ŁÓDZKIE SENIORALIA

Głównym celem organizowanych od 2014 r. Łódzkich Senioraliów jest zachęcenie osób 60+ do aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy, rozwijania pasji, a także wskazanie miejsc, w których mogą rozwijać swój potencjał.

W organizację wydarzenia włączają się co roku łódzkie organizacje pozarządowe, instytucje, podmioty działające na rzecz osób starszych oraz partnerzy Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora..

W trakcie trwania Łódzkich Senioraliów posiadacze Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora mają zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

ŁÓDZKIE SENIORALIA 2024

11 maja 2024 wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla Seniorów organizowanych przez Miasto Łódź we współpracy z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i firmami. Partnerów projektu. Dwa tygodnie wydarzeń dla seniorów tradycyjnie otworzy uroczysta inauguracja połączona ze strefą wystawienniczą i występem gwiazdy. Szczegółowy program X Łódzkich Senioraliów ukaże się w maju w bezpłatnym informatorze.
Wzorem lat poprzednich w trakcie trwania Łódzkich Senioraliów posiadacze Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora będą mieli zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

11.05.2023 - UROCZYSTA INAUGURACJA + KONCERT KRZYSZTOFA CUGOWSKIEGO Z ZESPOŁEM MISTRZÓW

Rynek Manufaktury, ul. Jana Karskiego 5, godz. 11:00 - 20:00

Program

W dniu 11 maja na Rynku Manufaktury odbędzie się inauguracja 10 Łódzkich Senioraliów. Na odwiedzających przez cały czas trwania wydarzenia, tj. w godzinach 11:00 – 20:00, czekać będą liczne atrakcje.   

W namiotach partnerów będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach malowania na tkaninach, gimnastyce umysłu, szkoleniu z automasażu dłoni z elementami refleksologii, czy grze miejskiej w formie questingu związanego z architekturą i przestrzenią Manufaktury, a także  zagrać w cymbergaja, piłkarzyki, a nawet w gigantycznego chińczykai i Jengę XXL. Dla fanów aktywności w plenerze partnerzy przeprowadzą szkolenia z prawidłowej techniki nordic walking i tzw. slow joggingu. 
W strefie poświęconej zdrowiu wykonywane będą bezpłatne badania i pomiary, w tym: badanie poziomu cukru, ciśnienia tętniczego krwi, saturacji, glikemii, BMI, WHR oraz ocena jakości snu. W wybranych namiotach będzie można również skorzystać z konsultacji fizjoterapeutów, farmaceutów i psychologa klinicznego, a także wziąć udział w prezentacji fantomu geriatrycznego do nauki opieki nad osobą starszą.  

Na scenie wystąpią znane i lubiane seniorskie grupy kabaretowe, taneczne oraz wokalne 60+. 

Ukoronowaniem inauguracji będzie koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów. Ten legendarny rockaman, współtwórca Budki Suflera, spełniony muzyk solowy właśnie rozpoczął jeden z najważniejszych okresów w swojej scenicznej drodze. Przed nim jubileuszowy rok, pełen koncertów i muzycznych wydarzeń, którym uczci 55 – lecie swojej kariery artystycznej. 
 

 

 

12.05 - 24.05.2024 - CYKL WYDARZEŃ DLA SENIORÓW

Cała Łódź

Program:

W dniach 12 maja – 24 maja 2024 r. mieszkańcy Łodzi będą mieli okazję wziąć udział w kilkuset wydarzeniach przygotowanych przez Miasto i 120 partnerów. W ramach tegorocznej edycji Seniorzy będą mogli m.in.: 

  • wybrać się z przewodnikami na liczne spacery, w tym – spacer historyczny śladami II Wojny Światowej na Polesiu, w ciemnościach po łódzkim muzeum „Dętka”, szlakiem parków i zieleni miejskiej, po Julianowie, łódzkich podwórkach, Ogrodzie Botanicznym i Palmiarni,  
  • wziąć udział w warsztatach z emisji głosu, tańca hip hop, z użycia sztucznej inteligencji, tworzenia naturalnych mydełek lub kolaży słownych, czy z wykonywania przedmiotów użytkowych metodą book folding przy wykorzystaniu starych książek;
  • zaszaleć na potańcówkach i latynoskich warsztatach tanecznych lub poćwiczyć nowe układy taneczne z cheerleaderkami 60+;
  • poprawić  kondycję dzięki udziałowi w licznych zajęciach sportowych tj. tai chi, marsze nordic walking, ćwiczenia dna miednicy, gimnastyka korekcyjna,  zdrowotna z elementami jogi, z rekwizytami lub w wodzie;
  • zadbać o zdrowie korzystając z licznych bezpłatnych badań i porad, w tym: badania endoskopowego znamion, badania profilaktycznego w kierunku zaćmy i jaskry, pomiaru szybkości reakcji, oceny ryzyka wystąpienia poważnych złamań osteoporotycznych i bezpłatnej densytometrii;
  • obcować z kulturą w trakcie licznych koncertów, wystaw, spektakli, seansów filmowych, a także czytania performatywnego przy tężniach;
  • poczuć się  jak dziecko zwiedzając wystawę Muzeum Kinematografii pt. „Pałac pełen bajek”, czy biorąc udział w dyktandzie, lub jak wiking – grając w pochodzącą ze szwedzkiej wyspy Gotlandii grę Kubb…

…a to tylko część atrakcji, które znalazły się w programie X Łódzkich Senioraliów. 
 

 

24.05.2024 – URODZINOWY PIKNIK "NA FALI"

Aquapark Fala, al. Unii Lubelskiej 4

Na zakończenie X Łódzkich Senioraliów, w dniu 24 maja odbędzie się wyjątkowy piknik urodzinowy na terenie Aquaparku fala. Z okazji 10 – lecia projektu wstęp do obiektu, udział w zajęciach aqua aerobiku, nauka pływania i korzystanie ze wszystkich atrakcji Fali będzie bezpłatne dla wszystkich osób w wieku 60+. Na uczestników wydarzenia czekać będzie również wiele atrakcji w strefie namiotów sąsiadującej z Aquaparkiem – w tym: zajęcia sportowe, gry zręcznościowe, porady, pomiary składu ciała, warsztaty plastyczne i nie tylko. Więcej szczegółów wkrótce. 


 

INFORMATOR 10 ŁÓDZKIE SENIORALIA

Szczegółowy harmonogram 10 Łódzkich Senioraliów znajdzie się w informatorze, który zostanie dostarczony do punktów dystrybucji gazety Łódź.pl. Będzie również dostępny w Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora, filiach Miejskiej Strefy Kultury,  punktach informacji Urzędu Miasta Łodzi oraz siedzibie organizatora przy ul. Zachodniej 47. Elektroniczna wersja informatora zostanie zamieszczona na stronie projektu.

Podczas inauguracji Senioraliów w namiocie organizatora Łódzkich Senioraliów będzie można odebrać informator ze szczegółowym programem tegorocznej edycji imprezy.


ODDZIAŁ DS. POLITYKI SENIORALNEJ I ZDROWOTNEJ - KONTAKT

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych 
ul. Zachodnia 47, p. 132
Tel.: 42 638 47 30
E-mail: seniorzy@uml.lodz.pl

Kontakt