Teatr Chorea

W oczekiwaniu na XIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2024, który odbędzie się w sierpniu, wiosną Teatr Chorea zaprasza na spektakle grup dziecięcych, związanych z Teatrem. Warto sprawdzić, jak najmłodsi twórcy teatru radzą sobie na scenie.

22 marca, piątek, godz. 19:00
"Eden. Baśń sceniczna w kilku obrazach"

Spektakl w wykonaniu Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej Chorea
Spektakl „Eden. Baśń sceniczna w kilku obrazach” jest spojrzeniem różnych pokoleń na osobiste relacje z naturą. „Baśń sceniczna” jako formuła spektaklu ukazuje współczesne doświadczenie zagubienia, utraty poczucia samego siebie, nieokreślonej tęsknoty, ale też doświadczenie poszukiwania i odzyskiwania przestrzeni harmonii, wyciszenia. Jest to zaproszenie do wyprawy w przestrzeń ogrodu, gdzie zmysły na nowo zamieszkają wśród zielonych traw, szumiących drzew, by odnaleźć ukojenie. Ogród jest tym fragmentem natury, który choć tworzony przez człowieka, pozwala ją odczuć, doświadczyć współistnienia z nią. Sensualne doznanie ogrodu jest w istocie spotkaniem z przyrodą i z samym sobą, i może otwierać na spotkanie z drugim człowiekiem.
Twórcy sięgają po osobiste opowieści uczestników projektu, do różnych kontekstów kulturowych – japońskiej sztuki kąpieli leśnych shinrin-yoku, ale także rozważań filozofów i ekologów. Kostiumy i scenografia powstały w duchu zero waste i upcyclingu.

Twórcy: Międzypokoleniowa Grupa Teatralna CHOREA
Reżyseria, choreografia, dramaturgia: Janusz Adam Biedrzycki, Magdalena Paszkiewicz, Wiktor Moraczewski
Scenariusz: zespół Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej CHOREA
Kostiumy i scenografia: Kinga Kubiak, Janusz Adam Biedrzycki
Muzyka: Tymoteusz Karaś-Tęcza
Przygotowanie wokalne: Anna Przybyt
Współpraca dramaturgiczna: Katarzyna Wielechowska
Współpraca choreograficzna: Michał Rudkowski
Współpraca warsztatowa: Agnieszka Boruta
Realizacja światła: Tomasz Krukowski
Realizacja dźwięku: Marcin Dobijański

Obsada: Natalia Arabska, Barbara Całka-Lisek, Lilianna Filipczak, Barbara Iżeli, Karolina Jaroszewska, Halina Kaczorowska, Alicja Kaźmierska, Zofia Kędra, Magdalena Knyt, Grażyna Kołtonik, Lucyna Przybylska, Jolanta Szadkowska, Cecylia Trafas, Aleksandra Ziomek
bilety: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)

Po wydarzeniu odbędzie się "Teatr po godzinach" - czyli spotkanie i rozmowę z artystami i twórcami spektaklu.

Zajęcia z Tańca Współczesnego
zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek, od 25 marca

godzina: 18:00-19:30
miejsce: sala warsztatowa w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek uczestników: 15+
prowadzenie: Michał Rudkowski
koszt: 45 zł (opłata za 1 zajęcia), 160 zł (opłata za karnet - 4 zajęcia)
zapisy i informacje:
telefonicznie: +48 600 672 030
mailowo: michal.rudkowski1209@gmail.com

Teatr Chorea zaprasza na cykliczne warsztaty ruchowo-taneczne, opierające się na technikach tańca współczesnego i breakdance’u, podczas których uczestnicy będą mogli usprawnić swoją gibkość, siłę, szybkość, precyzję ruchu oraz świadomość ciała. Podczas warsztatów skupimy się też na rozwijaniu wrażliwości w odbieraniu oraz interpretowaniu muzyki, dzięki improwizacjom ruchowo-tanecznym. Uczestnicy usprawnią również swoje umiejętności w technikach floorwork’u.
Skoncentrujemy się także na współpracy z partnerem, poprzez naukę umiejętnego oraz bezpiecznego oddawania i przejmowania ciężaru.

