Noc Muzeów 2023

Zapraszamy na Łódzką Muzeów, 13 maja 2023

Dwadzieścia pięć łódzkich instytucji i pracowni artystycznych zaprasza łodzian do bezpłatnego zwiedzania (lub za 1 zł)  i uczestniczenia w wielkim święcie kulturalnym, jakim jest zwiedzanie muzeów oraz poznawanie sztuki i historii. Tegoroczna Noc rozpocznie się 13 maja późnym popołudniem i potrwa do północy. Na łodzian będą czekać wyjątkowe atrakcje, prezentacje i wystawy, a także możliwość zwiedzania miejsc niedostępnych na co dzień.

Noc Muzeów jest wydarzeniem związanym z Międzynarodowym Dniem Muzeów, które przypada na 18 maja. W majowy weekend, który poprzedza ten dzień, obchodzona jest "Europejska Noc Muzeów", w Polsce znana jako "Noc Muzeów". Wydarzenie odbywa się pod patronatem Rady Europy.

Co chcesz zobaczyć w Łódzką Noc Muzeów? Nie wiesz jeszcze? Podpowiadamy!

Możesz przejrzeć nasze propozycje, wybrać interesujące Cię instytucje, lub sprawdzić na mapie, kto czeka na nocnych gości w twojej okolicy

AKADEMICKIE CENTRUM DESIGNU

lokalizacja: Księży Młyn 13/15
Co zobaczysz?:

Akademickie Centrum Designu po raz pierwszy włącza się w międzynarodowe święto muzeów i galerii.

Podczas wieczornego i nocnego spotkania nasi goście będą mogli obejrzeć wystawy w ACD, ale i dołożyć swoją artystyczną cegiełkę do rozrastającej się instalacji artystycznej! Warsztaty twórcze wokół wystawy „Emotional Ecology / Ekologia emocjonalna” zachęcą do swobodnej interpretacji dzieł artystek i artystek i przerodzą się w samodzielne dzieło sztuki. Zakładamy, że osiągnie ono kosmiczne rozmiary – na Księżym Młynie bliżej nam do Księżyca!


Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, nie wymaga zapisów.

godziny: godz. 18:00-1:00
Kto zaprasza?: AKADEMICKIE CENTRUM DESIGNU
Pokaż na mapie

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W ŁODZI

lokalizacja: pl. Wolności 1
Co zobaczysz?:
Wystawa "Nie czas na spanie, czas na lajkowanie"
Wystawa przygotowana specjalnie na Noc Muzeów, prezentująca 6 oryginalnych dokumentów specjalnie dobranych i niezwykle cennych dla Łodzi. Zwiedzający będą mieli możliwość poprzez „likea” wybrać ten jeden jedyny, najatrakcyjniejszy, najcenniejszy dokument.
Wystawa "W fabryce Polskiego Manchesteru"
Łódź w drugiej połowie XIX w. była dynamicznie rozwijającym się miastem włókienniczym, porównywanym do angielskiego Manchesteru, który to dzięki włókiennictwu stał się wielkim ośrodkiem przemysłowym i światowym centrum produkcji tekstylnej.
"W fabryce polskiego Manchesteru” to wystawa przedstawiająca dawne łódzkie fabryki oraz ciężką prace wykonywaną przez zatrudnionych w nich robotników. Na poszczególnych planszach zostały zaprezentowane materiały archiwalne pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, obrazujące pracę na poszczególnych etapach produkcji w: maszynowni, przędzalni, tkalni oraz wykańczalni tkanin.
godziny: godz. 18:00-24:00, ostatnie wejście o godz. 23:30
Kto zaprasza?: ARCHIWUM PAŃSTWOWE W ŁODZI
Pokaż na mapie

ASP W ŁODZI

lokalizacja: ul. Wojska Polskiego 121
Co zobaczysz?:

Targi Sztuki Studenckiej, pokaz działania sztucznej inteligencji, warsztaty tworzenia biżuterii, warsztaty sitodruku oraz różnorodne wystawy - podczas Nocy Muzeów w ASP będzie można poznać wyjątkowe wnętrza łódzkiej uczelni artystycznej, nasze pracownie i galerie.

Targi Sztuki Studenckiej w godz. 15.00–22.00
Biżuteria, obrazy, grafika artystyczna, plakaty, koszulki, design️ i wiele, wiele innych małych i dużych dzieł – to okazja, by kupić unikatowe małe i duże dzieła sztuki. Wystawcami są studenci i absolwenci ASP w Łodzi.
Miejsce: parter w budynku głównym

Warsztaty biżuterii w godz. 18.00-22.00
Prowadzenie: dr Michalina Owczarek-Siwak & Studenci
Bez zapisów, ostatnie wejście: godz. 21.00
Miejsce: Pracownia biżuterii, sale 244-248, budynek główny ASP

Warsztaty sitodruku w godz. 18.00-22.00
Prowadzenie: dr Damian Idzikowski & Studenci
Wykonacie unikatowe zakładki do książek w technice sitodruku. Wybierzecie wzór i własnoręcznie go wydrukujecie. Przy okazji toczyć się będą rozmowy o książkach i literaturze, prowadzone przez „Studencki Klub Książki”.
Bez zapisów, ostatnie wejście: godz. 21.00
Pracownia Podstaw Grafiki Warsztatowej - sala 209, budynek główny ASP

Pokaz działania sztucznej inteligencji w obszarze sztuki
godz. 20.00-21.00Prowadzenie: dr hab. Rafał Szrajber, prof. Uczelni
Miejsce: Kino w budynku Centrum Promocji Mody ASP

Wystawy:

Galeria Kobro, godz. 12:00-22:00
Plakaty z Archiwum ASP w Łodzi. Prezentacja 62 plakatów powstałych w latach 2002-2022, pochodzących ze zbiorów Archiwum łódzkiej ASP
Miejsce: budynek główny ASP, I piętro

Galeria Hol, godz. 15:00-22:00
Epitety i przymiotniki 2.0 Prezentacja prac prof. Michała Minora – artysty realizującego twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki warsztatowej oraz projektowej, związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.
Miejsce: budynek Centrum Promocji Mody ASP, parter

Galeria Aula, godz. 15:00-22:00

Piórem i ołowiem. Emiliano Gironella Parra. Tematem wystawy jest spotkanie azteckiego władcy Montezumy i hiszpańskiego generała Hernána Cortésa sprzed 504 lat, które stało się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Meksyku. Wystawa zorganizowana została przez Ambasadę Meksyku w Polsce z okazji 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Meksykiem a Polską. Miejsce: budynek Centrum Promocji Mody ASP, piętro I

Wjazd do ASP możliwy wyłącznie od ulicy Pankiewicza / Spornej. Na terenie ASP jest duży parking. Komunikacja: autobusy linii: 57, 60, 61, 70, 51, 53, 6 (ze Zgierza)

godziny: godz. 15:00-22:00
Kto zaprasza?: ASP W ŁODZI
Pokaż na mapie

CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA

lokalizacja: ul. Piotrkowska 282
Co zobaczysz?:

