Wystawa „INTERFERENCES, beyond horizons” w Galerii ASP

autor:

Galeria ASP (Łódź, ul. Piotrkowska 68)

06.06.2024

„INTERFERENCES, beyond horizons”, autorstwa chilijskich artystów Móniki Bengoa, Danilo Espinozy, Ricardo Fuentealby-Fabio, Marceli Moncady i Ivána Zambrano, to projekt badający złożony związek między pojęciem egzotyki i natury w Ameryce Łacińskiej oraz jego wpływem na tożsamość kulturową.

Wernisaż wystawy „INTERFERENCES, beyond horizons” w Galerii ASP

Projekt ten uznaje szeroką różnorodność ekologiczną regionu oraz wielorakie perspektywy i kosmowizje, które współistnieją z zachodnimi wpływami kulturowymi, które historycznie były zorientowane głównie na rozwój gospodarczy i technologiczny. Wpływ zachodniego spojrzenia odcisnął głębokie piętno na postrzeganiu Ameryki Łacińskiej, utrwalając przez wieki egzotyczny obraz regionu, przekonanie, że jesteśmy dziwnym i odmiennym miejscem, które służyło uzasadnieniu narzucania zewnętrznych modeli kulturowych.

W budowaniu tego egzotycznego wizerunku centralnym elementem była natura. Dżungla amazońska, Andy, lasy mgłowe i regiony przybrzeżne zostały przedstawione jako przestrzenie pełne życia, kolorów i ruchu, ale także niebezpieczeństw i zagrożeń. Egzotyczna, enigmatyczna i dzika natura, często postrzegana jako niezbadane terytorium pełne tajemnic, kontrastów i sprzeczności, ukształtowała reprezentację, która utrudniała głębsze i pełne szacunku zrozumienie naszych kultur i społeczeństw.

Wystawa, poprzez różne propozycje artystyczne, stara się pozostać przestrzenią oporu wobec homogenizacji kulturowej, kwestionując stereotypy zakorzenione w tradycyjnej wizji regionu. Każda praca stanowi odpowiedź na to uproszczenie, zachęcając do refleksji z nowej perspektywy, która pozwala nam odkrywać wiele aspektów natury i różne sposoby jej interpretacji.

Wystawa w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 obejmuje prace, które kwestionują zachodnie paradygmaty naukowe dotyczące natury, a także głębokie refleksje na temat kulturowego zawłaszczania i estetycznego doceniania środowiska naturalnego. Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni, która sprzyja bardziej autentycznemu i zróżnicowanemu zrozumieniu natury i jej związku z kulturą. Takie podejście wzmacnia nieodłączny związek między Ameryką Łacińską a jej środowiskiem naturalnym, jednocześnie kwestionując historyczne postrzeganie, które ukształtowało jej reprezentację.

Uczestnicy wystawy: Mónica Bengoa, Danilo Espinoza, Iván Zambrano, Ricardo Fuentealba-Fabio, Marcela Moncada

dr hab. Tomasz Matuszak, prof. uczelni
dr hab. Tomasz Matuszak, prof. uczelni

Mónica Bengoa – jest artystką wizualną, profesorem zwyczajnym w Szkole Artystycznej Katolickiego Uniwersytetu Chile. Uzyskała tytuł magistra sztuk wizualnych na Universidad de Chile. Od 1993 roku, kiedy to uzyskała dyplom z wyróżnieniem w dziedzinie sztuki, w zakresie grafiki, na Katolickim Uniwersytecie w Chile, pracuje jako nauczyciel w macierzystej uczelni, realizując zajęcia dydaktyczne w obszarze twórczości artystycznej.

Danilo Espinoza Guerra – jest artystą wizualnym i profesorem zwyczajnym w Szkole Artystycznej Katolickiego Uniwersytetu Chile. Uzyskał doktorat w dziedzinie sztuk pięknych na Politechnice w Walencji w Hiszpanii, a stopień w dziedzinie sztuki na Pontificia Universidad Católica de Chile. Od 1997 roku, w którym ukończył studia artystyczne na specjalizacji rysunek na Katolickim Uniwersytecie w Chile, pracuje jako nauczyciel w tej samej instytucji, szczególnie w obszarze rysunku, kreacji i produkcji artystycznej. Jego badania artystyczne skupiają się głównie na rewizji kategorii kulturowych, takich jak pamięć, tożsamość i prawa człowieka.

Ricardo Fuentealba-Fabio – artysta wizualny i profesor w Szkole Artystycznej Katolickiego Uniwersytetu Chile (PUC); stopień doktora sztuk pięknych na Uniwersytecie w Barcelonie w 2007, i staż podoktorski w Chicano Art na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis w 2014, prezentował wyniki swoich poszukiwań wizualnych na arenie międzynarodowej. W Chile jego prace prezentowane były na niezliczonych wystawach zbiorowych i indywidualnych w czołowych ośrodkach kulturalnych i muzeach narodowych.

