Muzea

Poznaj imperium rodziny Geyerów. Spaceruj online z przewodnikiem.

Jak wiele instytucji kultury, również i Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi część swoich aktywności przeniosło do sieci.

Pomysł na e-przewodnik zrodził się już w marcu, kiedy z powodu epidemii działalność muzeum
i kontakty ze zwiedzającymi zostały mocno ograniczone. To internetowe narzędzie stworzone jest z myślą o wszystkich miłośnikach historii i architektury. Za pomocą zdjęć, opisów i nagrań dźwiękowych przybliży dzieje kilkunastu historycznych obiektów Łodzi – miasta, które w niedługim czasie z rolniczej osady stało się światową potęgą przemysłu włókienniczego.

Udostępnione w e-przewodniku materiały odnoszą się do czasów od początku XIX w., aż po współczesność. Dzięki temu użytkownicy będą mogli prześledzić, jak zmieniała się część Łodzi należąca niegdyś do przemysłowego imperium rodziny Geyerów i jak wiele pamiątek ich działalności zachowało się do dziś.

E-przewodnik przeznaczony jest dla wszystkich, którzy podczas zwiedzania Muzeum chcieliby dowiedzieć się o nim więcej, ale także dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą fizycznie odwiedzić CMWŁ. Czytelne mapki i elementy graficzne pozwolą w prosty sposób odnaleźć dany obiekt w przestrzeni. 

Spacerując z e-przewodnikiem CMWŁ będzie można szczegółowo zapoznać się z budynkami należącymi do Białej Fabryki, na który składają się 4 skrzydła główne, dawna kotłownia, łaźnia, maszynownia, wieża kurzowa i ciśnień, pierwszy łódzki fabryczny komin, a także wszystkie obiekty należące do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej.  Zajrzymy również do Parku im. W. Reymonta, czyli dawnych ogrodów Geyerów, w których rosną ponad 150-letnie drzewa, a wśród nich największy w Łodzi kasztanowiec.

Ale na tym nie koniec. Po opuszczeniu Białej Fabryki, warto ruszyć dalej i odwiedzić położone po obu stronach ulicy Piotrkowskiej budynki, dziś niepozorne, lecz niegdyś okazałe wille i dworki należące do przybyłych z Saksonii fabrykantów. Oprócz faktów dotyczących samych zabudowań, na zwiedzających czeka wiele ciekawostek związanych z burzliwymi, często dramatycznymi losami rodziny Geyerów. Wśród obiektów ujętych w przewodniku znajduje się także Nowa Fabryka, obecnie rozległy kompleks handlowo-kulturalny znany łodzianom pod nazwą Ogrody Geyera.

Podążając dalej wirtualnym szlakiem, e-przewodnik poprowadzi nas w głąb ulicy Czerwonej, gdzie kiedyś znajdowały się wille Ryszarda i Emila Geyerów, a także budynki będące świadectwami dobroczynnej działalności fabrykantów.

E-przewodnik będzie stanowić świetne dopełnienie rodzinnych spacerów czy alternatywę do tradycyjnego zwiedzania. Będzie można z niego bezpłatnie korzystać już od 15 listopada. Link do e-przewodnika dostępny jest tutaj: eprzewodnik.cmwl.pl

E-przewodnik powstał w ramach projektu „Włókiennicze tkanki Łodzi” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

 

Moda, fabryki i... ZOOM! Warsztaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Warsztaty kształtują postawę świadomego odbioru kultury i podejmują zagadnienia znajdujące się w szkolnej podstawie programowej. Zajęcia inspirowane są przede wszystkim dziełami z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a ich tematyka odnosi się do zagadnień związanych ze sztuką, przemysłem, historią i modą.

Spotkania prowadzone są na platformie ZOOM. Edukatorzy wykorzystują różne narzędzia do aktywizacji uczestników oraz poprzez rozmowę motywują ich do samodzielnego poszukiwania rozwiązań.

Informacje organizacyjne:

-> Dla kogo: Na warsztaty zapraszamy grupy zorganizowane. Liczba uczestników: do 30 osób. Obecność opiekuna podczas zajęć jest obowiązkowa.

-> Kiedy: Zajęcia mogą się odbyć od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00. Godzinę rozpoczęcia zajęć ustalamy indywidualnie z opiekunem grupy.