CMW otwiera podwoje Białej Fabryki! Usłyszycie stukot krosien w „Sali maszyn w ruchu” i poznacie Pana Krzysztofa mistrza obsługi maszyn włókienniczych. Kilka kroków dalej na trzech piętrach Fabryki Geyera odkryjecie historię Łodzi przedstawioną na wystawie „MIASTO-MODA-MASZYNA”. Zobaczycie jak zmieniały się przez lata maszyny na których pracowano w fabrykach. Będziecie mogli bardzo dokładnie – bo pod mikroskopem naszego Laboratorium – przyjrzeć się próbnikom tkanin. Piętro wyżej zabierzemy Was w podróż po rozrastającym się i zmieniającym mieście. Kolejna kondygnacja wystawy wypełniona jest modą – od projektów absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych przez szyte i przerabiane w domu stroje, takie jak koszula z tkaniny spadochronu, po bazarowe dresy. Dużo wrażeń? To nie wszystko. U nas poznacie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, m.in. losy Państwa Olszyckich pracujących w fabryce Poznańskiego, zobaczycie, jak wyglądało codzienne życie wielodzietnej żydowskiej rodziny Chaji i Abrama Pierników, zajrzycie do pracowni krawieckiej pana Liberskiego i PRL’owskiego mieszkania milicjanta Kondraciuka. Ufff, ile historii! Będziecie chcieli odpocząć? Możecie zrobić to u nas, w przestrzeni letniej willi, w której umieściliśmy wystawę „W kratkę” sprzyjającą rodzinnemu spędzaniu czasu i relaksowi.

godziny: godz. 18:00-1:00, ostatnie wejście o północy
Kto zaprasza?: CENTRALNE MUZEUM WŁÓKIENNICTWA
Pokaż na mapie

CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1

lokalizacja: ul. Targowa 1/3
Co zobaczysz?:

Ponad sto lat temu z pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni popłynęła energia zasilająca lokalny przemysł. Dziś EC1 promieniuje zupełnie innym twórczym napięciem. Planetarium, Centrum Nauki i Techniki EC1, festiwale i wydarzenia kulturalne konsekwentnie budują przy ulicy Targowej miejsce mądrego spędzania czasu.
W ramach tegorocznej Nocy Muzeów EC1 pragnie pokazać łodzianom wspaniałe przestrzenie zabytkowej elektrowni, która roli wróciła do życia w całkiem nowej roli: interaktywnego i multimedialnego centrum nauki. Największą atrakcją przygotowaną z okazji Nocy Muzeów 2023 będzie możliwość obejrzenia wystawy ""Przetwarzanie Energii" oraz opowieść o wykorzystaniu różnych form energii. W tym wyjątkowym miejscu, jakim jest zabytkowa elektrownia węglowa, będzie można poznać świat paliw, wejść do wnętrza kotła, zobaczyć, jak turbina współpracuje z generatorem, poznać zasady działania transformatorów i własnoręcznie ""wyprodukować prąd", a także dowiedzieć się wszystkiego o przemianach energetycznych i urządzeniach pracujących w elektrowni oraz sprawdzisz, czy energetyka może być ekologiczna.
Podczas Nocy Muzeów, wejścia na taras widokowy odbywają się co pół godziny w grupach po 30 osób. Zwiedzający powinni zarezerwować wejściówkę na stronie bilety.ec1lodz.pl. Koszt biletu: 1 zł

W trakcie Nocy Muzeów Planetarium EC1, Kino Sferyczne oraz Ulica Żywiołów pozostaną zamknięte.

godziny: 19:00 - 1:00
Kto zaprasza?: CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1
Pokaż na mapie

GALERIA ASP

lokalizacja: ul. Piotrkowska 68
Co zobaczysz?:

"Na krawędzi. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni 2"
Wystawa prac artystów-pedagogów z: ASP w Krakowie, ASP w Łodzi, ASP w Warszawie, ASP w Gdańsku oraz Instytutu Sztuki UMCS w Lublinie. Przedsięwzięcie jest kontynuacją twórczych rozważań wokół szeroko rozumianej praktyki rysunku współczesnego, którego przestrzenią istnienia nie jest tylko płaszczyzna (przestrzeń 2D), ale także intrygujące, śmiałe, a czasem uzurpatorskie "rozpychanie się" ku wymiarowi trzeciemu (głośne 3D), do niedawna wyłącznie zarezerwowanemu rzeźbie. Poczynania takie są już praktyką rozeznaną, jednakże wciąż poddawaną dyskusji i podlegającą wartościowaniu wobec pierwotnych, prymarnych cech graphein, imago, disegno… Tym, co zaintrygowało, a zarazem pobudziło do zainicjowania i prowadzenia projektu, jest przekonanie, że współczesne rozumienie praktyki rysunkowej jest doskonałą zdolnością równoprawnego wyrażania idei, rejestrowania, notowania, ale zarazem definiowania i precyzowania twórczego zamysłu. Autonomia rysunku współczesnego, jego elastyczność, a zarazem niebywała wieloaspektowość, zdaje się zarówno energią inicjującą oraz motywatorem rozwijającym inne aktywności w obrębie sztuk wizualnych, ale posiada niezaprzeczalny potencjał samodzielnego głosu. Nierzadko bywa swoistym „zaworem bezpieczeństwa”, pozwalającym na twórczy zwrot, odbicie się od mozolnych, długodystansowych praktyk "zasadniczych"…

Autorzy prac:

 • prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk – ASP Kraków
 • prof. Mariusz Białecki – ASP Gdańsk
 • mgr Andrzej Dromert - ASP Kraków
 • dr Przemysław Druszcz – ASP Łódź
 • dr Jacek Dudek – ASP Kraków
 • dr hab. Mariusz Gajewski, prof. uczelni – ASP Warszawa
 • dr Dobiesław Gała – ASP Kraków
 • dr Janusz Janczy – ASP Kraków
 • prof. Piotr Korzeniowski – ASP Kraków
 • prof. dr hab. Artur Krajewski – ASP Warszawa
 • dr Tomasz Kawełczyk – ASP Łódź
 • dr Katarzyna Miller – ASP Łódź
 • prof. Tomasz Myjak – ASP Warszawa
 • dr hab. Rafał Pytel, prof. uczelni – ASP Kraków
 • dr Michał Rybiński – ASP Łódź
 • dr hab. Kamil Stańczak – UMCS Lublin
 • dr hab. Joanna Trzcińska, prof. uczelni – ASP Łódźdr Bartłomiej Węgrzyn – ASP Kraków
 • dr Krzesimir Wiater – ASP Kraków
 • prof. dr hab. Jan Tutaj – ASP Kraków

godziny: 18:00 - 24:00
Kto zaprasza?: GALERIA ASP
Pokaż na mapie

IZBA PAMIĘCI ADWOKATURY

lokalizacja: Budynek Rady Adwokackiej, ul. Piotrkowska 63
Co zobaczysz?:

100 lecie Adwokatury - Adwokaci Łodzi 1918 -2018
Ekspozycje tworzą przedmioty wcześniej wystawione podczas wystawy oraz wchodzące w skład stanu Muzeum Adwokatury mającego siedzibę przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie. W tej chwili wszystkie te przedmioty są przechowywane przez Okręgową Radę Adwokacką w Łodzi i chcemy je pokazać szersze publiczności. Są to starodruki z XVII w, dokumenty sądowe, dyplomy z czasów I i II Rzeczpospolitej, zdjęcia, pamiątki po adwokatach z czasów przedwojennych oraz wojennych. Będzie można zobaczyć także stroje adwokackie sprzed wojny oraz coś specjalnego czyli rekonstrukcję ubioru justyciariusa - prawnika średniowiecznego. Jeżeli będą Państwo chcieli oczywiście postaramy się przekazać szerszy opis wystawy oraz jakieś zdjęcia do materiałów prasowych.

