TME Polówkowa - xDolan

23.08.2020 - 27.08.2020

Mało który reżyser, mając ukończone trzydzieści lat, posiada na swoim koncie aż osiem pełnometrażowych obrazów. Dolan w wieku siedemnastu lat rzucił szkołę i na pewno, niczym bohaterowie jego przyszłych filmów, kiedy zamykał drzwi po raz ostatni, na dziedzińcu usłyszał muzykę i rytmicznym krokiem odszedł w drugą stronę. Potem, nie ukończywszy lat dwudziestu, zadebiutował filmem „Zabiłem moją matkę” (2009) i dostał 3 nagrody na festiwalu w Cannes.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Każdy aspirujący reżyser wpisujący w Google hasło „znani filmowcy bez szkoły, którym się udało” otrzymuje mariaż porcelanowej wrażliwości i bezkompromisowość w szukaniu środków wyrazu w postaci Xaviera Dolana. Gdyby jego twórczość miała być miesiącem, to byłby to pewnie czerwiec z mieszanką listopada, bo dużo u Dolana melodramatycznych historii, estetycznych uniesień, spotkań o wzruszającej poincie, ale też atmosfery napięcia, zagubienia i niezrozumienia oraz, co jest swoistym leitmotivem jego obrazów, niespełnionej miłości. Jest taka fraza wieńcząca wiersz Herberta: „Ani nam witać się ani żegnać żyjemy na archipelagach” – gdyby Dolan ją usłyszał, chyba mógłby się zgodzić, że to trafna diagnoza kondycji człowieka w jego filmach. Chociaż Dolanowi zdarza się słyszeć zarzuty o uprawianie filmowego ekshibicjonizmu, to chyba można uznać go za formę porządkowania doświadczenia. Sekcję zaczynamy od pokazu „To tylko koniec świata” w Bramie Miasta. Mamy jednak nadzieję, że świat, przynajmniej do niedzieli, przetrwa, żebyście mogli zobaczyć tę opowieść o widmie nieuchronnej śmierci Luisa, która zaburza funkcjonowanie rodziny (a może spokrewnionych nieznajomych?) – postanawia bowiem odwiedzić ją pierwszy raz od dwunastu lat. Chociaż na początku wszyscy próbują nie wychodzić z roli przykładnych członków rodziny, to w końcu dawno skrywane żale i pretensje intensyfikują się, a widzowi towarzyszy uczucie dziwnego napięcia, które pogłębiane jest przez bliskie kadry ukazujące najmniejsze grymasy na twarzach znajomych-nieznajomych. W poniedziałek (31.08) na Piotrkowskiej 90 projekcja filmu „Na zawsze Laurence”. To chyba najdłuższe, blisko trzygodzinne, festiwalowe wyzwanie. Tytułowy Laurence, szkolny nauczyciel, chce w dniu swoich trzydziestych urodzin zmienić płeć. W filmie jak w soczewce skupiają się wszystkie rozterki i radości wynikające z tej decyzji, a kamera z bliska przygląda się transformacji jego związku z Fred, która na wieść o tej informacji myśli, że jej chłopak jest homoseksualistą. W filmie znajdziemy wszystko, co można uznać za styl Dolana, czyli: starannie dopracowane, estetyczne kadry, skomplikowane relacje, problem tożsamości, dużo papierosów, melodramatyczne kłótnie, teledyskowe ujęcia. We wtorek (1.09) natomiast spotykamy się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa – tutaj zobaczymy film „Mama”, który stanowi jak gdyby rewers debiutu „Zabiłem moją matkę”, jednak rewers dojrzalszy i bardziej wyważony, empatyczny. Linia fabularna jest całkiem prosta: samotna wdowa mająca problem z utrzymaniem rodziny, wychowuje piętnastolatka cierpiącego na ADHD. Film przedstawia w dość kameralnej konwencji radości, frustracje i kłopoty każdej ze stron. Nienawistno-miłosna relacja przekłada się na każdy aspekt życia bohaterów, którzy czasem marzą o tym, by nie istnieć.

 

30/08 / Brama Miasta (ul. Kilińskiego 66)

To tylko koniec świata

Reż. Xavier Dolan / Produkcja: Francja/Kanada (2016) / Gatunek: dramat / Czas: 97’

31/08 / Piotrkowska 90

Na zawsze Laurence

Reż. Xavier Dolan / Produkcja: Francja/Kanada (2012) / Gatunek: melodramat / Czas: 168’

01/09 / Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282)

Mama

Reż. Xavier Dolan / Produkcja: Kanada (2014) / Gatunek: dramat / Czas: 140’

 

http://www.polowka.com/

Zobacz również:

wtorek, 19 marca 2024

 - „Calineczka" w Teatrze Lalek Arlekin

„Calineczka" w Teatrze Lalek Arlekin

Wyjątkowy spektakl o dojrzewaniu inspirowany znaną baśnią Hansa Christiana Andersena. Dla widzów od 7. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
19.03.2024 09:00
 - DUMNI Z ZALEWAJKI 2024!

DUMNI Z ZALEWAJKI 2024!

Wielkie Święto Zalewajki od 18 do 24 marca! więcej

19.03.2024 11:00
Kontakt