-> Czas trwania: 45 do 60 min.

-> Koszt: 4 zł od uczestnika, opiekun bierze udział bezpłatnie.

-> Jak zarezerwować warsztaty?

Mailowo: online@cmwl.pl

Telefonicznie: 42 684 61 15 lub 500 527 855

Muzeum prosi o potrzebne informacje:

  • preferowane terminy zajęć
  • temat zajęć (chętnie pomożemy go wybrać!)
  • nazwa i adres szkoły
  • wiek uczestników
  • liczba uczniów i opiekunów
  • kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e-mailowy)
  • dodatkowe informacje o grupie (np. o osobach z niepełnosprawnościami)
  • ewentualnie: dane do faktury

 

Płatność: Po zarezerwowaniu zajęć zamawiający otrzyma dane do wykonania przelewu. Opłatę należy uiścić w terminie nie później niż 2 dni robocze przed planowanym terminem zajęć.

Po dokonaniu wpłaty na adres mailowy zamawiającego wysłany zostanie link do zajęć na platformie ZOOM, który należy przekazać uczestnikom.

Aby wziąć udział w zajęciach uczniowie będą potrzebowali urządzenia z dostępem do Internetu. W miarę możliwości prosimy, aby uczestnicy posiadali włączone kamery i mikrofony.

Uczestnictwo w zajęciach jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu 

Tematy Warsztatów:

POCZUJ RYTM!

Warsztat wprowadza uczestników w szeroko rozumiane pojęcie rytmu. Różnorodne działania, m.in.  wspólne odsłuchiwanie dźwięków, obserwacja oddechu czy analiza wybranych dzieł sztuki, pomagają w odkryciu, że rytm jest obecny nie tylko w muzyce czy otaczającej rzeczywistości, ale również we własnym ciele i w sztuce. Na przykładzie m.in. prac łódzkiego awangardowego artysty - Antoniego Starczewskiego - uczestnicy dowiedzą się, że rytm może się też składać z różnych powtarzających się elementów (sekwencja).

Warsztat przeznaczony dla klas I-III SP

HASŁA KLUCZOWE: rytm w muzyce, rytm w ciele, rytm w sztuce, kompozycja rytmiczna, rytm prosty, rytm wieloelementowy – sekwencja, Antoni Starczewski, sztuka współczesna

CZYSTA ABSTRAKCJA

Warsztat zaznajamia uczestników z zagadnieniem abstrakcji w sztuce oraz jej różnych form. Analiza wybranych prac z dziedziny tkaniny artystycznej, fotografii oraz malarstwa, pozwoli wyjaśnić różnicę między dziełem o charakterze realistycznym i abstrakcyjnym. Poprzez różne działania takie jak - dyskusja, burza mózgów czy praca indywidualna, zajęcia pomagają również w praktyce zrozumieć pojęcie formy i kompozycji abstrakcyjnego dzieła sztuki.

Warsztat przeznaczony dla klas IV-VIII SP oraz Szkół Ponadpodstawowych

HASŁA KLUCZOWE: abstrakcja, realizm, forma, kompozycja, punkt, linia, płaszczyzna, kształt, kompozycja geometryczna, kompozycja organiczna

ŁÓDŹ FABRYCZNA

Łódź to miasto, które dawniej było pełne fabryk. Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, co to jest fabryka, jak wygląda i jakie można w niej usłyszeć dźwięki? Sprawdzimy, co wspólnego z fabryką ma czajnik, poszukamy cech charakterystycznych architektury przemysłowej i wsłuchamy się w dźwięki fabrycznych maszyn a także poznamy legendę o założeniu Łodzi.

Warsztat przeznaczony dla klas I-VI SP

HASŁA KLUCZOWE: fabryka, przemysł, włókiennictwo, historia Łodzi, maszyna parowa

ZIEMIA OBIECANA

Jak doszło do tego, że w ciągu kilkudziesięciu lat Łódź z małej osady stała się jednym z największych polskich miast przemysłowych? Podczas zajęć prześledzimy jakie były przyczyny i skutki rozwoju Łodzi jako miasta przemysłowego. Przyjrzymy się jak zmieniał się plan miasta, dowiemy się, jak rozpoznać fabrykę i jak wyglądała praca zatrudnionych w niej robotników.