godziny: 18:00 - 1:00
Kto zaprasza?: IZBA PAMIĘCI ADWOKATURY
Pokaż na mapie

LAPIDARIUM DETALU

lokalizacja: Budynek dawnego domu handlowego Zofii Hirszbergowej (parter) i dziedziniec, al. T. Kościuszki 19
Co zobaczysz?:

Lapidarium to unikalne miejsce, w którym prezentowane są różnorodne detale architektoniczne pochodzące z wielu budynków charakterystycznych dla Łodzi – wielkomiejskich kamienic, rezydencji i fabryk. Ważną częścią ekspozycji jest okazała makieta w czterech odsłonach ukazująca urbanistykę Łodzi od początku kariery miasta jako ośrodka włókienniczego po XXI wiek. Prezentację dopełniają aplikacje dla dzieci i dorosłych oraz filmy opowiadające o historii łódzkiej architektury XIX i XX wieku.
Podczas Nocy Muzeów Lapidarium zaprasza do obejrzenia specjalnej prezentacji kafli piecowych pochodzących z okresu dwudziestolecia międzywojennego, powstałych w wytwórni Jana Krause w Andrespolu oraz kafli secesyjnych ostatnio pozyskanych do zbiorów Lapidarium.
Wstęp w grupach do 50 osób, w odstępach 30 minut.

godziny: godz. 18:00-00.30
Kto zaprasza?: LAPIDARIUM DETALU
Pokaż na mapie

ŁÓDZKI DOM KULTURY

lokalizacja: Łódzki Dom Kultury, Galeria FF, ul. Traugutta 18
Co zobaczysz?:

Wystawa Studentów SAN
Wystawa "Na starcie" jest projektem artystycznym - studentów pierwszego roku - realizowanym w Pracowni Fotografii Zakładu Grafiki Komputerowej Instytutu Technologii Informatycznych w Społecznej Akademii Nauk, prowadzonej przez dr hab. Roberta Jundo – artystę grafika, malarza, fotografa.
Tematem przewodnim prac fotograficznych, była obserwacja ich rzeczywistej, realnej, przestrzeni wewnętrznej jak i zewnętrznej otaczającego ich świata. Początkujący studenci za pomocą aparatu cyfrowego z ciekawością dokumentowali obiekty, przestrzenie oraz obszary artystyczne, które spotykają, mijają i obcują z nimi na co dzień. Skrupulatnie odnieśli się do detali, jak i interesująco kadrowanej formy czy zabawie z kolorem poddawana eksperymentom formalnym.
Kwintesencją takich działań artystycznych jest 38 zdjęć 38 autorów prezentowanej w Galerii FF (Forum Fotografii) w Łódzkim Domu Kultury, gdzie wielokrotnie mają miejsce działania eksperymentalne, multimedialne, progresywne związane ze sztuką fotografii autorstwa profesjonalnych artystów jak i również studentów kierunków artystycznych, którzy pod okiem swoich wykładowców, stawiają pierwsze kroki w świecie artystycznym.
Zbór kolekcji realizowany był w roku akademickim 2022-2023
Organizator/Współorganizator: Łódzki Dom Kultury / Pracownia Fotografii SAN

godziny: godz. 18:00-24:00
Kto zaprasza?: ŁÓDZKI DOM KULTURY
Pokaż na mapie

MIEJSKA GALERIA SZTUKI W ŁODZI

lokalizacja: Willa Leopolda Kindermanna, ul. Wólczańska 31(Galeria Willa, Galeria Chimera)
Co zobaczysz?:

godz. 18.00-01.00 – zwiedzanie wystawy „Marek Sak. Szkice mityczne – malarstwo, formy przestrzenne” w Galerii Willa
Prezentowane na wystawie prace to zapisane w formie obrazów i rzeźb myśli autora związane z szeroko rozumianą kulturą mityczną. Współczesny człowiek podejmuje coraz odważniejsze próby zrozumienia i opisania otaczającego go świata. Są jednak tajemnice, które nadal stawiają nas pod ścianą bezradności. Artysta wskazuje, że skazani na chwilowość, mimo wszystko stajemy się cząstką wieczności; świadomi czy nie − jesteśmy zanurzeni w kulturze i przestrzeni mitu.
godz. 18.00-01.00 – zwiedzanie wystawy „Izabela Stronias „Intuitum et logicam” – malarstwo, kostium, scenografia w Galerii Chimera
Wystawa scenograficznych, kostiumograficznych i malarskich prac Izabeli Stronias. Prace artystki prezentowane były ostatnio w Muzeum Narodowym we Lwowie i w Galerii Sisley w Paryżu. W Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi zaprezentowane zostaną po raz pierwszy. Prace z zakresu scenografii i kostiumu teatralnego obejmują realizacje projektowane do spektakli dramatycznych, baletu, oper, filmów fabularnych. W Galerii Chimera obejrzeć będzie można projekty, które dotąd oglądane były jedynie przez twórców spektakli i pracownie teatralne. Izabela Stronias projektowała kostiumy i scenografię do 36 spektakli teatralnych, 11 teatrów telewizji i 13 filmów fabularnych. Wystawa prezentuje projekty kostiumów i scenografii do wybranych przedstawień i filmów fabularnych, które zdobyły znaczące nagrody lub są w szczególny sposób cenione przez samą autorkę. Intuitum et logicam – to nawiązanie do procesu twórczego, w którym nagłe przebłyski intuicji przeplatają się z jasnym, logicznym myśleniem rządzącym prawami kompozycji.
godz. 18.00 – wernisaż wystawy Izabeli Stronias „Intuitum et logicam” w Galerii Chimera Spotkanie z artystką
godz. 19.00 – warsztat artystyczny „Kosmiczna podróż” w Galerii Willa
Wiek uczestników: bez ograniczeń. Zapisy: do 12.05. (piątek), do godz. 16.00, mailowo: sekretariat@mgslodz.pl lub telefonicznie 42 674 10 59. Prowadzenie: Beata Bugaj-Tomaszewska – artystka, arteterapeutka, edukatorka Galerii.
godz. 21.00 – zwiedzanie zabytkowej, secesyjnej willi Leopolda Kindermanna – obecnie Galerii Willa – prowadzenie: Małgorzata Dzięgielewska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw Galerii.
godz. 22.00 – spotkanie z Markiem Sakiem oraz Dariuszem Leśnikowskim – kuratorem wystawy „Marek Sak. Szkice mityczne”, dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w Galerii Willa
godz. 18.00-01.00 – stanowisko wydawnicze z promocyjnymi publikacjami Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w Galerii Willa, ul. Wólczańska 31.
Dla wszystkich chętnych MSG przygotowała bezpłatne plakaty z wcześniejszych wystaw Galerii.

