Wernisaż wystawy SMUTN* LEPSZEGO ŚWIATA NIE ZBUDUJĘ w Akademickim Centrum Designu

autor:

Akademickie Centrum Designu (Łódź, ul. Księży Młyn 13/15)

13.09.2024

Wystawa SMUTN* LEPSZEGO ŚWIATA NIE ZBUDUJĘ powstała we współpracy z Agatą Zbylut. Ekspozycji towarzyszą pokazy młodych artystów(-tek) i projektantów(-tek) – Anny Bielawskiej, Piotra Michalskiego, Natalii Sary Skorupy Kamila Winnickiego – oraz wywiady dotyczące relacji z drag.

Wystawa prezentuje działania interdyscyplinarne włączające twórców niezależnych, również tych należących do mniejszości kulturowych.

Wystawa powstała w ramach projektu „Praca kobiet nigdy się nie kończy” i jest częścią Festiwalu Łódź Wielu Kultur.

„Projekt sięga do wątku historii włókniarek – Polek, Niemek, Czeszek, Rosjanek, Żydówek. Kobiet, które decydując się na pracę w fabrykach, mogły świadomie wyzwolić się z upodmiotowienia czy przypisanej im roli społecznej. Podejmowały walkę z nasilającymi się różnicami klasowymi, tożsamościowymi, aby mogły się stać kreatorkami mikrohistorii i herstorii – własnych wyborów w każdej sferze życia”.

~ Magdalena Komborska-Łączna

„SMUTN* LEPSZEGO ŚWIATA NIE ZBUDUJĘ to wystawa skonstruowana z prac, które są analizą rzeczywistości i krytycznie się jej przyglądają. Gdy Magda Komborska-Łączna zaprosiła mnie do przygotowania jej w Akademickim Centrum Designu, to ja poprosiłam o możliwość doproszenia osób studenckich i absolwenckich z Pracowni Fotografii i Działań Postartystycznych, którą prowadzę w Akademii Sztuki w Szczecinie. Analizowanie i krytyczne przyglądanie się rzeczywistości jest stałą praktyką w tej jednostce. Wspólnie tworzymy sztukę, która się angażuje, dialoguje, pozwala zrozumieć mechanizmy, jakim czasem bezwiednie podlegamy. Razem jesteśmy silniejsze i silniejsi. Poczucie wspólnoty, zrozumienia daje moc i przywraca uśmiech, by kawałek po kawałku przebudowywać świat tak, aby stał się lepszym miejscem. Brzmi to banalnie, ale na tym właśnie polega «polityka prefiguratywna», wedle której: «jeśli żyjesz zgodnie z tym, do czego dążysz. W zasadzie już odnosisz zwycięstwo. Innymi słowy – jeśli twój aktywizm jest demokratyczny, pokojowy, twórczy, oznacza to, że w jakimś małym zakątku świata demokracja, pokój i twórczość właśnie triumfują»”.

~ Agata Zbylut


Autor*:
Agata Zbylut, Anna Bielawska, Piotr Michalski, Natalia Sara Skorupa, Kamil Winnicki

Identyfikacja wizualna:
Beata Nikolajczyk-Miniak

Kuratorka:
Magdalena Komborska-Łączna

Wernisaż:
13 września, godz. 18.00 z oprowadzaniem autorskim, performance Anny Bielawskiej POLISH SUSHI, performance organowy Piotra Cholewy.

Finisaż:
11 października, godz. 18.00 z oprowadzaniem autorskim, spotkanie z artystką, performance Natalii Sary Skorupy. Podczas finisażu zapraszamy zapraszamy osoby chętne do nagrania krótkich wypowiedzi o tym, czym jest dla nas drag. Materiał ten zostanie wykorzystany w dalszych odsłonach projektu „Najpiękniejsze warszawianki to przyjezdne”.

Program towarzyszący wystawie:
warsztaty Pawła Kaźmierowskiego
10 października, godz. 13.00–15.30, 16.00 – 18.30

Termin wystawy:
13.09 – 16.10.2024 r.