23 marca, sobota
"CIAŁO / RUCH / GŁOS”- Warsztaty Teatru CHOREA

godz. 10:00-14:00

prowadzący: Tomasz Rodowicz, Janusz Adam Biedrzycki, artyści Teatru CHOREA
wiek uczestników 16 +
liczba uczestników: max. 20 osób
czas trwania: 4 godziny
koszt: 180 zł (cena ulgowa) / 200 zł (cena normalna)
informacje/zapisy: chorea.warsztaty@gmail.com, +48 506 103 207

Artyści Teatru Chorea zapraszają na wyjątkowe warsztaty teatralne, skierowane do osób pasjonujących się teatrem, muzyką i tańcem, do pedagogów, edukatorów, animatorów i instruktorów teatralnych, a także do artystów, aktorów, tancerzy i muzyków. Warsztaty to intensywny trening teatralny i szansa doświadczenia na własnym ciele bazowego zjawiska „chorei” – „trójjedni”, czyli połączenia ruchu, dźwięku i słowa – w jednym, organicznym działaniu. W trakcie warsztatów koncentrujemy się na pracy ze świadomością ciała i na działanich fizycznych.

Warsztaty będą z elementami nauki tańca, choreografii i akrobatyki. Będą to także ćwiczenia wzajemnościowe i partnerskie, ćwiczenia kooordynacyjne, rytmiczne oraz wokalne, wykorzystywane do tworzenia etiud scenicznych.


2 kwietnia, wtorek
Pokaz pracy "Inny Pies, Inny Kot"

godzina: 18:00
miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek widzów: 7+
czas trwania: 40 minut
wstęp: bezpłatny, ilość miejsc jest ograniczona, konieczna jest rezerwacja miejsc
rezerwacja bezpłatnych wejściówek: teatrchorea@gmail.com
 
Community, communauté, Gemeinschaft, fellesskap, comunumaro czy māfutaga... Tak w różnych językach brzmi słowo “wspólnota”. Możemy odmieniać je przez wiele znaczeń, kontekstów i momentów historycznych. A co znaczy dla nas? To poczucie więzi, bezpieczeństwo, możliwość bycia sobą, przy jednoczesnym poszanowaniu i akceptacji granic innych.
 
W naszej scenicznej refleksji dotyczącej wspólnotowości, pokazujemy ją zarówno w dawnym, „pierwotnym” wydaniu, jak i współcześnie. Przyglądamy się sobie i relacjom z Innym. Szukamy wspólnych języków, wymiany, energii, która buduje. Cofamy się też na chwilę do czasów PRL, gdzie słowo „komunizm” miało oznaczać między innymi  równość i wspólnotę w organizacji życia społecznego.  Pleciemy siatkę powiązań, zależności i umieszczamy w niej wspólne zasady, ograniczenia, wartości. Pokazujemy, że w sytuacji odrzucenia, wciąż można zachować siłę i indywidualność. Jesteśmy w tym. Razem.
 
Twórcy: Teatr CHOREA, Fundacja Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team
Reżyseria i prowadzenie grupy: Maja Caban, Małgorzata Lipczyńska, Ewa Otomańska
Występują: Borys Chmielewski Jan Gawroński, Antonina Jakubowska, Lidia Kucharek, Michał Ludwiczak, Tomasz Muszyński,  Paula Oset, Szymon Popiel,  Michał Słowiński, Aleksandra Szałek
Wizualizacje: Kamil Wallace
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Partner: Fabryka Sztuki w Łodzi

6 kwietnia, sobota
Warsztaty "Kwietniowe wygibasy" z Natalią Zuch

godz. 11:00-13:00

miejsce: sala warsztatowa, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul Tymienieckiego 3
wiek uczestników: 15+
prowadzenie: Natalia Zuch
koszt: 25 zł - 100 zł (koszt udziału w warsztatach jest ruchomy, w zależności od dochodu, uczestnicy sami decydują jaką kwotę mogą zapłacić)
zapisy / informacje: zuch.natalia@gmail.com
liczba miejsc jest ograniczona
 