godziny: godz. 18.00-1.00
Kto zaprasza?: MIEJSKA GALERIA SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie
lokalizacja: Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
Co zobaczysz?:

godz. 18.00-01.00 – zwiedzanie wystawy "Legendy łódzkie interpretują polscy ilustratorzy", zorganizowanej wspólnie z Łódź Design Festival 2023


Miejskie Legendy - Słownik Łodzianizmów w interpretacji polskich ilustratorów i ilustratorek powstał w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival, a osią wokół której zaistniał są oczywiście łodzianizmy, ale przedstawione w kontekście legend łódzkich. W przestrzeni Galerii Re:Medium, znajdującej się przy ulicy Piotrkowskiej 113, będzie można obejrzeć prace odwołujące się do legend związanych z miastem włókniarek. Pisany za pomocą obrazów słownik miejskich legend pokazuje, że aby powstało miasto, potrzeba czegoś więcej, niż tylko budynków i ulic – potrzebna jest wspólnota, budowana również poprzez opowieści, wspólnie przeżywane i odczuwane historie. Wystawa, w sposób przyjemny, ale efektywny, ucząc i bawiąc zarazem, przekazuje wiedzę o historii, architekturze i kulturze miasta oraz jego mieszkańcach. Liczymy, że w roku 600-lecia urodzin naszego miasta, projekt stanie się pretekstem do rozmowy o najstarszych dziejach Łodzi oraz sposobnością, sprzyjającą okoliczności do poznawania jej tożsamości. Integralną część projektu będzie stanowiło dopełnienie lektorskie, dzięki czemu odbiorcy wystawy będą mogli wysłuchać każdej z legend. W rolę lektora wcielił się ceniony muzyk i aktor Piotr Rogucki.


godz. 20.00 – oprowadzanie kuratorskie oraz spotkanie z artystkami i artystami na wystawie "Legendy łódzkie interpretują polscy ilustratorzy"
prowadzenie: Adriana Usarek – współkuratorka wystawy, historyczka i krytyczka sztuki.

godziny: godz. 18.00-1.01
Kto zaprasza?: MIEJSKA GALERIA SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie

MONOPOLIS

lokalizacja: ul. Kocińskiego 60 & 62
Co zobaczysz?:

Monopolis zaprasza do zwiedzenia muzeum poświęconego historii przemysłu spirytusowego w Łodzi oraz Kompleksu Monopolis. Podczas wycieczki przewodnik oprowadzi zwiedzających po muzeum oraz po terenie Monopolis opowiadając o historii miejsca od Łódzkiego monopolu spirytusowego do Monopolis. Wycieczki z przewodnikiem będą rozpoczynały się o każdej pełnej godzinie i będą trwały około 50 minut.

godziny: godz. 18:00 – 24:00
Kto zaprasza?: MONOPOLIS
Pokaż na mapie

MS1 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

lokalizacja: ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43
Co zobaczysz?:

Wystawy:


Andrzej Marian Bartczak. POST-QUAM
Wystawa jest przeglądem wybranych prac artysty: rysunków, malarstwa, ceramiki, obiektów i instalacji, składających się na tytułowy cykl "Post quam", realizowany od roku 1979 do dzisiaj. Prace są inspirowane wydarzeniami z życia artysty, które, jak pisze "zostawiły niezatarte bruzdy w myślach, uczuciach i rozumie" i mają charakter autobiograficzny


Henryk Stażewski. Późny styl
Obszerna wystawa przybliżająca życie i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Stażewski był pionierem europejskiej awangardy lat 20. i 30. XX wieku, jednak cieszył się bogatą "drugą" karierą również w powojennej Polsce, która trwała ponad 40 lat, aż do śmierci artysty w 1988 roku. Jego zaangażowanie w nowoczesność i inwencja pozostały niezmienne przez całe jego życie. Stażewski eksplorował nowe idee w swojej sztuce nawet w dziewiątej dekadzie swojego życia, nawiązując bliskie przyjaźnie z młodszymi artystami, których prace również obecne są na tej wystawie


.puls.y. Ewa Latkowska-Żychska
Wystawa poświęcona twórczości profesor Ewy Latkowskiej-Żychskiej prezentuje prace wykonane w okresie ostatniej dekady jej własną techniką czerpania papieru i techniką japońską.


W godzinach 17:00-0:00 Muzeum zaprasza również do Sali Edukacyjnej ms1 na otwarty warsztat malarski.

godziny: godz. 17:00-00:00, ostatnie wejście o godz. 23:30
Kto zaprasza?: MS1 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie

MS2 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

lokalizacja: ul. Ogrodowa 19, Manufaktura
Co zobaczysz?:

Wystawy:


Włodzimierz Pawlak. Dzienniki 1989-2022
Wystawa poświęcona twórczości Włodzimierza Pawlaka - trwającej trzydzieści lat malarskiej rejestracji doświadczania codzienności.


Atlas nowoczesności. Ćwiczenia
To kontynuacja wystawy zainaugurowanej w 2014 roku i kolejny etap rozpoczętych już kilkanaście lat temu prac nad kolekcją Muzeum Sztuki, których celem jest badanie, reinterpretacja i aktualizowanie znaczeń znajdujących się w niej dzieł. Pierwsza prezentacja wystawy stanowiła zaproszenie do wyprawy po ścieżkach, które prowadziły od źródeł nowoczesnego świata do współczesności. W nowej odsłonie proponujemy publiczności samodzielne wytyczenie tras z myślą o przyszłości, do której miałyby doprowadzić.


W Sali Edukacyjnej ms2 będzie można zapoznać się z ofertą muzealnych warsztatów.

godziny: godz. 17:00-00:00, ostatnie wejście o godz. 23:30
Kto zaprasza?: MS2 - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I ETNOGRAFICZNE

lokalizacja: plac Wolności 14
Co zobaczysz?:

Muzeum zaprasza na zwiedzanie wystaw stałych oraz wystaw czasowych:

 • "Między Słupią a Wierzycą - cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku";
 • "Prawda, dobro, piękno - życie św. Franciszka w rzeźbach z kolekcji Macieja Balceraka”,
 • "Wiktor Brzeziński - rzeźbiarz samorodny i jego @ekipa_z_pod_nocnego jako współczesny fenomen sztuki nieprofesjonalnej"
 • "Skarb z Północnej".

Na dziedzińcu Muzeum od godz. 20:00 do 22:00 będzie można obejrzeć występy Zespołu Tańca i Pieśni Dobroń oraz wziąć udział w warsztatach origami oraz w warsztatach kaligrafii.

Na Grodzisku w Tumie odbędzie się pokaz uzbrojenia i walk w wykonaniu Verthandi Vilja.

