISY I PŁATNOŚCI:

Zapisy: sekretariat@aoia.pl, 42 633 26 41

Koszt: 300 zł miesięcznie lub 750 zł kwartalnie

Płatne na konto przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca/kwartału

NR konta 56 1020 3408 0000 4402 0402 2349 PLN

W tytule płatności należy wpisać: imię i nazwisko, studium teatralne, miesiąc (np. IX-XI)


Miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych ul. Zachodnia 54/56, Łódź 90-403

Wstęp: wydarzenie biletowane

Ceny biletów: 300-750 zł (stacjonarnie - przedsprzedaż)


Więcej informacji:

Link do wydarzenia

Profil Facebook

Zobacz również:

czwartek, 18 lipca 2024

Szklarnia – Inkubator Teatralny | konkurs w Fabryce Sztuki

Zapraszamy niezależnych twórców i grupy teatru niezależnego do udziału w IV edycji Konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” w ramach realizowanego przez Fabrykę Sztuki w Łodzi programu Przestrzenie… więcej

18.07.2024 - 18.08.2024 00:00

niedziela, 21 lipca 2024

 -  17. LETNIA AKADEMIA JAZZU w Klubie Wytwórnia

17. LETNIA AKADEMIA JAZZU w Klubie Wytwórnia

Tegoroczna, 17. Letnia Akademia Jazzu rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 29 sierpnia. więcej

Klub Wytwórnia (Łódź, ul. Łąkowa 29)
21.07.2024 00:00
 -  WYCIECZKA ROWEROWA z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy PTTK

WYCIECZKA ROWEROWA z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy PTTK

Łódzki Klub Turystów Kolarzy PTTK zaprasza 21.07.2024 r. na niedzielną bezpłatną wycieczkę rowerową czarnym szlakiem rowerowym - pojedziemy dokładnie tak jak przebiega szlak zwiedzając Park… więcej

Park Staromiejski (Łódź, ul. Nowomiejska)
21.07.2024 09:00
 -  Kącik Rainbow dla najmłodszych w Manufakturze

Kącik Rainbow dla najmłodszych w Manufakturze

W każdy weekend (piątek-niedziela) w kąciku Rainbow na najmłodszych czekają gry i zabawy przygotowane przez Rainbow Tours. więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
21.07.2024 10:00
 -  Joga w Parku Źródliska I

Joga w Parku Źródliska I

To już XII sezon z Jogą w Parku. Jak co roku w okresie wakacyjnym Zielona Łódź i Centrum Hatha-Jogi Michała Szczepanika zapraszają na praktykę na świeżym powietrzu. więcej

Park Źródliska I w Łodzi
21.07.2024 10:00
 -  Joga na dachu Muzeum Fabryki w Manufakturze

Joga na dachu Muzeum Fabryki w Manufakturze

Wraz z sezonem wakacyjnym, powracają lubiane przez łodzian plenerowe atrakcje w Manufakturze. Jedną z nich będą bezpłatne zajęcia z jogi, prowadzone w wyjątkowym klimacie, bo… na tarasie Muzeum… więcej

Muzeum Fabryki w Łodzi (Manufaktura, ul. Drewnowska 58)
21.07.2024 10:00
Kontakt