Tramwaj dla Łodzi

Tramwaj dla Łodzi to największy od lat program, który poprawi jakość podróżowania po mieście komunikacją miejską. Mamy na to 660 mln złotych. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w kwocie 411 mln złotych, uda się wyremontować i wybudować łącznie 11 kilometrów torowisk. Wraz z przebudową torowiska, na jezdniach pojawi się nowa nawierzchnia, piesi zyskają równe chodniki, a rowerzyści nowe drogi rowerowe.

 

 

Projekt Tramwaj dla Łodzi obejmie modernizację torowiska i dróg na poniższych ulicach:

  • Rydza-Śmigłego od Piłsudskiego do Broniewskiego
  • Niższa od Broniewskiego do Śląskiej
  • Dąbrowskiego od Rzgowskiej do Rydza-Śmigłego
  • Rzgowska od placu Niepodległości do Broniewskiego
  • Przybyszewskiego od Kilińskiego do Śmigłego-Rydza
  • Kilińskiego od Broniewskiego do dworca Łódź Chojny

Dodatkowo zupełnie od nowa powstaną trasy tramwajowe na:

  • Broniewskiego od Rzgowskiej do Rydza-Śmigłego
  • Nowowęglowej od Kopcińskiego do dworca Łódź Fabryczna

Wygodniejsza i szybsza podróż tramwajem to nie tylko proste odcinki tras, ale również przebudowane skrzyżowania. Po nowych torach, rozjazdach i zwrotnicach tramwaje przejeżdżają płynniej, a dla pasażera zwiększa się komfort i bezpieczeństwo.

W ramach projektu Tramwaj dla Łodzi wyremontowane zostało już skrzyżowanie Rydza-Śmigłego / Dąbrowskiego, oraz Kilińskiego / Dąbrowskiego. W trakcie prac przebudowy jest natomiast skrzyżowanie Rzgowskiej z Dąbrowskiego.

W ramach projektu przebudujemy jeszcze skrzyżowanie Przybyszewskiego / Kilińskiego, Rzgowska / Broniewskiego, czy rondo Broniewskiego

A to tylko kilka z największych wśród listy 31 skrzyżowań.

 

Nowoczesny i zintegrowany transport to również wygodne przystanki odpowiadające potrzebom osób starszych, niepełnosprawnych, czy ułatwiające podróżowanie matkom z dziećmi.

Wszędzie tam gdzie zostaną przebudowane torowiska w ramach projektu Tramwaj dla Łodzi, powstaną nowe podwyższone przystanki, wyposażone w płytki wskaźnikowe dla osób niepełnosprawnych. Na przystankach pojawią się również tablice informacji pasażerskiej, informujące o realnym czasie przyjazdu tramwaju i autobusu. Tablice posiadają również zapowiedzi głosowe dla osób niewidomych. Na każdym z przystanków ustawione zostaną również nowe wiaty.

Tramwaj dla Łodzi to również integracja transportu zbiorowego. Na 21 przystankach powstaną wspólne perony autobusowo - tramwajowe. Będzie łatwiej i bliżej dotrzeć do komunikacji miejskiej.

W przypadku przystanku na al. Rydza-Śmigłego przy Zbiorczej, będzie jeszcze wygodniej. Transport zbiorowy pojedzie bliżej pasażera. Znikną wiadukty, a przystanki będą na poziomie zero. Bez wchodzenia po schodach i przechodzenia przez jezdnie, wsiądziemy do tramwaju i autobusu, które zatrzymają się na wspólnym przystanku. Samochody pojadą natomiast estakadą, co pozwoli też na łatwe przechodzenie między osiedlem.

 

Aby podróżowanie było w pełni komfortowe, zakupione zostanie 30 nowych niskopodłogowych tramwajów. Nowe pojazdy wyposażone zostaną w klimatyzację, nowoczesną informację pasażerską i biletomaty. W tramwajach znajdziemy również miejsca dla osób niepełnosprawnych, dla wózka dziecięcego i roweru.

Niskopodłogowe tramwaje i wyniesione przystanki niwelują bariery architektoniczne, które mogą być przeszkodą w podróżowaniu komunikacją miejską. Dzięki temu transport zbiorowy stanie się bardziej dostępny i wygodny.

Dzięki wyremontowaniu 11 km torowisk nowe tramwaje pojawią się na różnych trasach, co pozwoli na poprawę jakości podróżowania w całym mieście.

 

Podczas remontu torowisk, przebudowane zostaną również chodniki. Łącznie pojawi się 15 kilometrów równych chodników, które wprost ułatwią dojście do przystanków.

Każde remontowane chodniki wyposażane są w płytki wskaźnikowe dla osób niewidomych. Chodniki układane są według standardu trójpodziału z płytek o wielkości 25x25 cm. z opaską z kostki granitowej, która poprawia estetykę i służy osobą niewidomym, aby nie schodziły z toru przejścia.

 

Nowoczesny transport, to transport zrównoważony, dlatego wraz z przebudową ulic pojawi się 7 km. dróg rowerowych. Nowe drogi rowerowe pojawią na ul. Dąbrowskiego, Rzgowskiej i Broniewskiego.

 

Kontakt