EC-1

Cyklony i huragany, Układ Słoneczny i genetyka: Zajęcia z klasą on-line!

Centrum Nauki i Techniki EC1 wpisało się już w rytm działania wielu szkół i placówek edukacyjnych w Łodzi i poza nią. Nasze wystawy pomagają zrozumieć skomplikowane zjawiska fizyczne i chemiczne, techniki multimedialne pozwalają je zaprezentować w atrakcyjnej, nowoczesnej formie. Placówka wciąż pozostaje dostępna dla zwiedzających, przestrzegając wszelkich zasad, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko związane z nieustającą niestety epidemią.

Wiemy jednak, że dla wielu nauczycieli i opiekunów opuszczenie murów szkoły jest sporym wyzwaniem. Klasy IV-VIII są zmuszone prowadzić zdalne nauczanie. Szkoły średnie działają w ten sposób obligatoryjnie. Chcemy pomóc uczniom i pedagogom w momencie, można to śmiało i bez emfazy powiedzieć, próby. Zdecydowaliśmy się zatem uruchomić cykl „Zajęcia z klasą – on-line!”.

To nowość w ofercie edukacyjnej Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. „Zajęcia z klasą on-line” są prowadzone przez fachowych edukatorów. Łączą one nasze kilkuletnie doświadczenie edukacyjne realizowane w budynku Centrum z nowoczesną formą internetową. W minionym roku szkolnym cykl prowadzonych stacjonarnie „Zajęć z klasą” cieszył się ogromną popularnością. W nowych realiach proponujemy zatem lekcje na żywo, realizowane na znanej już bardzo dobrze platformie ZOOM. Możemy prowadzić lekcje zarówno dla całej klasy obecnej w szkolnej sali, jak również dla uczniów, którzy łączyliby się z nami ze swoich domów i mieszkań.

Każde spotkanie trwa ok. 40 minut i, jak wspomniano, jest prowadzone na żywo. Dbamy o dwukierunkową komunikację: nie prowadzimy wykładu, lecz interaktywną rozmowę wzbogaconą profesjonalnymi multimediami, prezentacjami i projekcjami.

Nie jest to zatem forma bierna, czyli np. oglądanie umieszczonych w sieci filmów, zresztą różnej jakości – mówi Paweł Barczyński, szef Działu Naukowo-Dydaktycznego CNiT EC1 – zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mogą zadawać nam pytania, komentować, prosić o wyjaśnienia. Ich obecność i aktywność daje możliwość sterowania narracją. Śmiało można powiedzieć, że żadna z lekcji nie będzie taka sama!

Nasze zajęcia wspierają realizację podstaw programowych. Innowacyjna metoda e-learningu nie tylko odciąża nauczycieli, ale jednocześnie inspiruje uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy.

Czego, między innymi, dowiemy się na zajęciach?           

Tajemnice promieni słonecznych: W trakcie zajęć uczniowie bliżej poznają charakterystykę Słońca i dowiadują się o tym, jak jego obserwacje doprowadziły nas do zrozumienia czym są gwiazdy oraz jak powstał Układ Słoneczny

Najbliższe podwórko: W takcie zajęć uczniowie bliżej poznają podstawowe cechy budowy Układu Słonecznego. Przyjrzymy się Słońcu i poszczególnym planetom, a także wybranym mniejszym obiektom: księżycom, asteroidom i kometom.

Ekstremalne zjawiska pogodowe: to temat numer jeden wśród klimatycznych treści dzisiejszego świata. Podczas naszych zajęć rozpracujemy mechanizmy powstawania tornad oraz cyklonów tropikalnych. Obudzimy wyobraźnię uczniów i podniesiemy ich świadomość na temat zmian klimatu.

Dziedziczenie: „Kolor oczu masz po tacie”, „Ta ambicja to chyba geny twojego dziadka”, „Wzrost to ty chyba masz po mamie”... Często słyszymy podobne zdania w kontekście naszego wyglądu czy charakteru. Bo wszyscy doskonale wiemy, że geny naszych przodków determinują niektóre nasze cechy. Nie bez powodu nowi rodzice najczęściej są pytani, do kogo podobne jest dziecko. Ale dziedziczenie jest tylko z pozoru proste…

 

Zajęcia z klasą on-line są prowadzone przy pomocy oprogramowania Zoom. Istnieje możliwość:

  • połączenia z jednym punktem odbioru, np. w klasie szkolnej;
  • jednoczesnego połączenia z wieloma komputerami/tabletami uczniów, np. w przypadku nauki zdalnej.

Rezerwacje, informacje i zakup biletów: tel. 42 600 61 00 wew. 1, e-mail: informacja@ec1lodz.pl

Kontakt