Teatr Kamila Maćkowiaka

W tym roku ten wyjątkowy teatr świętuje 10-lecie. W Międzynarodowym Dniu Teatru widzowie obejrzą "Cudowną terapię, ale niespodzianką w urodzinowym sezonie będą spotkania z twórcami spektakli. Warto też wybrać się na nagrodzony w plebiscycie Energia Kultury spektakl "Mężczyzna z różowym trójkątem" czy cieszący się ogromną popularnością "Diva 2. Lament królowej".

27 i 28 marca, 17, 19, 22 kwietnia
"Cudowna terapia" + spotkanie z twórcami po spektaklu (27 marca)

Joanna są małżeństwem od kilkunastu lat. Mają dwójkę dzieci, prowadzą ustabilizowane i… dość przewidywalne życie. Są typowymi przedstawicielami klasy średniej, nie mają problemów finansowych, a dla postronnego obserwatora ich życie mogłoby wydawać się sielanką.

Niestety – jak to w przypadku małżeństw z wieloletnim stażem bywa – zgrany zespół stanowią już tylko podczas kłótni. Niegdyś bardzo w sobie zakochani, dziś czują się emocjonalnie wypaleni i sfrustrowani. Zgodni są co do jednego: winę za rozpad związku ponosi współmałżonek. Zmęczeni nieudanymi próbami wychodzenia z kryzysu, w końcu trafiają na terapię. Cudowną terapię.

Sztuka w mistrzowski i bardzo atrakcyjny sposób dotyka uniwersalnych problemów, z którymi każdy z nas mierzy się na co dzień w swoim prywatnym życiu. Struktura spektaklu opiera się na błyskotliwych dialogach i nieoczywistych emocjonalnych woltach, które poprzez śmiech i komedię dają widzom szansę zarówno na refleksję nad własnym życiem osobistym, jak i na emocjonalne katharsis.

Występują: Kamil Maćkowiak, Paulina Chruściel/Patrycja Soliman, Mariusz Słupiński.
Reżyseria: Waldemar Zawodziński

9, 10 kwietnia, 8, 9, 10 maja
„50 słów”

Tekst Wellera, na podstawie którego powstał spektakl, to złożone studium relacji międzyludzkich, które demitologizuje obraz romantycznego związku dwojga osób, jednocześnie we wzruszający sposób oddaje prawdę o miłości, w której mieści się niemal wszystko: bliskość, nienawiść, zmęczenie, odrzucenie, uważność, wierność, pragnienie, egoizm, rutyna, wołanie o czułość, a zwłaszcza rozczarowanie – sobą i partnerem. Jedno słowo nie wystarczy, żeby opisać to, co dzieje się między najbliższymi sobie ludźmi, ogarniętymi niewypowiedzianą samotnością.

Występują: Kamil Maćkowiak, Maria Seweryn.
Reżyseria: Waldemar Zawodziński

11, 12 kwietnia
Mężczyzna z różowym trójkątem

Spektakl na podstawie książki Heinza Hegera pt. „Mężczyźni z różowym trójkątem” to wstrząsająca historia homoseksualisty, skazanego na mocy paragrafu 175 za kontaktu seksualne z osobą tej samej płci, na więzienie, a później 5 lat obozu koncentracyjnego…
Spektakl ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa i bardzo wyraźne pokazanie, do czego może doprowadzić obojętność. Jak powiedział Marian Turski, „Obojętność może doprowadzić nagle do tego, że na was, na waszych potomków, “jakiś Auschwitz” nagle spadnie z nieba”. Teatr Kamila Maćkowiaka pragnie podkreślić, w sposób bezkompromisowy, że procesy, które doprowadziły do powstania planu eksterminacji homoseksualistów, są we współczesnym świecie boleśnie żywe.

13, 14, 15, 25 kwietnia
Diva 2. Lament królowej

To druga część kultowego spektaklu „Diva Show”, zrealizowanego i inaugurującego działalność Teatru Kamila Maćkowiaka w 2013 roku.
Monodram w wykonaniu i reżyserii Kamila Maćkowiaka.

Po dziesięciu latach Diva znów spotyka się ze swoją publicznością, dotykając nieco innej tematyki, choć tak naprawdę w tej samej, ironiczno-almodovarowskiej konwencji. Nie zabraknie w niej interakcji z publicznością, połączenia psychodramy ze stand-upem i spektakularnych projekcji. Oczywiście dalej punktem odniesienia jako postaci Divy będzie Tina Turner, ale w nieco innym wydaniu. To będzie nowa stylizacja ikony pop kultury – niemal dekadę później. Diva w pierwszej części jest Tiną z 1984 roku – w kontynuacji będzie to Tina z przełomu lat 80. i 90.

24 i 25 kwietnia, 16, 17 maja
Klaus - obsesja miłości

Klaus Kinski był charyzmatycznym aktorem. Uchodzi za jedną z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych postaci europejskiego kina XX wieku. Był wybitnym artystą a jednocześnie nienasyconym seksoholikiem. Potworem, człowiekiem o ewidentnie psychopatycznych rysach. Był też bohaterem niezliczonych skandali zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Jego młodość była naznaczona biedą, samotnością i traumą II Wojny Światowej.
Spektakl to studium obsesji, namiętności, gniewu i skrajnych emocji, które niszczyły nie tylko samego bohatera ale i wszystko wokół. To studium geniusza, który okazał się potworem.
Monodram w wykonaniu i reżyserii Kamila Maćkowiaka.

Więcej informacji: eatrmackowiaka.pl
Teatr Kamila Maćkowiaka, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Kontakt