Łódzkie Linie Turystyczne pojawią się w tym roku w wyjątkowym wydaniu. Po ulicach Łodzi kursować będą dwie specjalnie linie 0 i 100, które w całości obsługiwane będą zabytkowymi tramwajami i autobusami. Na sentymentalną podróż po mieście z przewodnikiem, zapraszamy w każdy wakacyjny weekend od 3 lipca do końca września. Na trasie spotkamy między innymi przedwojenny wagon tramwajowy typu Sanok czy autobus typu Jelcz "Ogórek" z 1977 r. Łódzkie Linie Turystyczne organizowane są wspólnie przez kilka podmiotów działających dla transportu zbiorowego w mieście, a tradycja wakacyjnych kursów zabytkowymi tramwajami, toczy się na łódzkich szynach od 2003 r.

Tegoroczny kształt linii turystycznych zainicjował w ramach Budżetu Obywatelskiego Pan Tomasz Adamkiewicz, miłośnik Łodzi, jej dziejów, działacz na rzecz historii miasta, wieloletni prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oddział w Łodzi oraz miłośnik łódzkiej komunikacji miejskiej. Jego projekt zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego na kursy zabytkowym tramwajem po Łodzi z przewodnikiem, zyskał duże poparcie wśród Łodzian. Wygrany projekt Pana Tomasza Adamkiewicza stał się zalążkiem do stworzenia Łódzkich Linii Turystycznych, które stanowią rozbudowane połączenie kursującej od 2003 r. Tramwajowej Linii Turystycznej, zgłoszonego projektu i pomysłu na stworzenie nowej wakacyjnej atrakcji dla Łodzian i osób odwiedzających nasze miasto.

Tramwajowa Linia Turystyczna co roku organizowana była przez Klub Miłośników Starych Tramwajów, MPK-Łódź Sp. z o. o. i Zarząd Dróg i Transportu. Na początku kursowała jako "zerówka" do rekreacyjnych terenów Łodzi, następnie po uruchomieniu Zajezdni Muzealnej Brus odwiedzała podmiejską linię tramwajową do Lutomierska, a w ostatnich latach kursowała w ramach wakacyjnej linii T1 na Zdrowie. Przez ostatnie 18 lat kursy obsługiwane były jednym składem wagonów 5N+5ND z lat 60. należącym do MPK-Łódź Sp. z o. o. Dzięki połączeniu sił i projektowi Pana Tomasza Adamkiewicza w tym roku możemy zaproponować nowy format Łódzkich Linii Turystycznych w ramach których uruchomione zostaną dwie linie (tramwajowa i autobusowa) obsługiwana łącznie pięcioma zabytkowymi pojazdami. 

W każdą sobotę i niedzielę od 3 lipca do 26 września kursować będzie na trasie z placu Niepodległości do krańcówki na ul. Północnej linia 0. Linia obsługiwana będzie trzema zabytkowymi pojazdami: Sanokiem z 1928 r. należącym do Pana Tomasz Adamkiewicza, GT6 z 1963 r. będącym własnością Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz skład wagonów 5N+5ND z 1960 r. i 1961 r. łódzkiego MPK. Dodatkową atrakcją będą kursy z przewodnikiem, który opowie o historii i atrakcjach Łodzi. Kursy z przewodnikiem realizowane będą tramwajem typu z Sanok. 

Natomiast od 3 lipca do 29 sierpnia w soboty i niedziele uruchomiana będzie autobusowa linia 100. Trasa biegnie z centrum miasta przy przystanku Piotrkowska Centrum, obok parku Sienkiewicza oraz ul. Struga i Zieloną na Zdrowie i dalej przez Juszczakiewicza na Retkinię. Na linii kursować będzie dawno nie widziany w Łodzi Jelcz "Ogórek" z 1977 r. oraz w zależności od dnia zabytkowe Ikarusy 260 lub 280, Autosan H9-35, Jelcz M121MB czy Mercedes-Benz O405N.

Zapraszamy na sentymentalną podróż po Łodzi, by zobaczyć jak niegdyś podróżowało się komunikacją miejską po Łodzi oraz dowiedzieć się jakie historie piszą kamienice mijane z okien pojazdów. 

Linia 0 kursować będzie w każdą sobotę i niedzielę od 3 lipca do 26 września na poniższej trasie:

PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Piotrkowska Centrum, Kościuszki, Zachodnia, Ogrodowa, Północna - PÓŁNOCNA

Kursuje co 40 minut w godzinach 10-18. 

Rozkład jazdy do pobrania Wszystkie przystanki

Gdzie jest mój tramwaj? Sprawdź, pobierając rozkład jazdy dla wybranego pojazdu:

Rozkład dla tramwaju typu Sanok

Rozkład dla tramwaju typu GT6

Rozkład dla tramwaju typu 5N+5ND

Kursować będą poniższe tramwaje.

