Teatr

Premiera "Rodziny" Antoniego Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata zakończy XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi. Emisję spektaklu w wersji online zaplanowano na 18 grudnia. Bilety można kupić na stronie www.powszechny.pl w symbolicznej cenie 20 groszy.

Podkreśliła, że "Rodzina" to przenikliwy, inteligentny portret Polaków. "Można by powiedzieć, że Słonimski był wizjonerem - sztuka napisana w 1933 roku jest uniwersalna, ani trochę się nie zestarzała" - dodała Pilawska.

Wojciech Malajkat chciałby, aby wyreżyserowana przez niego sztuka Słonimskiego była głosem w prowadzonej współcześnie społecznej dyskusji.

- Żyjemy w napiętych czasach, kiedy nasze światopoglądy ścierają się w bardzo wysokiej temperaturze. Szukamy tożsamości - czasem na siłę. "Rodzina" Słonimskiego próbuje tonować te napięcia, pokazuje sytuację z dystansu. Poddaje pod wątpliwość, czy wszystkie spory, które prowadzimy, rzeczywiście mają sens? Czy naprawdę ważne jest, jaka krew płynie w czyich żyłach? Czy potrzebujemy identyfikować się jako patrioci albo narodowcy? - podkreślił.

https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/premiera-rodziny-antoniego-slonimskiego-w-rezyserii-wojciecha-malajkata-w-teatrze-powszechnym-id38201/2020/12/15/

 

AOIA - seriale i spektakle. Spotkanie z Laurą ze "Szklanej menażerii".

MINI SERIAL „ Stefan, Ty nic nie rozumiesz”

Teatr Poczekalnia na zlecenie AOIA realizuje mini serial inspirowany postaciami Stefana Karwowskiego (najbardziej znanego inżyniera polskiego kina) i jego żony Madzi. Projekt realizowany jest w ramach Centrum Aktywnego Seniora UMŁ. Występują:  Izabela Noszczyk, Dariusz Taraszkiewicz, Karol Puciaty.

Zapraszamy do oglądania:

https://fb.watch/2dSPg_dHgN/

Ponadto AOIA współpracyje z aktorami scen łódzkich. Zapraszmay na "Rzomowy Nieuczesane", w których biorą udział aktorzy Teatru Ponadczasowi oraz cenieni aktorzy łódzkich scen. Pierwszym gościem AOIA jest Kamil Maćkowiak:

https://fb.watch/2dT6p8RiI0/

Cykl ten realizowany jest w ramach Centrum Aktywnego Seniora. 

Kochacie Laurę?  Projekt "Szklane Menażerie", to impresje na temat bohaterki dramatu Tennesseego Williamsa. Laura w tryptyku video tańca występuje w trzech osobach (tancerkach). Każda z nich ma swój intymny świat zbudowany w "szklanym pudełku". Świat oddzielony od przestrzeni i rzeczywistości wokół. Każda z części tryptyku, przedstawia odmienne przestrzenie, symbolizujące indywidualne stany, odmienne jakości, charaktery: "Las", "Pustynia" i "Miasto". Rodzi się pytanie, czy pudełko Laury jest klatką, czy bezpieczną przystanią? Czy temat izolacji, jakże aktualny w dniu dzisiejszym, jest znakiem upadku człowieczeństwa, czy formą ochrony nas przed współczesnym światem?

Link do you tube:

https://www.youtube.com/watch?v=MV9xZb39wMA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1Ynt218oEtSRiAAGtko40SYG4p4Vx0_VvbMXJNMA6FzzSalEnYrnfQ-Is

 

8 grudnia o godz. 19.00 Teatr Powszechny w Łodzi zaprosi widzów na premierę online spektaklu „Rodzina” w reżyserii Wojciecha Malajkata. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na przedstawienie premierowe oraz prezentacje w dniach 19 i 20 grudnia. Spektakl zakończy XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Na kanale YouTube Teatru cały czas dostępne jest nieodpłatnie słuchowisko na podstawie fragmentów książki Annette Libeskind Berkovits pt. „Życie pełne barw”, które przygotowaliśmy wspólnie z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (premiera online odbyła się 2 grudnia).

Zapraszamy również do śledzenia naszych mediów społecznościowych – Facebook, Instagram i Twitter.

Internetowy serial Teatru Powszechnego w Łodzi. Wkrótce nowe odcinki!

