Zmiany w organizacji ruchu

25 kwietnia rozpocznie się budowa stacji Łódź Śródmieście w tunelu średnicowym u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej. Przez cały okres budowy zamknięta będzie dla ruchu i pieszych ul. Zielona pomiędzy ul. Wólczańską, a al. Kościuszki oraz od al. Kościuszki w stronę ul. Piotrkowskiej na wysokości placu po dawnej synagodze. Ponadto zamknięta dla ruchu będzie ul. Wólczańska na północ od ul. Zielonej. Do posesji znajdujących się na tym terenie zapewnione będą dojazdy i  dojścia przez teren budowy. W zastępstwie tramwajów kursujących po ul. Zielonej i Narutowicza pojawi się autobus zastępczy i zmiany tras innych linii autobusowych. Natomiast przez cały okres budowy kursować będą tramwaje po al. Kościuszki. Aby zapewnić dojazdy do centrum i sprawy transport zbiorowy podczas budowy tunelu, większość linii tramwajowych będzie miała zwiększoną częstotliwość. Na 8 z 12 tras, tramwaje w dni robocze będą kursować co 7,5 minuty. Pojawią się również dodatkowe warianty linii i wzmocnienia.

Infografika z organizacją ruchu w obrębie stacji Łódź Śródmieście.
Zmiany w organizacji ruchu obowiązują
od 25 kwietnia 2021 r.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Zmiany dla wszystkich uczestników ruchu pojawią się na ul. Wólczańskiej, Zielonej, Kościuszki i Zachodniej oraz w związku ze zmianami w komunikacji miejskiej na ul. Polskiej Organizacji Wojskowej.

Ciąg al. Kościuszki i ul. Zachodniej

 • Przejazd na wprost bez zmian w obu kierunkach dwoma pasami ruchu
 • Brak możliwości skrętu w ul. Zieloną we wszystkich relacjach
 • Przejście dla pieszych tylko po wschodniej stronie
 • Przejście dla pieszych po stronie północnej skrzyżowania Zachodnia / Zielona będzie przesunięte kilka metrów na północ.

Ulica Zielona

 • Ulica Zielona będzie zamknięta dla ruchu i pieszych pomiędzy Wólczańską, a al. Kościuszki oraz pomiędzy al. Kościuszki, a posesją Zielona 6 na skraju placu po dawnej synagodze.
 • Dojazd i dojście do posesji Kościuszki 1 (wejście od ul. Zielonej) możliwe będą jedynie od strony
  Wólczańskiej.
 • Przejście na ul. Zieloną przy Piotrkowskiej z al. Kościuszki możliwy będzie przez plac po dawnej synagodze pomiędzy placem budowy, a budynkami rektoratu Uniwersytetu Medycznego.
 • Dojście do budynku i punktów usługowych przy posesji Zielona 9 możliwy będzie od strony ul. Piotrkowskiej przez teren budowy. Również w taki sposób prowadzone będą dostawy do tej posesji.

Ulica Wólczańska

 • Ulica Wólczańska zamknięta będzie dla ruchu na północ od ul. Zielonej i ślepa jadąc od ul. Więckowskiego. Dojazd do posesji Wólczańska 13, 15, 17, 19, 21 i 23 możliwy będzie poprzez ul. Wólczańską jedynie od strony Więckowskiego. Ponadto dojazd do posesji Wólczańska 21 i 23 odbywać się będzie przez teren budowy. Natomiast dojście do posesji Zielona 13 (wejście od ul. Wólczańskiej - Klasztor Ojców Dominikanów) możliwy będzie od ul. Zielonej.
 • Przejście dla pieszych po ul. Wólczańskiej na północ od ul. Zielonej na wysokości posesji Zielona 13, Wólczańska 23 i 21 będzie zachowane po zachodniej stronie ul. Wólczańskiej.

Ulica Polskiej Organizacji Wojskowej

 • Na odcinku od Narutowicza do Jaracza ul. Polskiej Organizacji Wojskowej stanie się drogą dwukierunkową. Zachowane zostanie parkowanie po zachodniej stronie ulicy.
 • Na odcinku od Rewolucji 1905 r. do Jaracza ul. Polskiej Organizacji Wojskowej będzie jednokierunkowa w stronę ul. Jaracza. Zachowane zostanie parkowanie po zachodniej stronie ulicy.
 • Ulicą kursować będą autobusy komunikacji miejskiej.

Ulica Struga

 • Na ul. Struga w stronę Polesia pomiędzy al. Kościuszki, a ul. Wólczańską zlokalizowany zostanie przystanek autobusowy. Pojazdy zatrzymają się na prawym pasie ul. Struga.

Ulica Więckowskiego

 • Na ul. Więckowskiego pomiędzy ul. Zachodnią, a ul. Wólczańską zlokalizowany zostanie przystanek autobusowy. Pojazdy zatrzymają się na prawym pasie ul. Więckowskiego.
Kontakt