Muzeum będzie transmitować on-line wykład archeologiczny pt. "Historia Łęczycy" (prof. dr hab. Andrzej Buko).

godziny: godz. 18:00-24:00
Kto zaprasza?: MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I ETNOGRAFICZNE
Pokaż na mapie

MUZEUM DZIECI POLSKICH – OFIAR TOTALITARYZMU

lokalizacja: ul. Piotrkowska 90
Co zobaczysz?:

godz. 18:00

Zwiedzanie wystawy multimedialnej "Mamo, czemu nie przyjeżdżasz? Listy dzieci z obozu na Przemysłowej" połączone z pokazem filmu "To się nie kończy... Historia dzieci z obozu na Przemysłowej"

godz. 21:00
Miejsce: Zbiórka pod pomnikiem Pękniętego Serca, godz. 18.00

Oprowadzanie po terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.
Zapisy za pośrednictwem poczty elektronicznej: nocmuzeow@muzeumdziecipolskich.pl lub pod numerem telefonu:797 595 091

godziny: godz. 18:00 i 21:00
Kto zaprasza?: MUZEUM DZIECI POLSKICH – OFIAR TOTALITARYZMU
Pokaż na mapie

MUZEUM FABRYKI

lokalizacja: Manufaktura, ul. Drewnowska 58
Co zobaczysz?:
W tym czasie w Muzeum dla zwiedzających będzie dostępna wystawa stała, a także będzie można przyjrzeć pracującym krosnom (uruchomienie co 30 min.) oraz poznać sposób ich działania. Oprócz wystawy stałej do dyspozycji zwiedzających będzie także taras widokowy oraz wystawa czasowa Małgorzaty Walaszczyk.
W Muzeum Fabryki można poznać dzieje przemysłowej fortuny Rodziny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Wystawa stała prezentuje zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki, a także drogę bawełny z plantacji poprzez fabrykę do sklepu z tkaninami.
godziny: godz. 18.00-1.00
Kto zaprasza?: MUZEUM FABRYKI
Pokaż na mapie

MUZEUM FARMACJI

lokalizacja: Plac Wolności 2
Co zobaczysz?:

Muzeum Farmacji znajduje się w zrewitalizowanej mieszczańskiej kamienicy, w której od 1840 roku mieści się do dziś najstarsza łódzka apteka.

Wystrój muzeum odnosi się do czasów XIX- wiecznego aptekarstwa, kiedy Łódź była prężnym ośrodkiem przemysłowym. W kolekcji muzealnej znajdują się cenne, zabytkowe meble apteczne, naczynia, wagi, narzędzia dawnego zawodu aptekarskiego, a także książki i inne przedmioty dokumentujące bogate tradycje aptekarskie. Na ekspozycji znajduje się także odwzorowana zielarnia, w której zobaczyć można zioła i sprzęty służące niegdyś do ich przetwarzania. Muzeum zaprasza na stałą wystawę zatytułowaną "Z dziejów aptekarstwa łódzkiego".

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli zobaczyć również wystawę czasową "Powrót do medycyny naturalnej", która przybliży widza do świata ziół i ziołolecznictwa.

godziny: godz. 18:00-1:00
Kto zaprasza?: MUZEUM FARMACJI
Pokaż na mapie

MUZEUM GEOLOGICZNE

lokalizacja: ul. Kopcińskiego 31, Wydział Nauk Geograficznych, Uniwersytet Łódzki
Co zobaczysz?:

Tegoroczna tematyka to „Geoturystyczny potencjał regionu łódzkiego”.

W trakcie Nocy, począwszy od godz. 19.00, co 45 minut będą prowadzone krótkie 10-15-minutowe prezentacje wybranych stanowisk geoturystycznych, znajdujących się na obszarze województwa łódzkiego, w kolejności:

 • 19.00 – okolice Łęczycy
 • 19.45 - okolice Przedborza
 • 20.30 – okolice Tomaszowa Mazowieckiego
 • 21.45 – okolice Działoszyna
 • 22.30 – okolice Piotrkowa Trybunalskiego
 • 23.15 – okolice Żarnowa
 • 24.00 – "Skarby z pól, czyli minerały, skały i skamieniałości skał narzutowych"

Prelekcje multimedialne z prezentacją okazów będą prowadzone na Sali dydaktycznej muzeum. Podczas prelekcji będzie możliwość zwiedzania pełnej ekspozycji muzeum na dwóch kondygnacjach, oraz możliwość konsultacji w kierunku identyfikacji przyniesionych ze sobą okazów geologicznych, z wyłączeniem biżuterii.

Można będzie również dokonać weryfikacji okazów, co do których istnieje podejrzenie ich meteorytowego charakteru.

Do dyspozycji zwiedzających udostępnione zostaną trzy stereoskopy, dzięki którym będzie można jeszcze lepiej obejrzeć swoje "skarby".

godziny: godz. 18:00-1:00
Kto zaprasza?: MUZEUM GEOLOGICZNE
Pokaż na mapie

MUZEUM KINEMATOGRAFII

lokalizacja: plac Zwycięstwa 1
Co zobaczysz?:

Wystawa stała "Łódź filmowa"
Wystawa pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.


Wystawa czasowa "Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta"
Wystawa odsłania autorską metodę Mariusza Wilczyńskiego tworzenia filmu animowanego. Prezentowane szkice, dekoracje, projekty postaci oraz fazy ruchu pozwalają poznać oryginalny proces powstania animacji.


Nowe przeźrocza w fotoplastykonie
Zwiedzający zobaczą nową kolekcję przeźroczy stereoskopowych pt. "Łódź filmowa” zawierających m.in. kadry z filmów zawiązanych z Łodzią, takich jak np. "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy czy "Jak daleko stąd, jak blisko" Tadeusza Konwickiego.


Projekcje filmów krótkometrażowych w kinie Kinematograf i na dziedzińcu Muzeum Kinematografii w Łodzi.

godziny: godz. 18:00-1:00, wejście ostatniej grupy: godz. 00:15
Kto zaprasza?: MUZEUM KINEMATOGRAFII
Pokaż na mapie

MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK-ŁÓDŹ

lokalizacja: ul. Wierzbowa 1
Co zobaczysz?:

W Muzeum znajduje się ekspozycja stała, dokumentująca 125 lat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Łodzi oraz wystawa czasowa poświęcona autobusom Jelcz eksploatowanym w łódzkim MPK w latach 1963-2022. Można także obejrzeć tablicę pamiątkową z Trasy W-Z i kasowniki z różnych lat.

godziny: godz. 18:00-1:00
Kto zaprasza?: MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK-ŁÓDŹ
Pokaż na mapie

MUZEUM LALKI

lokalizacja: ul. Przędzalniana 51
Co zobaczysz?:
Muzeum Lalki zostało otwarte 12 czerwca 2022 r, a jego eksponaty są darowiznami mieszkańców Łodzi, Polski, a nawet osób z zagranicy.
Wystawa "600 lalek - na 600 lecie Łodzi"
Fantastyczna diorama oraz wystawa 150 lalek w typie Barbie ubranych w dżins z okazji 150 lat Księżego Młyna i 150 lat dżinsu.
godziny: godz. 17:00-24:00
Kto zaprasza?: MUZEUM LALKI
Pokaż na mapie

MUZEUM MIASTA ŁODZI

lokalizacja: ul. Ogrodowa 15
Co zobaczysz?:

Zwiedzający będą mogli zobaczyć wnętrza Pałacu Rodziny Poznańskich, w tym zapierające dech w piersiach sale lustrzaną i balową. Odwiedzający zajrzą także do prywatnych apartamenty rodziny Poznańskich. Dzięki wizycie w galerii muzycznej goście poznają historię Artura Rubinsteina.
Na koniec nocni gości będą mogli poznać 600 lat historii Łodzi, zwiedzając wystawę „Łódź w Europie. Europa w Łodzi”. Ale to nie koniec atrakcji. Odwiedzający Muzeum Miasta Łodzi w tę niezwykłą noc będą mogli przedstawić swoje pomysły na przedmioty, które powinny znaleźć się w kapsule czasu z przygotowywanej przez MMŁ z okazji 600-lecia Łodzi. Zespół Muzeum przy udziale łodzian wybierze spośród przedstawionych pomysłów artefakty, które zostaną zamknięte w kapsule.

godziny: godz. 18:00-1:00, ostatnie wejście o północy
Kto zaprasza?: MUZEUM MIASTA ŁODZI
Pokaż na mapie

MUZEUM PAŁAC HERBSTA - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI

lokalizacja: Przędzalniana 72
Co zobaczysz?:

Będzie można:

 • odwiedzić wystawę czasową "Widziałem prawdziwe arcydzieło",
 • zobaczyć Pałac Herbsta oraz wystawę "Herbstowie. Historie niedokończone".