Internetowy serial teatralny „Pomoc domowa radzi” powstał jako odpowiedź na teatralną kwarantannę i brak możliwości prezentacji spektakli w związku z epidemią. Fabuła zbudowana jest wokół pomocy domowej Nadii - postaci znanej widzom z teatralnego cyklu, na który składają się cztery spektakle od wielu lat prezentowane na Dużej Scenie w Teatrze Powszechnym w Łodzi: „Boeing, Boeing”, „Pomoc domowa”, „Żona potrzebna od zaraz” oraz „Manewry weselne”.

Serial emitowany jest na YouTubie Teatru Powszechnego w Łodzi od marca - w każdy czwartek odbywa się premiera nowego odcinka. W weekendy widzowie mogą oglądać go również na antenie Telewizji TOYA, która jest głównym patronem medialnym serialu.
Wszystkie odcinki przygotowane są również z myślą o osobach głuchych i głuchoniemych – zrealizowane są w wersji z napisami. Obejrzeć można je na stronie internetowej Teatru: https://powszechny.pl/pl/pomoc-domowa-radzi-wszystkie-odcinki-internetowego-serialu/

Teatr Powszechny w sieci. Obejrzyj spektakl "Wykapany zięć"

„Wykapany zięć” to sztuka nagrodzona w V „Komediopisaniu”, konkursie na napisanie współczesnej polskiej komedii organizowanym w Teatrze Powszechnym – Polskim Centrum Komedii. Polska prapremiera odbyła się we wrześniu 2019 na deskach Powszechnego.

- Wybór „Wykapanego zięcia” pokazuje, jaki potencjał mają polskie sztuki komediowe. W Teatrze Telewizji widzowie mogli już zobaczyć kilka komedii napisanych specjalnie dla nas - między innymi przez Wojciecha Tomczyka, Radosława Paczochę czy Juliusza Machulskiego, który swoją przygodę z teatrem zaczął od współpracy z Polskim Centrum Komedii. Tym razem obejrzymy sztukę Krzysztofa Kędziory, która była jego teatralnym debiutem - mówi Ewa Pilawska, twórczyni Polskiego Centrum Komedii oraz pomysłodawczyni konkursu „Komediopisanie”. - Nie sięgamy tylko po bezpieczne sztuki i gotowe formaty, ale poszukujemy nowego języka polskiej komedii, dlatego bardzo cieszę się z tej prezentacji. Tworzenie nowej wartości artystycznej w teatrze zawsze wymaga podjęcia ryzyka oraz ogromnej cierpliwości i czułości. Prezentacja na żywo to powrót do korzeni Teatru Telewizji, dlatego szczególnie ucieszyło mnie zaproszenie dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej Ewy Millies-Lacroix. To na pewno bardzo duże wyzwanie logistyczne, ale też wielkie wyróżnienie i potwierdzenie, że warto rozwijać projekt Polskiego Centrum Komedii i „Komediopisania” – podkreśla Ewa Pilawska.

Spektakl powstał wiosną w Teatrze Telewizji i był transmitowany na żywo z Małej Sceny Teatru Powszechnego w Łodzi. Był  to pierwszy w Polsce w czasie pandemii Teatr Telewizji na żywo.

Spektakl dostępny jest  na stronie Teatru Telewizji pod adresem: https://vod.tvp.pl/website/wykapany-ziec,47018605#

„Wykapany zięć”

Autor: Krzysztof Kędziora
Reżyseria: Paweł Szkotak
Scenografia i animacja: Damian Styrna
Kostiumy: Bożena Ślaga-Śmierzyńska
Muzyka: Łukasz Matuszyk
Multimedia/animacje: Eliasz Styrna

Występują: Karolina Krawczyńska, Ewa Sonnenburg, Barbara Szcześniak, Beata Ziejka, Jakub Kotyński, Piotr Lauks, Artur Majewski i Jan Wojciech Poradowski

Realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski

Teatr Nowy złapie cię w sieć!

Jesienne wieczory spędzamy w teatrze i nadal tak będzie! Widzom, którzy jeszcze nie widzieli

"Humanki"czy spektaklu "Kościuszko. Ostatnia Bitwa" polecamy ofertę online Teatru Nowego w Łodzi. 

www.nowy.pl/item/teatrplus/article/Zarzucamysie/lang/pl

Kontakt