"Wywiad" - Spektakl Fundacji Kamila Maćkowiaka w AOIA

autor:

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (ul. Zachodnia 54/56)

28.02.2019

Doświadczony dziennikarz ma za zadanie przeprowadzić tytułowy wywiad z „nową” gwiazdą filmową – ulubienicą milionów, szczególnie młodego pokolenia. Bohater jest całkowicie nieprzygotowany do wywiadu, który ma przeprowadzić. W pierwszych scenach wyraźnie widać zniechęcenie doświadczonego dziennikarza do tego, co mówi młoda gwiazda. Dowcipne dialogi między dwójką bohaterów, czy pomyłki wynikające z niewiedzy dziennikarza są jednak tylko wstępem do właściwej akcji.

fot. mat. AOIA
Grafika promująca wydarzenie: "Wywiad" - Spektakl Fundacji Kamila Maćkowiaka w AOIA
4 zdjęcia
fot. mat. AOIA
fot. mat. AOIA
fot. mat. AOIA
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Zaletą spektaklu jest nieustanne mylenie widza. Wciąż zmieniają się reguły gry, wciąż odwracają się relacje. Wydaje się, ze w rozpoczętej leniwie grze psychologicznej głupiutka gwiazdka jest bez szans w starciu ze starym, cynicznym życiowym wyjadaczem. Jednak zawsze w momencie, gdy wydaje nam się, ze rozgryźliśmy intrygę i ze opowieść zmierza się w stronę banalnego rozwiązania, fabuła wywraca się do góry nogami.

Spektakl traktuje także o potrzebie, którą wzmagają dzisiejsze czasy: potrzebie kreowania własnego wizerunku. Ważniejsze jest budowanie niezwykłego i oryginalnego obrazu własnej osoby, niż nasze prawdziwe „ja”. Od tego, jacy naprawdę jesteśmy ważniejsze jest kreowanie wyobrażenia na nasz temat, PR-owego obrazu tworzonego dla innych. Za cenę daleko idącego odstępstwa od rzeczywistości ważniejsze jest to jak się wykreujemy. W tym procesie powoli zacierają się granice między tym jak jest, a jak byśmy chcieli, żeby było… Zacierają się niestety nie tylko na użytek innych, ale także dla nas samych.

Spektakl mówi także o sile oddziaływania, wręcz stwarzania rzeczywistości przez media i o tym jak bardzo nami one manipulują będąc zarazem istnym poligonem walki o to jaką kto ma siłę przebicia, kto na ile może na rzeczywistość wpływać, tworzyć wyobrażenia o otaczających nas sytuacjach, zdarzeniach, by uzyskać zamierzony przez siebie efekt… Nie ma już wartościowania, nie ma moralnej „jakości”, nie ma intymności i ważności. Liczy się tylko to, co może być i na ile może być elementem tworzącym sensację. Ważne staje się to, co może zelektryzować innych z naszego otoczenia w myśl zasady „wszystko na sprzedaż”. Sfery naszego życia stają się materiałem do handlowania w pogłębiającym się, narcystycznym ekshibicjonizmie. W tej rzeczywistości gubi się rozróżnienie na rzeczy istotne na korzyść chwili, potrzeby rozrywki, doraźności. Sąsiadują tutaj ze sobą sprawy fundamentalne, dramatyczne oraz plotkarsko - sensacyjno - rozrywkowe. Wszystko staje się produktem. My stajemy się produktem.

Realizatorzy spektaklu:

  • występują: KAROLINA SAWKA i PAWEŁ CIOŁKOSZ
  • scenariusz: STEPHAN LACK
  • przekład: MAREK SZALSZA
  • reżyseria i scenografia: WALDEMAR ZAWODZIŃSKI
  • make up: PATRYCJA JUNDO, KAROLINA FELIKSIAK
  • kostiumy: MARTA JOANNA BRYŚ
  • światła: WALDEMAR ZAWODZIŃSKI
  • foto: MICHAŁ FLORIAŃCZYK
  • grafika: DONA SOŁTYSIAK
  • oprawa multimedialna: ARKADIUSZ STASIAK i WOJCIECH BURCZAK (Yoicik Group)
  • asystent reżysera: IGA HERŁAZIŃSKA
  • kierownik produkcji: ANITA ŻYTCZAK
  • produkcja: FKM 2016

Dodatkowe informacje:
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie AOIA.
Więcej informacji o spektaklu na stronie Fundacji Kamila Maćkowiaka.

Informacje dodatkowe:
Bilety: Fundacja Kamila Maćkowiaka
Fundacja Kamila Maćkowiaka
Sekretariat Fundacji
90-009 Łódź, ul. Sienkiewicza 55/ lok. 31
Impresariat - tel. 794 460 500 (od 13:00 do 19:00)
e-mail: biuro@fundacjamackowiaka.org
http://www.fundacjamackowiaka.org

Organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych i Fundacja Kamila Maćkowiaka

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych to miejska instytucja kultury powstała w 2005 r. z połączenia Akademickiego Ośrodka Kultury i legendarnego Teatru 77. Działalność Ośrodka koncentruje się na aktywizacji społeczności akademickiej w przestrzeni związanej z kulturą i sztuką. Od 2005 r. młodzi twórcy znajdują w AOIA opiekę i pomoc w różnorodnych artystycznych realizacjach. Wychodzimy z założenia, że opłaca się inwestować w młodych artystów, gdyż bez nich - bez ich zaangażowania, bez szczególnej wrażliwości, bez czynników rozwijających świadomą obecność we współczesnej kulturze, nasze działania nie miałyby sensu. Promujemy innowacyjność, kreatywność i pomysłowość, a także ogromny entuzjazm, jaki niezmiennie towarzyszy inicjatywom młodzieżowym. Regularnie współpracujemy z największymi łódzkimi ośrodkami życia akademickiego: Uniwersytetem Łódzkim, Akademią Sztuk Pięknych, Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną, Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania, prywatnymi szkołami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi w sferze kultury i sztuki.
Więcej informacji o AOIA na facebookowym profilu.

Fundacja Kamila Maćkowiaka jest organizacją pozarządową i powstała we wrześniu 2010 roku z myślą  o stworzeniu i prowadzeniu Sceny Teatralnej w Łodzi. Statut Fundacji, poza głównym celem, jakim jest utworzenie stałej sceny teatralnej, przewiduje też inne działania związane z propagowaniem kultury, produkcjami filmowymi i telewizyjnymi, wydawnictwami, wystawami. Więcej informacji o FKM na stronie.

Czas i miejsce:
28 lutego (czwartek) 2019, godz. 19:00
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
90-403 Łódź, ul. Zachodnia 54/56
tel. +48 (42) 633 26 41; +48 605 297 887
poniedziałek - piątek: 8:00-16:00
Kasa biletowa: tel. +48 (42) 633 26 41, w. 16
e-mail: sekretariat@aoia.pl
www.aoia.pl

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Kontakt