STYPENDIA ARTYSTYCZNE PREZYDENTA MIASTA ŁODZI DLA OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ TWÓRCZOŚCIĄ ARTYSTYCZNĄ ORAZ UPOWSZECHNIANIEM I ANIMACJĄ KULTURY

Program stypendialny Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury.

Stypendia mają wspierać rozwój artystyczny kandydatów i obejmować realizację stworzonych przez nich przedsięwzięć. Przyznawane są w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • sztuki projektowe,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura.

O stypendia mogą ubiegać się osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia. Ponadto kandydat musi prowadzić działalność twórczą na terenie Łodzi.

Wyboru stypendystów dokona komisja, w skład której wejdą eksperci z danej dziedziny kultury, urzędnicy i radni.Oprócz wsparcia finansowego przedsięwzięć Wydział Kultury zapewnia także promocję już zrealizowanych projektów.

2020 - szczegółowe informacje na temat aktualnej edycji znajdują się zobacz BIP >>>

2019 - szczegółowe informacje na temat edycji 2019 znajdują się zobacz BIP>>>

2018 - szczegółowe informacje na temat edycji 2018 znajdują się zobacz BIP >>

2017 - szczegółowe informacje na temat edycji 2017 znajdują się zobacz BIP >>>

 

 

Stypendyści kultura

Michał Jankowski
tytuł: Odys
opis: Film fabularnie nawiązuje do toposu zawartego w greckich mitach: syren porywających żeglarzy oraz do ”Solaris” Stanisława Lema. Główny bohater przemierzający przestrzeń kosmiczną pozostaje w długim odosobnieniu. W snach powraca do domu, do rodziny, do ukochanej. To pragnienie sprawia, że ulega kosmicznemu niebezpieczeństwu, jakie kryje planeta – morze, inteligentny byt odczytujący podświadome pragnienia kosmicznych podróżników.
rok: 2016
zdjęcie:
Maria Janus
opis: Cel stypendium będzie zrealizowany poprzez stworzenie przedstawienia w trybie prób laboratoryjnych oraz prób otwartych z widzami, z którymi prowadzona będzie praca warsztatowa w duchu pedagogiki teatralnej obejmująca tematykę spektaklu oraz jego formę. „Więc to już?” to spektakl podejmujący tematykę starości i śmieci.
rok: 2019
Anna Jarosz i Kajetan Luteracki
tytuł: Przewodnik po łódzkich sytuacjach
opis: W ramach projektu powstał Kalendarz 2017 – "Przewodnik po Łódzkich sytuacjach". Akcja opowieści dzieje się w Łodzi, poświęcona jest losom Mariusza i Heleny, reprezentantów pokolenia Y. Publikacja sygnowana jest autorskimi podpisami projektantów. Kalendarz został wydany w specjalnej limitowanej edycji.
rok: 2016
Maria Justyna
opis: Założeniem projektu jest realizacja autorskiego spektaklu taneczno-teatralnego „Sentymenty”, eksperymentalnego spotkania obrazu i ruchu w poszukiwaniu historii zapisanych w ciele, doświadczeniach tkwiących w zakamarkach świadomości na granicy jawy i snu. Spektakl będzie tworzony głównie w oparciu o techniki improwizacyjne „Śniącego ciała” Arnolda Mindella oraz o ruch autentyczny.
rok: 2019
Natalia Anna Kalisz
tytuł: Książka
opis: Projekt wydania książki, ilustrowanej autorskim cyklem grafik wykonanych w technikach druku płaskiego, wklęsłego i wypukłego.
rok: 2014
zdjęcie:
Adam Kauza
opis: Projekt zakłada zrealizowanie pełnowymiarowego spektaklu taneczno-teatralnego oraz warsztatu tanecznego dla mieszkańców Łodzi i okolic. Spektakl będzie kolejnym etapem pracy z grupą osób z zespołem Downa. Zrealizowanie projektu będzie nowym wyzwaniem w tanecznej drodze moich podopiecznych, a dla mnie osobiście możliwością dalszej pracy nad swoim artystycznym rozwojem i dorobkiem. Niesamowitym wyzwaniem będzie dla nas dołączenie do naszych zajęć zawodowych tancerzy i skorzystania z ich wiedzy i pomocy przy budowaniu materiału na spektakl.
rok: 2019
Marek Kądziela
tytuł: Jazz w Łodzi
opis: Głównym założeniem projektu było zorganizowanie cyklu jam session pod tytułem „Jazz w Łodzi”. Każde wydarzenie poprzedzone było koncertem profesjonalnych muzyków. Koncert i jam session z czołowymi polskimi jazzmanami odbywały się w klubokawiarni Cafe 102.
rok: 2016
Daria Kopiec
tytuł: Nie jeden raz pierwszy raz
opis: W ramach projektu powstał pilot filmu animowanego „Nie jeden raz pierwszy raz”. Film zrealizowany jest w technice tradycyjnej animacji lalkowej. Przeżycia bohaterów przywoływane w wywiadach zarejestrowanych przez reżyserkę przetworzone zostały na surrealistyczny, baśniowy język animacji. Połączenie formy dokumentalnej z fikcją miało na celu stworzenie uniwersalnego i przystępnego języka komunikacji z widzem.
rok: 2013
zdjęcie:
Julia Kosmynka
tytuł: Światło zmierzchu
