STYPENDIA ARTYSTYCZNE PREZYDENTA MIASTA ŁODZI DLA OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ TWÓRCZOŚCIĄ ARTYSTYCZNĄ ORAZ UPOWSZECHNIANIEM I ANIMACJĄ KULTURY

Program stypendialny Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury.

Stypendia mają wspierać rozwój artystyczny kandydatów i obejmować realizację stworzonych przez nich przedsięwzięć. Przyznawane są w następujących dziedzinach:

  • sztuki wizualne,
  • sztuki projektowe,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka,
  • taniec,
  • literatura.

O stypendia mogą ubiegać się osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia. Ponadto kandydat musi prowadzić działalność twórczą na terenie Łodzi.

Wyboru stypendystów dokona komisja, w skład której wejdą eksperci z danej dziedziny kultury, urzędnicy i radni.Oprócz wsparcia finansowego przedsięwzięć Wydział Kultury zapewnia także promocję już zrealizowanych projektów.

2020 - szczegółowe informacje na temat aktualnej edycji znajdują się zobacz BIP >>>

2019 - szczegółowe informacje na temat edycji 2019 znajdują się zobacz BIP>>>

2018 - szczegółowe informacje na temat edycji 2018 znajdują się zobacz BIP >>

2017 - szczegółowe informacje na temat edycji 2017 znajdują się zobacz BIP >>>

 

 