Sanok

Kursuje na linii 0 w każdą sobotę i niedzielę. Kursy z przewodnikiem. Tramwaj kursuje w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego. Kursy są bezpłatne.
Rok budowy: 1929
Lata eksploatacji: 1929-1973
Producent: Zjednoczone Fabryki Maszyn, Kotłów i Wagonów L. Zieleniewski i Fitzner-Gamper S.A.
Właściciel: Tomasz Adamkiewicz

5N+5ND "eNka"

Kursuje w niedziele na linii 0
Lata budowy: 1960-1961
Producent: Chorzowska Wytwórnia Konstrukcji Stalowych "Konstal" (5N #337), Świdnicka Fabryka Wagonów (5ND #644)
Właściciel: MPK-Łódź Sp. z o.o.

GT6 "Helmut"

Kursuje w soboty na linii 0
Rok budowy: 1963
Lata eksploatacji:  1963 - 2019 (w Łodzi od 2009 r.)
Producent: Düwag
Właściciel: Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi

803N "Kanciak"

Kursuje na linii 0 w wybrane soboty zamiast GT6
Rok budowy: 1974 (modernizacja: 2001)
Lata eksploatacji: 1974-2012
Producent: Chorzowska Wytwórnia Konstrukcji Stalowych "Konstal"
Właściciel: Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi

Linia 100 kursować będzie w każdą sobotę i niedzielę od 3 lipca do 29 sierpnia na poniższej trasie:

RETKINIA - Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Juszczakiewicza, Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Struga, Wólczańska, Mickiewicza, Piotrkowska Centrum, Piłsudskiego, Sienkiewicza - PARK SIENKIEWICZA

PARK SIENKIEWICZA - Sienkiewicza, Struga, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska, Juszczakiewicza, Armii Krajowej, Wyszyńskiego - RETKINIA

W dniach 25 lipca i 15 sierpnia linia kursować będzie na poniższej trasie do Zajezdni Muzealnej Brus w której odbywać się będą dni otwarte:

ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS - Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Struga, Wólczańska, Mickiewicza, Piotrkowska Centrum, Piłsudskiego, Sienkiewicza - PARK SIENKIEWICZA

PARK SIENKIEWICZA - Sienkiewicza, Struga, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska - ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS

Kursuje co 60 minut w godzinach 10-18. 

Rozkład jazdy do pobrania Wszystkie przystanki

Gdzie jest mój autobus? Sprawdź, pobierając rozkład jazdy dla wybranego pojazdu:

Rozkład jazdy dla brygady 1 linii 100 obsługiwanej przez Jelcza "Ogórka"

Rozkład jazdy dla brygady 2 linii 100 obsługiwanej przez pozostałe autobusy Ikarus / Autosan / Mercedes w zależności od dnia

Kursować będą poniższe autobusy:

Jelcz 272 MEX "Ogórek"

Kursuje w soboty i niedziele na linii 100.
Rok budowy: 1977 r.
Producent: Jelczańskie Zakłady Samochodowe 
Opiekun: Grupa Czerwony Ikarus

Ikarus 280.70E

Kursuje w soboty i niedziele na linii 100
Producent: Ikarus Székesfehérvár 
Rok budowy: 1997 
Właściciel: Grupa Czerwony Ikarus

Ikarus 260.04

Kursuje w wybrane dni na linii 100.
Producent: Ikarus Székesfehérvár
Rok budowy: 1983 
Właściciel: Grupa Czerwony Ikarus

 

 

Autosan H9-35

Kursuje w wybrane dni na linii 100.
Producent: Sanocka Fabryka Autobusów „Autosan”
Rok budowy: 1988
Właściciel: Dominik Płotkowski

Dziękujemy partnerom i organizatorom tegorocznych Łódzkich Linii Turystycznych:

Panu Tomaszowi Adamkiewiczowi - właścicielowi tramwaju typu Sanok, pomysłodawcy linii turystycznej i kursów z przewodnikiem;

Klubowi Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi - obsługującemu kursy wagonem typu GT6 oraz zapewniającemu wolontariacko obsługę konduktorską wszystkich pojazdów Łódzkich Linii Turystycznych;

Grupie Czerwony Ikarus - obsługującej zabytkowymi autobusami linie 100;

MPK-Łódź Sp. z o. o. - obsługującemu kursy linii 0 wagonem 5N+5ND oraz

Panu Maciejowi Zielińskiemu (WatchLinie) - twórcy oprawy graficznej.