opis: Projekt obejmował stworzenie multimedialnego wydarzenia artystycznego Światło Zmierzchu podróż do rzeczywistości marzeń sennych. Wydarzenie miało charakter interaktywnej wystawy oraz widowiska parateatralnego. Inspiracją dla stworzenia projektu była literatura Haruki Murakamiego oraz teoria psychologiczna Carla Gustawa Junga.
rok: 2017
zdjęcie:
Borys Kosmynka
opis: Założeniem projektu było opracowanie merytoryczne i wizualne prezentacji multimedialnej dotyczącej zbiorów typograficznych Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, która została zaprezentowana na międzynarodowych konferencjach związanych z branżą projektowania graficznego oraz projektowania typografii w Polsce i na świecie.
rok: 2017
Aleksandra Kozioł
tytuł: Geografia Serc
opis: Projekt realizacji 13 dniowej wystawy w formie stoiska sklepowego pod szyldem GEOGRAFIA SERC. Na wystawie znalazły się zdjęcia, nagrania audio i wideo, rysunki, zapiski akcji artystycznej, która miała miejsce w sierpniu 2016. Wtedy to artystka wraz z innym artystą łódzkim Suavasem Lewym wyruszyli, każdy z nich osobno z dwóch krańcu Polski. Aleksandra Kozioł z Ustki, a Suwawas z Zakopanego. Finałem działania było ich spotkanie w Łodzi zakończone ślubem.
rok: 2017
zdjęcie:
Katarzyna Krawczyk
opis: Celem przedsięwzięcia jest wydanie płyty CD ze słuchowiskiem dotyczącym funkcjonowania organizacji Lebensborn oraz szerzej przybliżającej słuchaczowi proces germanizacji na terenie województwa łódzkiego w okresie II wojny światowej.
rok: 2019
Katarzyna Krenc
opis: W ramach stypendium powstał 30-minutowy koncert zrealizowany na tarasie widokowym Manufaktury. Projekt zakładał również nagranie dwóch teledysków. W ten sposób powstał obraz do utworach: Queen of the Blues i City.
rok: 2016
Justyna Król
tytuł: Film dokumentalny, którego bohaterem jest łódzki poeta - Piotr Macierzyński.
opis: Projekt stypendialny obejmował realizację średniometrażowego filmu dokumentalnego, którego bohaterem jest łódzki poeta - Piotr Macierzyński. Celem przedsięwzięcia było ukazanie wielowymiarowego portretu artysty, obejmującego jego oficjalny wizerunek, jak również osobiste przeżycia, które kształtowały bohatera jako poetę.
rok: 2015
Tomasz Krzyżanowski
opis: Głównym założeniem projektu było stworzenie koncertu/widowiska muzycznego składającego się ze skomponowanych przez Tomka Krzyżanowskiego polifonicznych pieśni śpiewaczych a capella, wykonywanych przez muzyków/śpiewaków z użyciem body percussion. Koncert został zaprezentowany w ramach Festiwalu Retro/Per/Spektywy.
rok: 2014
zdjęcie:
Roksana Kularska-Król i Sebastian Kularski
tytuł: Labirynt
opis: Celem projektu Labirynt było: zgodnie z koncepcją twórców szerzenie szeroko pojętej cywilizacji miłości, która jest motywem przewodnim wszelkich działań duetu ROBOSEXI. Projekt składał się z trzech części: organizacji warsztatów artystycznych dla dzieci, wernisażu i pokazu instalacji oraz realizacji kolekcji figurek z tworzywa sztucznego w konwencji Designer toys opartych na formie, tzw. smoka robosexi.
rok: 2014
zdjęcie:
Izabela Lenartowska (Iza Lach)
opis: produkcja i publikacja oryginalnych sesji wideo na żywo, oddających żywiołową i spontaniczną naturę tworzonej przez Autorkę muzyki. Projekt realizacji dwóch sesji wideo - teledysków live
rok: 2015
Anka Leśniak
tytuł: Niewidzialne widzialnego
opis: Projekt "Niewidzialne widzialnego" składa się z serii instalacji site-specific. Celem było ukazanie problemu inności, wykluczenia, napiętnowania. Problem ten został przedstawiony na przykładzie kobiet "nieumiejscowionych w historii", czyli takich które zostały zapomniane lub wymazane ze zbiorowej pamięci.
rok: 2015
Aleksandra Lewy
opis: Projekt dotyczył organizacji koncertu jubileuszowego zespołu AD ASTRA. W ramach programu stypendialnego odbył się również cykl zajęć dla dzieci z tańca współczesnego.
rok: 2016
Kamila Litman
opis: artystyczny reportaż radiowy poświęcony postaci patrona roku 2019 w Łodzi – Marka Edelmana, skoncentrowana na powojennych latach jego życia, pracy i mieszkaniu w Łodzi, na jego relacjach z ludźmi, którzy mieli szansę go poznać. W Roku Marka Edelmana w Łodzi chciałabym skorzystać z obecności w mieście znakomitych gości związanych z bohaterem reportażu: jego dzieci, Anny i Aleksandra Edelmanów, jak również przyjaciół: Ireny Jaros czy Janiny Ochojskiej. Do rozmowy zaproszę również autorów publikacji literackich związanych z życiem Edelmana: Hannę Krall, Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetkę oraz Paulę Sawicką. Ponadto, skorzystam z materiałów archiwalnych, jakie istnieją w zasobach Polskiego Radia, szczególnie regionalnej rozgłośni – Radia Łódź.
rok: 2019
Kontakt