Warsztat przeznaczony dla klas VII-VIII SP oraz dla Szkół Ponadpodstawowych

HASŁA KLUCZOWE: historia Łodzi, historia przemysłu, rewolucja przemysłowa, miasto, przemysł, włókiennictwo, robotnicy, fabrykanci

MODNIE CZY WYGODNIE?

Dawniej ubrania dziecięce były odbiciem strojów dorosłych. Z czasem zaczęło się to zmieniać i nieśmiało pojawiły się początki mody dziecięcej, która rozwija się do dziś. Kiedy patrzymy na dawne portrety i zdjęcia dzieci, możemy zastanawiać się np. nad tym, czy te stroje były wygodne? Podczas warsztatu uczestnicy poznają dawną modę dziecięcą. Dowiedzą się jakie kolory zalecano dla chłopców, a jakie dla dziewcząt? Który z brytyjskich książąt stał się w XIX wieku ikoną mody? A nawet, skąd wzięło się powiedzenie „trzymać kogoś w ryzach”?

Warsztat przeznaczony dla klasy I-VI SP

HASŁA KLUCZOWE: moda, dzieci, stroje dziecięce, stroje dawne, wygoda, styl marynarski, pumpy, ryzy, kryza

OD TRENU DO DEWIZKI

Moda ostatnich dekad XIX wieku kojarzy się z elegancją i wyrafinowaniem. Panie na co dzień nosiły długie suknie, a panowie – garnitury. Z drugiej strony była to czas wielkich fabryk i ogromnych rzesz robotników. Jak oni się ubierali? Czym różniły się ich ubrania od strojów osób z towarzystwa? Jakie były modne dodatki? Wreszcie, jaki jest obraz mody tamtych lat w wybranych lekturach szkolnych? Tego wszystkiego uczestnicy dowiedzą się podczas warsztatu. Zastanowimy się też wspólnie, czy ówczesna moda przyjęłaby się w naszych czasach.

Warsztat przeznaczony dla klas VII-VIII oraz Szkół Ponadpodstawowych

HASŁA KLUCZOWE: moda, historia, XIX wiek

Muzeum Kinematografii przygotowuje zabawy związane z filmem do samodzielnego wykonania w domu.

 

Najnowsze propozycje twórczych zabaw i wydarzeń online dostępne będą na profilu Muzeum www.facebook.com/MuzeumKinematografii/

#lekcjezmmł. Lekcje z Muzeum Miasta Łodzi nie tylko dla najmłodszych

Choć dzwonki w szkołach milczą, my zachęcamy wszystkich do dalszego zgłębiania wiedzy. Publikujemy filmy edukacyjne, zadania, ciekawostki, namawiamy do zabaw rodzinnych w ramach lekcji języka polskiego, historii sztuki, techniki, muzyki, a nawet matematyki. I udowadniamy, że nauka wcale nie musi być nuda. I jest dla każdego!

 

Od poniedziałku do piątku

www.facebook.com/hashtag/lekcjezmm%C5%82


Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przenosi Triennale online!

Od 12 listopada do 27 listopada Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wydarzenia towarzyszące 17. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki,.

12 listopada – prezentacja filmu „Czarny” z cyklu „4 kolory”, towarzyszącego wystawie „Teodor Durski. Coraz bliżej do kosmosu”.


13 listopada – prezentacja filmu „Niebieski” z cyklu „4 kolory”, towarzyszącego wystawie „Teodor Durski. Coraz bliżej do kosmosu”.


16 listopada – prezentacja filmu „Czerwony” z cyklu „4 kolory”, towarzyszącego wystawie „Teodor Durski. Coraz bliżej do kosmosu”.


17 listopada – prezentacja filmu „Żółty” z cyklu „4 kolory”, towarzyszącego wystawie „Teodor Durski. Coraz bliżej do kosmosu”.


18 listopada - pierwszy film z cyklu oprowadzań po wystawie głównej 17. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2020.


20 listopada – pierwsze z dwóch spotkań online z Tomaszem Kawełczykiem (grafikiem, uczestnikiem triennale). Artysta opowie o technice drzeworytu japońskiego Moku-hanga.

27 listopada – spotkanie online z artystą i kuratorką na wystawie „Teodor Durski. Coraz bliżej do kosmosu”.

Filmy i aktualności ukazywać się będą na profilu Galerii https://www.facebook.com/mgslodz

 

 


Kontakt