"Kwietniowe wygibasy" to inkluzywne zajęcia somatyczne oparte na Transformative Dance - izraelskiej metodzie ruchowej autorstwa Hadas Fisher-Oren. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, bez wymogów konkretnej sprawności fizycznej, czy doświadczenia tanecznego. Warsztaty są zaproszeniem do odkrywania przyjemności w byciu we własnym ciele, dzięki ruchowi autentycznemu. Uczestnicy zajęć otrzymują proste instrukcje pozwalające zgłębiać własny język ciała, odpoczynek, kreatywność, przyjemność - wszystko poprzez zabawę z ruchem. Na zajęciach będziemy również czerpać z technik kreatywnych i metod ruchowych, takich jak: Gaga, Dose of Pleasure, Authentic Movement, pisanie kreatywne.14 kwietnia, niedziela. godz. 16:00
"Zwierzęta Maszyny" - spektakl Starszej Dziecięcej Grupy Teatralnej Chorea

Spektakl opowiada historię zwierząt połączonych ze sprzętem gospodarstwa domowego - w jedyny, unikalny, niepowtarzalny i nieprzewidywalny sposób. Zarówno pod względem wizualnym jak i psychologicznym. To opowieści właściwe nieposkromionej, młodej wyobraźni, podsycanej przez magię i narzędzia teatru.
Reżyseria: Michał Jóźwik
Prowadzenie grupy: Joanna Filarska
Scenariusz: Starsza Dziecięca Grupa Teatralna CHOREA w składzie: Iga Appel, Dawid Będkowski, Lena Chojnacka, Helena Dałek, Emilia Grabka, Maksymilian Grabka, Kalina Jaguszewska, Kaja Jaszewska, Nadia Koralewska, Dawid Łyczko, Joachim, Mrozicki, Joanna Sarna, Antek Wójcik-Urbaniak
Muzyka: Michał Surosz
Kostiumy: Marta Góźdź
Reżyseria świateł: Tomasz Krukowski
Reżyseria dźwięku: Marcin Dobijański
Występują: Iga Appel, Dawid Będkowski, Lena Chojnacka, Helena Dałek, Emilia Grabka, Maksymilian Grabka, Kalina Jaguszewska, Kaja Jaszewska, Nadia Koralewska, Dawid Łyczko, Joachim, Mrozicki, Joanna Sarna, Antak Wójcik-Urbaniak
 

20 kwietnia, sobota
Warsztaty "Intymność na scenie"
godzina: 10:00-14:00

miej­sce: sala warsz­ta­to­wa, Fa­bry­ka Sztu­ki w Ło­dzi, ul. Ty­mie­niec­kie­go 3
wiek uczestników: osoby dorosłe, od 18 roku życia
prowadzące: INTIMACY DUO - Kaja Wesołek-Podziemska i Marta A. Zygadło
wstęp: bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc
zapisy/informacje: chorea.warsztaty@gmail.com, +48 506 103 207
 
Zapraszamy na warsztaty "Intymność na scenie. Profesjonalne i bezpieczne praktyki realizacji scen intymnych", których celem jest zastanowienie się nad tym, czym dla każdego z nas jest intymność oraz czym różni się intymność w życiu prywatnym, od tej odsłanianej na scenie.
 
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z podstawowymi pojęciami z zakresu koordynacji scen intymnych. Zdobędą wiedzę na temat tego, czym jest scena intymna, jak przebiega proces koordynacji scen intymnych oraz kim są koordynatorzy scen intymnych. Zdobędą również umiejętności niezbędne do wyrażania i komunikowania swoich potrzeb i granic, oparte na wzajemnym szacunku do wszystkich osób zaangażowanych w realizację danej sceny.
 Warsztaty odbywają się w formie teoretyczno-praktycznej i składają się z części wykładowej oraz z ćwiczeń.
 