Marcela Moncada – artystka wizualna; licencjat na Katolickim Uniwersytecie Chile, a stopień magistra sztuki ze specjalizacją na Uniwersytecie Sztuk Wizualnych w Chile. Od 2008 roku pracuje jako pracownik naukowy w Szkole Artystycznej Katolickiego Uniwersytetu Chile w obszarze fotografii cyfrowej i analogowej. Jej produkcja artystyczna obejmuje różnorodne projekty, w tym animację, obraz cyfrowy, fotografię i wideo. Jej obecne badania skupiają się głównie na percepcji koloru i jego symbolicznym ładunku.

Iván Zambrano Downing – jest artystą wizualnym, profesorem w Szkole Artystycznej Katolickiego Uniwersytetu Chile. Uzyskał tytuł magistra sztuki na Katolickim Uniwersytecie Chile oraz tytuł licencjacki w dziedzinie malarstwa na tym samym uniwersytecie. Od 1995 wykłada w Szkole Artystycznej Pontificia Universidad Católica de Chile, poświęconej malarstwu oraz tworzeniu i produkcji dzieł sztuki. Jego zainteresowania dyscyplinarne skupiają się na przejściach od malarstwa do innych dyscyplin i trójwymiarowości. W trójwymiarowości nawiązuje szczególne połączenie z przedmiotem, chcąc uwrażliwić naszą relację z otaczającym nas światem materialnym.

INTERFERENCES – beyond horizons
Galeria ASP ul. Piotrkowska 68

Wernisaż wystawy: 6.06.2024 r., godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 6-24.06.2024 r.

Galeria ASP czynna:
wtorek–piątek, godz. 11:00-18:00
sobota, godz. 11:00-15:00

Zobacz również:

poniedziałek, 24 czerwca 2024

 -  Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia

Miejska Strefa Kultury Zaprasza na Letnie wydarzenia w swoich 15 oddziałach. więcej

Łódź
24.06.2024 - 01.09.2024 cały dzień

poniedziałek, 8 lipca 2024

 -  Warsztaty MINECRAFT w Pasażu Łódzkim

Warsztaty MINECRAFT w Pasażu Łódzkim

W dniach od 1 do 27 lip­ca za­pra­sza­my do peł­nej atrak­cji stre­fy Mi­ne­craft w Pa­sa­żu Łódz­kim! więcej

Centrum Handlowe Pasaż Łódzki (al. Jana Pawła II 30)
08.07.2024 - 13.07.2024 12:00
 -  Letnia Akademia Tańca 01.07 - 26.07 w AOIA

Letnia Akademia Tańca – Wakacyjne warsztaty taneczne dla młodzieży w AOIA

Zapraszamy na Letnie Warsztaty Taneczne dla młodzieży w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych! więcej

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (ul. Zachodnia 54/56)
08.07.2024 - 12.07.2024 12:00

czwartek, 11 lipca 2024

Akcja "Książka na wakacjach!"

Często zabieracie ze sobą książkę na wakacje? Jeśli tak, ta akcja jest dla Was! Nieważne czy są to małe, czy duże podróże! Uwiecznij na zdjęciu letnie chwile z książką. Zdjęcia powinny przedstawiać… więcej

11.07.2024 cały dzień

Nabór do Akademii Wolontariatu Seniora

Od 17 czerwca Regionalne Centrum Wolontariatu “Centerko” wraca z Akademią Wolontariatu Seniora, czyli przestrzenią integracji międzypokoleniowej, służącą rozwijaniu nowych zainteresowań, pasji,… więcej

11.07.2024 cały dzień

W głowie się nie mieści! Film i zajęcia o emocjach w EC1

NCKF i Ulica Żywiołów zapraszają na film "W głowie się nie mieści 2" i zajęcia "W labiryncie emocji”. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
11.07.2024 09:30

Bezpłatne warsztaty_ JĘZYK - GODNOŚĆ - STAROŚĆ

Fundacja "W Człowieku Widzieć Brata" serdecznie zaprasza osoby w wieku 60+ i osoby pracujące z osobami starszymi na bezpłatne warsztaty w dwóch terminach do wyboru tj. 11 lipca i 17 lipca. Warsztaty… więcej

11.07.2024 10:00
 -  Kierunek: WAKACJE - warsztaty dla dzieci i młodzieży w Muzeum Miasta

Kierunek: WAKACJE - warsztaty dla dzieci i młodzieży w Muzeum Miasta

Czwartkowe, wakacyjne poranki to doskonała pora na muzealne warsztaty. więcej

Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15)
11.07.2024 10:30
Kontakt