Pałac Herbsta – dom historyczny – wnętrza pałacu przemysłowca łódzkiego z przełomu XIX i XX wieku

"Widziałem prawdziwe arcydzieło." Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi – wystawa malarstwa w Galerii Sztuki Dawnej.


Zarówno we wnętrzach pałacowych jak i w Galerii Sztuki Dawnej zaplanowano:

 • Wnętrza pałacowe - "Tytułem wstępu" czyli około półgodzinne wykłady, prowadzone w sali balowej pałacu Herbsta, dotyczące historii rodziny Herbstów i ich domu;
 • Galeria Sztuki Dawnej - "Tytułem wstępu" wprowadzenie do zwiedzania wystawy "Widziałem prawdziwe arcydzieło". Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.
godziny: godz. 17:00-00:00, ostatnie wejście o godz. 23:30
Kto zaprasza?: MUZEUM PAŁAC HERBSTA - MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
Pokaż na mapie

MUZEUM PRZYRODNICZE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO

lokalizacja: ul. Kilińskiego 101
Co zobaczysz?:

Korzenie dzisiejszego Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego sięgają roku 1930, kiedy to na bazie kolekcji istniejących wówczas w Łodzi instytucji: Muzeum Nauki i Sztuki oraz Centralnej Miejskiej Pracowni Przyrodniczo-Pedagogicznej powstało Muzeum Przyrodniczo-Pedagogiczne.
Przez wszystkie lata istnienia muzeum intensywnie pozyskiwano nowe eksponaty i kolekcje. Część współczesnych zbiorów posiada wartość historyczną i pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych. W kolekcji znajdują się okazy rzadko eksponowane w polskich muzeach przyrodniczych. Liczbę wszystkich muzealiów szacuje się na ponad 100 000, a najliczniejszą ich grupę stanowią owady. W 2018 roku zakończona kompleksową rozbudowę i modernizację muzeum, dzięki którym powstało centrum o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, w którym prezentowane są nowoczesne wystawy popularyzujące nauki przyrodnicze. Znaczne zwiększenie powierzchni wystawienniczej i magazynowej (łącznie do około 800 m2) pozwoliło na utworzenie nowych ekspozycji oraz na prawidłowe przechowywanie i konserwację zbiorów.
W trakcie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić nową wystawę czasową, prezentującą akwarele zwierząt, głównie ptaków, autorstwa artystki plastyczki Pani Agnieszki Ciszewskiej.
Serdecznie pozdrawiamy. Pracownicy Muzeum Przyrodniczego w Łodzi

godziny: godz. 18:00-1:00
Kto zaprasza?: MUZEUM PRZYRODNICZE UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO
Pokaż na mapie

MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH

lokalizacja: Stacja Radegast, Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
Co zobaczysz?:

Przy Makiecie getta łódzkiego czuwać będą nasi eksperci którzy odpowiedzą na wszystkie pytania.
Pokazy serii filmowej "Losy Łodzi".
Oprowadzanie po terenie Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto (o godzinach 18:00 i 20:00).

godziny: godz. 18:00-00:00 (ostatnie wejście 23:30)
niedziela 14.05: 10:00-17:00
Kto zaprasza?: MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
Pokaż na mapie
lokalizacja: Główna siedziba, ul. Gdańska 13
Co zobaczysz?:

Na zwiedzających czekać będą:

 • Prezentacja oryginalnego Orderu Orła Białego wręczonego Zofii Telidze-Mertens
 • Gra muzealna "Znajdź Artefakt"
 • Niedostępny na co dzień karcer i spacerniak
 • Ogromne puzzle historyczne
 • Pokaz serii filmowej "Losy Łodzi"
 • Pokój zagadek "Mistrz Szyfrów"
 • Historia na (pod)słuchu - listening in the dark (odsłuch słuchowisk wyprodukowanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych)

godziny: godz. 10:00-15:00 i 18:00-00:00 (ostatnie wejście 23:30)
Kto zaprasza?: MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
Pokaż na mapie
lokalizacja: Oddział Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147
Co zobaczysz?:

 • Premiera gry muzealnej Zwiedzanie to wyzwanie!
 • Wystawa armat (do godziny 21:00)
 • Możliwość zrobienia zdjęcia w kopii munduru majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala"
 • Pokaz serii filmowej "Losy Łodzi"
 • Wstęp do niedostępnej na co dzień klatki schodowej ocalałej z pożaru więzienia w 1945 r.
 • O godzinie 19:00 oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie pt. “Zabrał ich ogień…”

godziny: godz. 10:00-15:00 i 18:00-00:00 (ostatnie wejście 23:30)
Kto zaprasza?: MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
Pokaż na mapie

PRACOWNIE ARTYSTYCZNE KSIĘŻY MŁYN

lokalizacja: Pracownia Grafiki Warsztatowej i Malarstwa Natalii Anny Kalisz, ul. Przędzalniana 51 lok. 3
Co zobaczysz?:

Pracownia Grafiki Warsztatowej i Malarstwa Natalii Anny Kalisz - artystka łączy grafikę warsztatową (techniki dawne: druk wklęsły, płaski i wypukły) z malarstwem olejnym, fotografią i rysunkiem. W obrazach przytacza różne wizje pochodzenia świata, osobiste wyobrażenia na temat natury człowieka, cyklu narodzin, życia i przemijania. Czerpie inspiracje z ekspresji późnogotyckich ołtarzy, jak i XVIII-wiecznego klasycyzmu czy XIX-wiecznego malarstwa symbolicznego. „Trzeba oderwać się od szumów świata i wniknąć w samego siebie(…) Jestem sobą i jednocześnie drzewem, słońcem, ptakiem, ziemią. Ja, składnik nieogarnionej, pulsującej, doskonałej natury”(A. Minkowski). Razem z Ewą Żochowską współtwórczyni marki Porąbane Meble współorganizatorka wydarzenia Stacja Księży Młyn – targ staroci, rękodzieła i sztuki użytkowej. Prezeska Fundacji Przędzalnia Sztuki, animatorka kultury i organizatorka warsztatów artystycznych i wydarzeń kulturalnych.

godziny: godz. 18:00 – 23:00
Kto zaprasza?: PRACOWNIE ARTYSTYCZNE KSIĘŻY MŁYN
Pokaż na mapie
lokalizacja: Kreatoora – Galeria i Pracownia Ewy Żochowskiej , ul. Przędzalniana 51 lok. 3
Co zobaczysz?:

Lokal mieści się w urokliwej zabytkowej części Łodzi na Księżym Młynie - pofabrycznym osiedlu stanowiącym część imperium łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera. Miejsce ważne na historycznej mapie Łodzi, będące kolebką przemysłu włókienniczego, przez dziesięciolecia ulegające degradacji i zapomnieniu, w ostatnich latach odzyskuje swą należną rangę i blask. Osiedle zaczyna tętnić życiem, są tu pracownie artystyczne, kawiarnie, restauracje, organizowane są targi rękodzieła, staroci i sztuki użytkowej, koncerty, warsztaty.
Ewa Żochowska - malarka, artystka sztuk wizualnych (kolaż, grafika, fotografia, instalacje, performans) oraz projektantka (projektowanie graficzne, aranżacja wnętrz, murale i malowidła ścienne). Absolwentka ASP w Łodzi (2002 r.) Razem z Natalią Anną Kalisz współtwórczyni marki Porąbane Meble współorganizatorka wydarzenia Stacja Księży Młyn – targ staroci, rękodzieła i sztuki użytkowej. Prezeska Fundacji Przędzalnia Sztuki, animatorka kultury i organizatorka warsztatów artystycznych i wydarzeń kulturalnych. Od 2013 r. właścicielka pracowni Kreatoora pełniącej również funkcję autorskiej galerii sztuki. W latach 2014 -2018 działała tu Cafe Kreatoora. W 2017 r. Kreatoora otrzymała wyróżnienie w społecznym plebiscycie "Punkt dla Łodzi" za "kreowanie pysznej kawy i i artystycznej atmosfery".

godziny: godz. 18:00 – 23:00
Kto zaprasza?: PRACOWNIE ARTYSTYCZNE KSIĘŻY MŁYN
Pokaż na mapie
lokalizacja: SZLACHETNA PRACOWNIA STYKÓWKA, Księży Młyn 7/2u
Co zobaczysz?:
W trakcie Nocy Muzeów będzie można obejrzeć:
Ekspozycję zabytkowych aparatów fotograficznych;
Prezentację wykonanych w pracowni odbitek, oraz obrazów wykonanych w szlachetnych technikach fotograficznych jak guma i cyjanotypia, oraz zdjęć eksperymentalnych zawierające w sobie różne procesy;
Poznać cyjanotypię, która jest jedną z najstarszych technik fotograficznych. Autorami prezentującymi swoje prace są: Piotr Sikora, Jacek Piotrowski, Konrad Sosnowski.
Wykonać zdjęcia portretowe dawnym aparatem i wywołać je na miejscu, dzięki czemu portretowana osoba już po kilku minutach otrzyma swój portret na papierze fotograficznym.
godziny: godz. 18:00-24:00
Kto zaprasza?: PRACOWNIE ARTYSTYCZNE KSIĘŻY MŁYN
Pokaż na mapie
lokalizacja: Visual Arts Gallery, ul. Przędzalniana 49 lok. 1
Co zobaczysz?:

W Galerii będzie można zobaczyć wystawę analogowych aparatów fotograficznych oraz osprzętu z przestrzeni lat 1950-2000, wystawę szklanych negatywów oraz reprodukcję zdjęć wykonanych w zakładach fotograficznych przed 1939 rokiem. Będzie można również nabyć w promocyjnych cenach autorskie prace plastyczne i fotograficzne.

godziny: 18:00-23:00
Kto zaprasza?: PRACOWNIE ARTYSTYCZNE KSIĘŻY MŁYN
Pokaż na mapie
lokalizacja: Pracownia Mozaiki, ul. Przędzalniana 57 lok. 2
Co zobaczysz?:

Pracownia powstała z zamiłowania do mozaiki, z pasji rozwijającej się latami, zwieńczonej ukończeniem kursu w jednej z prestiżowych szkół mozaiki w Wenecji. W pracownianej galerii można zobaczyć obrazy wykonane zarówno w technice mozaiki tradycyjnej, jak i nowoczesnej: z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów, takich jak m.in. kamienie półszlachetne, minerały, perły, szkło witrażowe i inne. Pracownia jako jedyna w Polsce i jedna z około ośmiu na świecie specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu biżuterii w unikatowej technice mikromozaiki szklanej – jest to włoska, bardzo stara (z XVIII wieku) i pracochłonna technika zdobienia wyrobów jubilerskich specjalnym szkłem mozaikowym (tzw. smalta) sprowadzanym z Wenecji. Na świecie obecnie techniką tą posługuje się zaledwie kilka, kilkanaście osób. Liczba adeptów tej sztuki jest kontrolowana i limitowana przez włoskie szkoły mozaiki, które jej nauczają – wybierają corocznie tylko dwie, trzy osoby przyjmowane na odpowiednie kursy. Warto zaznaczyć, iż niewiele z tych przeszkolonych osób decyduje się jednak pracować w tej technice ze względu na jej wielką czasochłonność i skomplikowane procesy podczas przetwarzania i układania elementów szklanych.
Podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć i zakupić najnowszą kolekcję srebrnej mozaikowej biżuterii (wisiorki, kolczyki, bransoletki) z sezonu wiosennego. Każdy przedmiot wykonany jest całkowicie ręcznie, tradycyjnymi technikami jubilerskimi, z wykorzystaniem zdobienia mikromozaiką oraz kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi. Wszystkie prace powstają wyłącznie w jednym egzemplarzu.
Prace mozaikowe nie tylko mogą zdobić biżuterię- wykonane w tej technice obrazy są prawdziwą biżuterią do każdego wnętrza. Proces powstawania mozaik można obserwować tu na żywo. Dodatkowo dla chętnych mogą być zorganizowane pokazy cięcia i układania mozaiki. Pracownia oferuje także możliwość organizacji warsztatów artystycznych, mozaikowych, warsztatów z tworzenia biżuterii lub innych zajęć plastycznych dla każdej grupy wiekowej.

godziny: godz. 18:00-23:00
Kto zaprasza?: PRACOWNIE ARTYSTYCZNE KSIĘŻY MŁYN
Pokaż na mapie

SĄD OKRĘGOWY W ŁODZI

lokalizacja: Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: pl. Dąbrowskiego 5
Co zobaczysz?:
 • Zwiedzanie największej sali rozpraw w zabytkowym gmachu Sądu Okręgowego w Łodzi,
 • spotkania z sędziami i urzędnikami SO w Łodzi;
 • Spotkanie z sędzią Anna Marią Wesołowską – sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku (liczba miejsc ograniczona, bez wcześniejszych zapisów)
 • Zwiedzanie pomieszczeń aresztu sądu oraz pojazdów do konwojowania osób (współdziałanie z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi)
 • Zwiedzanie gabinetu Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi
 • Wystawa archiwalnych zdjęć, dokumentów, strojów urzędowych.

Wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszych zapisów

Symulacja historycznego procesu z lat 30. XX wieku
Sprawa zabójstwa dwunastoletniej Zosi przez jej matkę Marię Zajdel była jedną z najgłośniejszym w międzywojennej Łodzi. Budziła olbrzymie zainteresowanie opinii publicznej i porównywano ją ze słynną sprawa Rity Gorgonowej. Rozprawa Zajdlowej rozpoczęła się przed Sądem Okręgowym w Łodzi 26 kwietnia 1938 roku punktualnie o godzinie 9.00. Plac Dąbrowskiego wypełniły tłumy publiczności. Po 12-godzinnej rozprawie sąd wydał wyrok. Symulacja historycznego procesu zostanie zaprezentowana w godz. 20:30–21:15. Udział nie wymaga zapisów, ale liczba uczestników jest ograniczona. Spotkanie z SSO Anna Marią WesołowskąAnna Maria Wesołowska – obecnie sędzia w stanie spoczynku - orzekała w wydziałach karnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Zasiadała w składach orzekających w wielu najpoważniejszych sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej. Zainicjowała też program edukacji prawnej młodzieży, w ramach którego zapraszała licealistów na sale rozpraw łódzkiego Sądu Okręgowego. Spotkanie z SSO Anna Marią Wesołowską, odbędzie się w sali nr 111 na pierwszym piętrze, w godz. 18:30–19:30. Udział nie wymaga zapisów, ale liczba uczestników jest ograniczona.


Sąd Okręgowy w Łodzi mieści się w zabytkowej siedzibie przy pl. Dąbrowskiego 5.
Reprezentacyjny gmach zaprojektował architekt powiatu łódzkiego Józef Kaban (później noszący nazwisko Korski), a wzniesiono go w latach 1928-1930. W największej sali rozpraw zachowały się elementy oryginalnego wystroju. Walory budynku docenili filmowcy, m.in. w sali nr I nakręcono finałową scenę "Znachora" w reżyserii Jerzego Hoffmana (1981) a w gabinecie prezesa - jedną z kultowych scen z „Psów” Władysława Pasikowskiego (1992).

Podczas "Nocy Muzeów" uczestnicy będą mieli okazję poznać dzieje zabytkowego gmachu, zwiedzić historyczną salę rozpraw i posłuchać o głośnych procesach, które się tam toczyły.

Pracownicy Sądu Okręgowego w Łodzi przybliżą łodzianom historię instytucji i jej siedziby, a także zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i bieg postępowania sądowego. Będzie można obejrzeć także pokaz archiwalnych zdjęć przedstawiających Sąd Okręgowy w Łodzi, wystawę strojów urzędowych prawników, ekspozycję przedwojennych kodeksów oraz repertoriów z lat 60. i 70. XX wieku.

Policjanci z Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, którzy na co dzień doprowadzają oskarżonych na rozprawy, pokażą pomieszczenia sądowego aresztu, a przed gmachem sądu zaprezentują dwa pojazdy, które służą do transportu osadzonych.


godziny: godz. 18.00 – 23.00
Kto zaprasza?: SĄD OKRĘGOWY W ŁODZI
Pokaż na mapie

STOWARZYSZENIE ŚPIEWACZE im. St. Moniuszki w Łodzi

lokalizacja: ul. Ogrodowa 34
Co zobaczysz?:

„600 lat Łodzi w piosence” to tytuł programu przygotowanego przez Stowarzyszenie na tegoroczną Noc Muzeów w Łodzi.

Zaprezentujemy piosenki charakterystyczne dla robotniczej Łodzi z przełomu XIX i XX wieku, również dla okresu wojennego i międzywojennego, a te z najnowszej historii Miasta wielu słuchaczy przypomni sobie na pewno ze wzruszeniem.

Występy chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki w Łodzi o godz. 19.45, 21.15 i 22.40.

O godz. 19.00 zapraszamy na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Poltex”, który będzie naszym gościem.

Ponadto krótka historia 600-letniego Miasta zobrazowana piosenkami w wykonaniu kapeli i członków Stowarzyszenia, wspólne śpiewanie z uczestnikami wydarzenia, zwiedzanie historycznej siedziby, projekcje filmów z koncertów, poczęstunek łódzką zalewajką i potańcówka.

Główne wydarzenia będą odbywały się w sali na parterze, a do zwiedzania udostępniona będzie również sala na 1 piętrze. Zadanie „600 lat Łodzi w piosence” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Link do wydarzenia https://moniuszkowcy.pl.tl/

godziny: godz. 18.00 – 01.00
Kto zaprasza?: STOWARZYSZENIE ŚPIEWACZE im. St. Moniuszki w Łodzi
Pokaż na mapie

TEATR POWSZECHNY W ŁODZI

lokalizacja: ul. Legionów 21, Foyer Teatru
Co zobaczysz?:

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na wystawę rysunków Krystiana Lupy, która otwarta została podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Wystawa prezentuje 30 prac plastycznych Lupy wykonanych techniką komputerową – na wystawie eksponowane są w formie drukowanych odbitek sygnowanych przez autora.
Krystian Lupa w teatrze, tworząc spektakle, myśli nie tylko słowem, ale także obrazem. To, co widzimy, i jak to widzimy, jest nieodłączną częścią imaginarium Lupy, które hipnotyzuje nas swoją niepowtarzalnością, nieszablonowym ujęciem. Lupa w swoim myśleniu obrazem myśleniu zdaje się uchylać część ukrytej tajemnicy. Dopuszcza nas do oglądania tego, co niewidoczne. Tworzy figuratywne wizje symboliczne - wieloznaczne, napełnione niepokojem, ironią, myślą. Rysunki Lupy mówią tym samym językiem co jego spektakle, tworzą całość. Bywają inspiracją i punktem wyjścia dla spektakli Lupy, ale często są osobnym, zamkniętym dziełem twórcy - nie tylko przecież reżysera, ale również grafika, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Teatr zaprasza także na "Epizody" - wystawę habilitacyjną dr Justyny Cieślik z Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wystawa obiektów i kompozycji otwarta została podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Oglądać można ją w kawiarni Teatru.
Projekt „Epizody” to kolekcja obiektów scenograficznych i kompozycji półprzestrzennych, które zawierają w sobie treści związane z narracjami codzienności. Znalezione przypadkowo elementy ujęte na jednej płaszczyźnie obrazu tworzą nowe sensy i opowiadają nowe historie. Projekt ma na celu ożywienie porzuconych i bezużytecznych „skrawków” rzeczywistości i przeznaczenie im nowych ciekawych ról. Płaszczyzna kompozycji nie jest sceną teatralną, ale zdarzenia pomiędzy elementami powodują, że nie jest im obcy kontekst teatralny.

godziny: godz. 21:00-24:00
Kto zaprasza?: TEATR POWSZECHNY W ŁODZI
Pokaż na mapie

U STRZEDNICKIEGO

lokalizacja: ul. Namiotowa 43, w sali "U Srzednickiego"
Co zobaczysz?:
Fundacja imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego zaprasza na wystawę pamiątek związanych z twórcą sądownictwa w Odrodzonej Polsce, Pierwszym z Pierwszych Prezesów Sądu Najwyższego w latach 1917-1922 - Stanisławem Pomian-Srzednickim.
Ekspozycje tworzą min. oryginalne pamiątki rodzinne, rękopisy pamiętników oraz wydawnictwa związane z bohaterem wystawy.
W trakcie zwiedzania będzie wyświetlany film dokumentalny "Działaj i miej nadzieję", a gości będzie oprowadzać praprawnuczka Stanisława Pomian-Srzednickiego.
godziny: godz. 15:30-19:30
Kto zaprasza?: U STRZEDNICKIEGO
Pokaż na mapie
Kontakt