Wystawa UKRAINE – DIRECTION FOR EUROPE

autor:

Vienna House Andel’s Łódź (91-065 Łódź, ul. Ogrodowa 17)

30.09.2022 - 17.10.2022

Fundacja Madame Chromatique w partnerstwie z Vienna House Andel ’s Lodz, z kuratorem wystawy Tatianą Wojda z Galerii Ars Nova oraz Madame Chromatique Sp z o.o. serdecznie zapraszają do odwiedzenia wystawy.

Broszura reklamująca wystawę UKRAINE - DIRECTION FOR EUROPE. -  Broszura reklamująca wystawę UKRAINE - DIRECTION FOR EUROPE.

W przestrzeniach lobby Vienna House Andel ’s Lodz zagoszczą prace współczesnych artystek, znanych już poza granicami swojego kraju: Eugenii Jaeger oraz Iryny Dzyndra. Do specjalnie stworzonej na potrzeby projektu Wirtualnej Galerii dołączyła również Anastasia Vasylyk wybitna projektantka modowej sztuki kulturowej z międzynarodowymi sukcesami. Aby umożliwić dostęp do dzieł sztuki Artystek Odbiorcom z całego świata Fundacja Madame Chromatique podjęła wyzwanie z użyciem nowych technologii współpracując z 3dTrip.pl.

Wydarzenie objęły patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Polsko Ukraińska Izba Gospodarcza Polsko Portugalska Izba Gospodarcza i Regionalny Związek Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej.

„Ukraine – Direction for Europe” to w założeniu wieloletni projekt mający na celu pokazanie siły ukraińskiej kultury i sztuki. Wystawa odzwierciedla tęsknotę za wolnym, demokratycznym światem, w którym artysta ma nie tylko swobodę twórczą, ale także swobodę poruszania się i dzielenia się swoimi osiągnięciami z ludźmi w innych krajach. Wirtualna odsłona Galerii zaprasza również w podróż kulturową poprzez epoki i regiony Ukrainy, w odsłonie unikatowej pracy twórczej z materiałem.

Podczas wystawy stacjonarnej w przestrzeniach lobby Galeria Andel ’s Art w Vienna House Andel’s Lodz będzie można zobaczyć prace dwóch artystek:

  • Eugenia Jaeger - wielokrotnie nagradzana rysowniczka i graficzka, która mieszka w Niemczech. Jej prace były wystawiane w kraju, a także w Polsce, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Chinach, Finlandii, Rosji, Francji i Szwecji. W swoich charakterystycznych
    kompozycjach bada relacje między jednostką a środowiskiem, uwzględniając granice naszej percepcji, kruchości przestrzeni i parametrów czasu. Jaeger najczęściej stosuje techniki sitodruku z akrylami i ołówkami na płótnie lub papierze. Należy do Związku Artystów Niemiec i Szwedzkiego Stowarzyszenia Grafiki.
  • Iryna Dzyndra – urodzona w Łucku na Ukrainie przedstawicielka nowoczesnych trendów w sztukach plastycznych i dekoracyjnych. W swoich pracach kładzie nacisk na proces powstawania obrazu oraz na współzależność artysty i obrazu, kiedy to najpełniej materializują się możliwości retranslacji emocjonalno-wyobrażeniowego podłoża. Tematy wypowiedzi artystycznej autorki najczęściej ujawniają się w pejzażu, jej własnej wizji krajobrazu i przestrzeni, w której rozprzestrzenia się on ze wszystkimi najdrobniejszymi niuansami swego emocjonalnego zabarwienia. Kontemplacja, dialog, medytacja to priorytetowe zasady kontekstualnego wypełnienia dzieł artystki. Ukończyła Lwowską Akademię Sztuki oraz Lwowski Państwowy Instytut Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza.

Wystawie towarzyszyć będzie Wirtualna Galeria, w której na odwiedzających będą czekać kulturowe odsłony prac i sylwetek artystycznych międzynarodowych twórców. Uświetnią je prace Anastazji Vasylyk projektantki współczesnego stylu Etno, którą inspiruje kultura epok i regionów Ukrainy co przekłada na unikatowe ręcznie wykonane projekty. Założycielka marki modowej Chicheri, tworzy w unikalnej technice zdobień ręcznych na bazie wełny i filcowania jej na sucho. W Wirtualnej Galerii będzie można zobaczyć jej autorskie interpretacje strojów z epoki hetmańskiej (ukraiński renesans, stroje szlachty kozackiej), kolekcję poświęconą bogatej ornamentyce Tarnopola, tajemnicze i niezwykle wykwintne zdobienia ciemnych koszul barszczowych, kolekcję w interpretacji ozdób bukowińskich i huculskich, a także letnie sukienki dziecięce z wykonanymi ręcznie kwiatowymi ornamentami.

Wystawa „Ukraine – Direction For Europe” w Galeria Andel’s Art w Vienna House Andel’s Lodz potrwa do 17 października (wstęp wolny).

Wstęp na wernisaż jest wolny lub po wcześniejszym zapisie: forms.office.com/r/AvBSxBGFuS

Zobacz również:

niedziela, 27 listopada 2022

Boat in the Jam

Boat in the Jam

Programiści, graficy i wszyscy fanatycy tworzenia gier - łączcie się! Fundacja Digital Night przybywa do Was z „Boat In the Jam”, czyli dwudniowym maratonem tworzenia... więcej

25.11.2022 - 27.11.2022
Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Kilkadziesiąt pięknie udekorowanych i oświetlonych domków handlowych wypełnionych po brzegi świątecznym asortymentem będzie czekało na łodzian przez prawie miesiąc w... więcej

Ulica Piotrkowska
26.11.2022 - 27.11.2022
Roman Modzelewski – Biżuteria

Wystawa: Roman Modzelewski – Biżuteria

Upływający Rok Romana Modzelewskiego sprzyja wspomnieniom na temat tego artysty i projektanta. Jedną z jego umiejętności i pasji była metaloplastyka i projektowanie... więcej

Księży Młyn
26.11.2022 - 27.11.2022
Akwarelowe Impresje - Mariusz Kula

Wystawa czasowa w Muzeum Fabryki: Akwarelowe Impresje - Mariusz Kula

„Akwarelowe impresje” – to zestaw prac artysty w technice akwarelowej – z ostatnich kilku lat. Głównie pejzaż – miejski i nadmorski, ale także przedstawienia zwierząt... więcej

27.11.2022
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Jesienno - zimowa Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znalazły się wydarzenia dla seniorów realizowane przez instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od października do grudnia 2022. Zachęcamy... więcej

27.11.2022
Kontakt