Podczas warsztatów poruszone zostaną zagadnienia:
Czym jest scena intymna?
Czym jest proces koordynacji scen intymnych i w jakim celu powstał?
Czym jest relacja władzy?
Czym jest budowanie bezpiecznej przestrzeni do realizacji scen intymnych?
Czym są narzędzia koordynacji scen intymnych: komunikacja, kontekst, świadoma zgoda, choreografia, deroling?
Czym jest zagadnienie budowania bezpieczeństwa w dyskomforcie, a twórczość i kreatywność?
 
Podczas warsztatów poprowadzone zostaną ćwiczenia:
"Poczekaj"
"Oswojenie dotyku"

24 i 25 kwietnia
Spektakl "Przejścia nie ma"

24 kwietnia, środa
godzina: 10:00
godzina: 19:00
miejsce: sala C_101, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
 
25 kwietnia, czwartek
godzina: 10:00
godzina: 13:00
miejsce: sala C_101, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
 
wiek widzów: 14+
czas trwania: 60 minut
 
bilety: 35 zł (ulgowy), 45 zł (normalny)
ilość miejsc jest ograniczona / konieczna jest rezerwacja biletów  
re­zer­wa­cja / zakup bi­le­tów: te­atr­cho­rea@gma­il.com, +48 506 103 207,  lub za po­śred­nic­twem por­ta­lu kicket.com
 
W przestrzeni naszego spektaklu-wystawy "Przejścia nie ma" widzowie są jednocześnie zwiedzającymi. Każdy eksponat prowokuje tu nową opowieść. To przedmioty, które zostawili ludzie zmuszeni opuścić swoje domy, uciekając przed wojną, głodem i prześladowaniami. Co o nich wiemy? Dlaczego się ich boimy? Jak możemy im pomóc? Zapraszamy - wejdź i wysłuchaj ich historii.
Od początku swojej historii ludzkość przeprowadziła 15 tysięcy wojen. Obecnie trwają 23 wojny i dziesiątki kryzysów.
2 miliardy ludzi żyją w obszarze dotkniętym konfliktami.
W ubiegłym roku 84 miliony ludzi zostało przymusowo przesiedlonych.  Szacuje się, że w tym roku pomocy humanitarnej potrzebowało 247 milionów ludzi. 800 milionów ludzi nie jest w stanie wyżywić się w miejscu, w którym mieszka.


"Nie robimy tego spektaklu, by zaogniać polityczne konflikty, wręcz przeciwnie - chcemy powiedzieć głośno, że sprawa osób uchodźczych, czy na granicy polsko-białoruskiej, czy na wszystkich innych granicach świata, to jest przede wszystkim sprawa ludzka, a dopiero potem polityczna. W czasie prac nad spektaklem byliśmy na granicy polsko-białoruskiej, słuchaliśmy opowieści aktywistek, ale poznawaliśmy też opowieści ludzi przepływających pontonami przez Morze Śródziemne, czy podróżujących z Gwatemali do Meksyku na dachu pociągu zwanego La Bestia. Te wszystkie historie łączą wspólne elementy: strach, głód, zimno, tęsknota za bliskimi, niepewność jutra. Kiedy się w nie wsłuchamy widzimy przed sobą drugiego człowieka, a nie strony politycznej barykady. I tego byśmy chcieli najbardziej - żeby nasz spektakl obudził empatię do drugiego człowieka w potrzebie".
 
Twórcy: Fundacja Teatr Nie-Taki
Scenariusz i koncepcja: Katarzyna Knychalska
Reżyseria:  Katarzyna Knychalska, Marcin Kęszycki, Tomasz Rodowicz
Scenografia i produkcja: Szymon Antoniak
Obraz i dźwięk: Karol Budrewicz
Występują: Marcin Kęszycki, Tomasz Rodowicz
Spek­takl po­wstał w ra­mach pro­gra­mu OFF Pol­ska or­ga­ni­zo­wa­ne­go przez In­sty­tut Te­atral­ny im. Zbi­gnie­wa Ra­szew­skie­go, fi­nan­so­wa­nego ze środ­ków Mi­ni­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Na­ro­do­we­go.

Więcej informacji: www.chorea.com.pl
Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

Kontakt