Stypendyści kultura

Łukasz z Bałut
tytuł: Kilometry Łodzi
opis: „Kilometry Łodzi” - poklatkowe spacery filmowe, autorski projekt Łukasz Cieślaka mający na celu przedstawienie elementów Łodzi (jej wszystkich dzielnic), które odchodzą w zapomnienie. zmian. Podjęte przedsięwzięcie w finalnej formie (także poprzez jej popremierową dystrybucję) spełnia funkcję swoistego pamiętnika: pamiętnika złożonego z obrazów czasu w przededniu zmian.
rok: 2017
zdjęcie:
Maria Nowakowska
tytuł: Łódzki detal
opis: W ramach projektu powstał pierwszy w Polsce przewodnik po mieście szlakiem detali architektonicznych. 260 - stronicowe wydawnictwo zawiera bogatą dokumentację fotograficzną oraz 16 tras prowadzących po Łodzi szlakiem detali. Premiera książki odbyła się 19 listopada podczas trwającego w Łodzi Salonu Ciekawej Książki.
rok: 2016
zdjęcie:
Barbara Olejarczyk
opis: Seria obrazów akrylowych umieszczonych w przestrzeni miasta na elementach małej architektury. Celem projektu było nadanie kolorytu obiektom zapomnianym , umieszczenie na betonowych studzienkach kanalizacyjnych, zardzewiałych słupkach przy chodnikach, w przestrzeni starych ławek w parkach.
rok: 2017
zdjęcie:
Maria Ornaf
tytuł: “Ucho nie ma powieki”
opis: wywiady z łódzkimi dziećmi / kreacyjny film dokumentalny / krótkometrażowy / 15 minut / część I - 2019 rok / Ucho nie ma powieki” - emocjonalny portret Łodzian w przedziale wiekowym 7-12 lat, zbiór zwierzeń i pragnień łódzkich dzieci, wielogłosowy obraz filmowy. Dzieci są bohaterami i jednocześnie twórcami filmu, dzięki kreacji własnych materiałów filmowych, dotykających ich świata i codzienności.
rok: 2019
Marta Ostajewska
tytuł: "Pobocze - historie zadeptane" - spacer performatywny.
opis: Projekt "Pobocze - historie zadeptane" - spacer peformatywny. Organizacja trzech spacerów artystycznych w przestrzeni Księżego Młyna.
rok: 2014
zdjęcie:
Przemysław Owczarek
tytuł: Baśń Eliany
opis: Celem projektu było stworzenie baśniowej narracji zdolnej do wywołania silnej identyfikacji między małym czytelnikiem i przestrzenią miejską, w której przyszło żyć dziecku. Efektem rzeczowym projektu jest maszynopis i gra planszowa, formy na bazie których będzie mógł powstać produkt: bogato ilustrowana książka dla dzieci z audiobookiem i grą planszową, na której poprzez rzuty kostką będzie można „odegrać” wędrówki Eliany.
rok: 2013
zdjęcie:
Wiktor Polak
tytuł: Dworzec
opis: 15 minutowy film dokumentalny, który opiera się na rejestracji rozmów z ludźmi podróżującymi do i z Łodzi. Artysta wchodzi w rolę reportera, zadając przypadkowym podróżnym pytania o cel podróży, otoczenie, ocenę Łodzi. Rezygnuje przy tym z wizji, pokazując rozmazane tło z pojedynczymi przebłyskami, koncentrując uwagę widza na dźwiękach odgłosów życia dworcowego: gwizdu lokomotywy, megafonowych zapowiedzi kolejnych pociągów oraz wypowiedziach, pozytywnych i negatywnych. Głosy kolejnych rozmówców i ich anonimowe komentarze nie pozwalają dokładnie umiejscowić nagranych zdarzeń w czasie i przestrzeni, zmuszając widza do uruchomienia wyobraźni.
rok: 2013
Marcin Polak
tytuł: "Korespondencje"
opis: projekt "Korespondecje", tworzenie dzieł sztuki przez dzieci na podstawie "instrukcji" otrzymanych w wyniku korespondencji z uznanymi artystami,
rok: 2014
zdjęcie:
Marta Pszonak
tytuł: "Obiekty wywołane. Cykl rzeźb i prac wideo"
rok: 2014
zdjęcie:
Aleksandra Rek
tytuł: Zdzinku, kim Ty chcesz w życiu zostać?
opis: Film dokumentalny o życiu Zdzisława Jaskuły-zmarłym w ubiegłym roku poecie, reżyserze, dyrektorze Teatru Nowego w Łodzi. Reżyserka przedstawia sylwetkę artysty przez pryzmat jego żony- znanej tłumaczki Sławy Lisieckiej. Dokument to zabawna opowieść o życiu Jaskuły na słynnej ulicy Wschodniej, obraz wypełniają anegdoty opowiadane przez sąsiadów, przyjaciół i znajomych Zdzisława.
rok: 2016
zdjęcie:
Maciej Robert
tytuł: "Miasto-muszla"
opis: Projekt łączący eseistykę z prozą poetycką i fotografią, pod tytułem "Miasto-muszla". Książka powstała w ramach cyklu dwunastu spacerów, do których kluczem jest Ciąg Fibonacciego.
rok: 2015
Katarzyna Skręt
opis: Celem stypendium jest przygotowanie „nowej” formy scenicznej prezentacji – perfodramu. Termin ten w założeniu referuje do dwóch istniejących i obecnie popularnych gatunków: monodramu i performansu. Perfodram opiera się na zasadzie „gry w grze”. Widz zostaje zaproszony do uczestnictwa w jednym z wariantów historii, nie mając świadomości, którą z nich otrzyma. Performer rozpoczyna swoje działanie ze świadomością udziału w grze, ale nie jest w stanie przewidzieć Jako wariacja monodramu, tekst perfodramu zostanie zbudowany ze scenariuszy opartych na fragmentach powieści Haruki Murakamiego oraz tekście autorki projektu. Trzy warianty będą posiadać taki sam początek i zakończenie, natomiast środek akcji będzie „ruchomy”, ze względu na wybór jednej z trzech historii wiodących. Działanie odbywać się będzie w teatrze, w specjalnie zaaranżowanej sytuacji scenicznej, pod okiem reżysera.
rok: 2019
Bartosz Szpak
tytuł: Słuchowisko "Rache"
opis: Realizacja wieloobsadowego słuchowiska pod tytułem "Rache", opartego na autorskim scenariuszu, którego akcja rozgrywa się w Łodzi, na przełomie XIX i XX wieku.
rok: 2015
Joanna Szumacher
opis: Projekt albumu muzycznego-słuchowiska poświęconego gramofonowi Bambino, produkowanemu przez zakłady ŁZR Fonica w Łodzi od roku 1963 w czterech różnych wersjach. Album muzyczny-słuchowisko pt. Bambino zawiera opowiadanie, historię napisaną i skomponowaną przez Joannę Szumacher, o perypetiach młodego chłopaka włóczęgi w dużym mieście.
rok: 2017
zdjęcie:
Patrycja Terciak
tytuł: Czarne słońce
opis: "Czarne słońce” jest próbą wykroczenia poza sytuację teatralną. Propozycją zdarzenia sensorycznego, w którym dźwiękowość i sfera wizualna budują narrację o smutku; o melancholii widzianej z perspektywy dziecka. „Czarne słońce” to wypadkowa doświadczeń oraz lektury Julii Kristevy i Gro Dahle. „Czarne słońce” to dialog z terapiami, metodami i seansami relaksacyjnymi. „Czarne słońce” wznosi się i wypełnia cię, kiedy przestajesz już móc. „Czarne słońce” mieści w sobie dzień i noc. jest cyklem. przemija, ale i powraca.
rok: 2016
zdjęcie:
Piotr Trojan
tytuł: "Z miłości do Łodzi"
opis: Realizacja videomonodramów pod roboczym tytułem"Z miłości do Łodzi" unikatowego i ogólnodostępnego bloga zawierającego subiektywne wypowiedzi mieszkańców miasta, które posłużyły jako materiał do scenariuszy monodramów, wystawionych przez aktora w łódzkich plenerach.
rok: 2014
zdjęcie:
Ewa Maria Wolska
tytuł: Potwory z morskich głębin
opis: Projekt Potwory z morskich głębin zakłada stworzenie performatywnej wystawy teatralnych lalek-lampionów, inspirowanych książką Moniki Kompaníkovej pt. Bajki z morskich głębin, zdjęciami ryb i innych zwierząt z najgłębszych oceanicznych rozpadlin. Istotnym odniesieniem jest również Historia brzydoty Umberto Eco. Wernisaż wystawy odbędzie się w Teatrze Pinokio w Łodzi. Częścią projektu będzie też przeprowadzenie warsztatów dla dzieci „wcalebrzydale” również inspirowanych książką Kompaníkovej: dotyczących problemu brzydoty i odmienności.
rok: 2019
Marta Zawieja
tytuł: „Gdzie jest wyspa”
opis: Projekt unikatowej autorskiej książki dla dzieci „Gdzie jest wyspa”.
rok: 2014
zdjęcie:
Maciej Zdanowicz
tytuł: Fonografika
opis: Projekt obejmował cykl 12 tryptyków o formacie 100x210 w technice druku cyfrowego pt. Fonografika. Obrazy łódzkich pejzaży akustycznych. Każdemu z obrazów towarzyszy kompozycja akustyczna. Artysta opracował swoją autorską metodę polegającą na poszukiwaniu dla konkretnego parametru dźwięku jego plastycznego odpowiednika.
rok: 2017
zdjęcie:
Olga Żukowicz
tytuł: Awiacje
opis: Projekt realizacji dokumentu kreacyjnego pt."Awiacje" poświęconego postaci Marcina Pryta, lidera zespołów 19 wiosen, 11, TRYP, Kutman i Niebiescy. Film jest osobliwą dokumentacją procesu twórczego w żywym planie.
rok: 2017
Kontakt