Autobusem i tramwajem w rekreacyjne tereny Łodzi

Na Zdrowie, do Łagiewnik, Arturówka, czy na Młynek. Gdziekolwiek chcesz spędzić wolny czas, zawiezie Cię tam komunikacja miejska. Na wakacje uruchomiliśmy dodatkowe kursy i trasy do rekreacyjnych terenów Łodzi.

Wakacje, wysokie temperatury, spotkania ze znajomymi, rodzinne wypady, basen, czy zwiedzanie ZOO. Na lato zawsze znajdzie się dobry pomysł, aby spędzić ten czas w plenerze. Dlatego na liniach które kursują do rekreacyjnych terenów Łodzi, zwiększyliśmy częstotliwość kursowania oraz uruchomiliśmy dodatkowe linie. Więcej połączeń funkcjonuje na Zdrowie, do Arturówka, Łagiewnik i na Młynek. Warto wybrać komunikację miejską i cieszyć się z miejskich atrakcji, podróżując ekologicznym transportem zbiorowym do zielonych miejsc Łodzi.

Na Zdrowie

Do parku im. Piłsudskiego, do ZOO, Ogrodu Botanicznego czy na Falę dojedziemy:

  • Linią 76 z Teofilowa i Retkni
  • Linią 80 z Janowa, Olechowa, Widzewa i Centrum oraz Retkini
  • Linią 83 z Śródmieścia i Teofilowa przez Manie i Złotno
  • Linią 97 z dworca Kaliskiego oraz Złotna, Niesięcina i Aleksandrowa Łódzkiego
  • Linią 43 z dworca Kaliskiego oraz Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska
  • Kursuje również specjalna turystyczna linia 100 z centrum i Retkini obsługiwana zabytkowymi pojazdami – kursuje w każdy weekend.
  • W noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę kursuje również linia nocna N9 po ul. Konstantynowskiej, a przez cały tydzień linia N3 przez al. Unii Lubelskiej.

Na okres wakacji zmieniona została trasa linii 80, aby ułatwić dojazd na Zdrowie. Linia ta łączy parki im. Piłsudskiego z Retkinią oraz centrum, Widzewem, Olechowem i Janowem. Linia kursuje w dwóch wariantach:

Linia 80A w dni robocze w godzinach porannych do godz. 9 oraz po godz. 20 kursuje na dotychczasowej trasie przez Krzemieniecką. Pomiędzy godziną 9, a 20 oraz przez całą sobotę i niedzielę kursuje przez Unii Lubelskiej, Konstantynowską
i Krzemieniecką aby zapewnić dojazd na Zdrowie.

Linia 80B kursuje w weekendy na trasie z Retkini przez Zdrowie na dworzec Łódź Fabryczna dla zwiększenia częstotliwości kursów. Łącznie z linią 80A na Zdrowiu autobusy pojawią się co 10 minut.

Do Arturówka

Bezpośrednio do Arturówka dojedziemy linią 85B, która do końca wakacji przez cały tydzień będzie kursowała z większą 20 minutową częstotliwością. Linia zapewnia bezpośredni dojazd z dworca Fabrycznego, przez Bałuty.

Do Łagiewnik

Spacer po zielonych płucach Łodzi, a może dobre miejsce na start rowerowej wyprawy po łódzkich wzniesieniach. Przez las Łagiewnicki do pętli przy ul. Okólnej bezpośrednio z centrum dojedziemy linią 51AB. W weekendy na trasie kursują wyłącznie autobusy przegubowe dla zapewnienia większej ilości miejsca, również na rowery, które można bezpłatnie przewieźć pojazdami MPK-Łódź. Ponadto wzdłuż lasu Łagiewnickiego kursuje ul. Łagiewnicką linia 66 do pętli Modrzew.

Na Młynek

Do parku na Młynku kursuje z Dąbrowy linia Z71 przez ul. Śląską. Aby zwiększyć ilość kursów i zapewnić w weekendy autobus co ok. 20 minut uruchomiona została dodatkowo linia 55B. Obecna trasa linii 55 z Retkini na Dąbrowę została oznaczona jako 55A, natomiast z Retkini na Młynek kursuje linia 55B.

Linie na wakacje

Przez całe lato, zwłaszcza w weekendy na linie dojeżdżające do terenów rekreacyjnych, wysyłane będą autobusy posiadające klimatyzację, dodatkowe miejsca na wózki dla dzieci, a tam gdzie to jest możliwe przegubowe autobusy, aby zapewnić jak największy komfort, mieszkańcom wybierającym transport zbiorowy.

SCHEMAT LINII DOJEŻDŻAJĄCYCH                                                  SCHEMAT LINII TRAMWAJOWYCH
DO TERENÓW REKREACYJNYCH                                                        I ZASTĘPCZYCH OD 28.06.2021 R.

Kontakt