Miejsce:
P0_Akademickie Centrum Designu
ul. Księży Młyn 13/15, Łódź

WSTĘP WOLNY

Organizatorzy:
Akademickie Centrum Designu, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Stowarzyszenie Pola Designu

Partnerzy medialni:
Magazyn SZUM, Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Magazyn Presto

Projekt „Praca kobiet nigdy się nie kończy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Więcej informacji:

Link do wydarzenia FB

Link do wydarzenia na stronie

Link do Instagrama

Zobacz również:

czwartek, 16 października 2025

Łódź Art Now – Miesiąc Sztuki w Łodzi

Jesień w Łodzi upłynie pod znakiem sztuki współczesnej. 16 października startuje Łódź Art Now – Miesiąc Sztuki w Łodzi – nowa inicjatywa organizowana wspólnie przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi… więcej

Łódź
16.10.2025 - 30.11.2025 00:00

piątek, 24 października 2025

Park Miliona Świateł w Orientarium ZOO Łódź

Park Miliona Świateł powraca do Łodzi! Po raz kolejny magiczna iluminacja rozświetli Orientarium Zoo Łódź, zamieniając je w bajkową krainę pełną kolorów, dźwięków i fantastycznych stworzeń. więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
24.10.2025 - 01.03.2026 17:00

piątek, 7 listopada 2025

 -  7–12.11 2025 SMAKUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ festiwal dobrego smaku DANIA Z GĘSI, KACZEK I INNYCH PTAKÓW

Festiwal Dobrego Smaku – Smakujemy Niepodległość

To już 10. edycja Festiwalu Smakujemy Niepodległość. Jak co roku spotykamy się w listopadzie, by uczcić Święto Niepodległości… smakiem! więcej

Łódź
07.11.2025 - 12.11.2025 00:00

sobota, 8 listopada 2025

Długi weekend z nową grą terenową w Orientarium Zoo Łódź!

Zapraszamy wszystkie dzieci (i nie tylko!) do spędzenia długiego weekendu 8-11 listopada w Orientarium Zoo Łódź! więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
08.11.2025 - 11.11.2025 00:00

Długi Weekend na Fali

Nie masz planów w mieście? Pozwolimy Ci to natychmiast rozwiązać więcej

Aquapark FALA (Łódź al. Unii Lubelskiej 4)
08.11.2025 - 11.11.2025 00:00

poniedziałek, 10 listopada 2025

Różnorodne zajęcia z Miejską Strefą Kultury

Składamy się aż z 15 filii, tworząc sprawnie funkcjonującą instytucję o charakterze kulturalno-artystycznym. Pragniemy integrować, inspirować i aktywizować wszystkich mieszkańców Łodzi. Na potęgę! więcej

Łódź
10.11.2025 - 15.11.2025 00:00

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

Łódź
10.11.2025 00:00

Nieodpłatne zajęcia dla Seniorów z Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora

Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora to kolejny projekt Urzędu Miasta Łodzi, mający na celu aktywizację społeczną osób starszych w miejscu ich zamieszkania. Głównym celem projektu jest edukacja… więcej

Łódź
10.11.2025 00:00

Weekend niepodległościowy w „BIBULE” Tajnej Drukarni Józefa i Marii Piłsudskich

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy do „BIBUŁY” na wyjątkowy, czterodniowy program wydarzeń pełen historii, refleksji i wspólnego świętowania! więcej

"Bibuła" – Tajna Drukarnia Józefa i Marii Piłsudskich (Łódź, ul. Wschodnia 19)
10.11.2025 10:00

Bieganie z Zieloną Łodzią w Parku Poniatowskiego

Drodzy sympatycy Zielonej Łodzi, biegamy! Jesienią parki są najpiękniejsze, ale robi się chłodniej, więc piękno łódzkiej przyrody najbardziej docenia się w ruchu. Dlatego przygotowaliśmy dla Was… więcej

Park im. ks. Józefa Poniatowskiego w Łodzi
10.11.2025 17:00
Kontakt