11 maja 2024 wystartowała kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla Seniorów organizowanych przez Miasto Łódź we współpracy z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i firmami. Partnerów projektu. Dwa tygodnie wydarzeń dla seniorów tradycyjnie otworzyła uroczysta inauguracja połączona ze strefą wystawienniczą i występem gwiazdy. 
Wzorem lat poprzednich w trakcie trwania Łódzkich Senioraliów posiadacze Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora będą mieli zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej.

11.05.2024 - UROCZYSTA INAUGURACJA + KONCERT KRZYSZTOFA CUGOWSKIEGO Z ZESPOŁEM MISTRZÓW

Rynek Manufaktury, ul. Jana Karskiego 5, godz. 11:00 - 20:00

Program
W dniu 11 maja na Rynku Manufaktury odbyła się inauguracja jubileuszowych 10 Łódzkich Senioraliów. Na odwiedzających przez cały czas trwania wydarzenia czekały liczne atrakcje przygotowane przez Miasto Łodź, instytucje, organizacje pozarządowe oraz grupy seniorskie. 

W namiotach partnerów można było m.in. wziąć udział w warsztatach malowania na tkaninach, gimnastyce umysłu, szkoleniu z automasażu dłoni z elementami refleksologii, czy grze miejskiej w formie questingu związanego z architekturą i przestrzenią Manufaktury, a także  zagrać w cymbergaja, piłkarzyki, a nawet w gigantycznego chińczykai i Jengę XXL. 

W strefie poświęconej zdrowiu wykonywane były bezpłatne badania i pomiary, w tym: badanie poziomu cukru, ciśnienia tętniczego krwi, saturacji, glikemii, BMI, WHR oraz ocena jakości snu. W wybranych namiotach można było również skorzystać z konsultacji fizjoterapeutów, farmaceutów i psychologa klinicznego, a także wziąć udział w prezentacji fantomu geriatrycznego do nauki opieki nad osobą starszą. 

Na scenie występowały znane i lubiane seniorskie grupy kabaretowe, taneczne oraz wokalne 60+, a ukoronowaniem wydarzenia był koncert Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów. Ten legendarny rockaman, współtwórca Budki Suflera, spełniony muzyk solowy właśnie rozpoczął jeden z najważniejszych okresów w swojej scenicznej drodze. Przed nim jubileuszowy rok, pełen koncertów i muzycznych wydarzeń, którym uczci 55 – lecie swojej kariery artystycznej. 
 

 

 

PROGRAM INAUGURACJI

12.05 - 24.05.2024 - CYKL WYDARZEŃ DLA SENIORÓW

Cała Łódź

Program:

W dniach 12 maja – 24 maja 2024 r. mieszkańcy Łodzi mieli okazję wziąć udział w ponad 400 wydarzeniach przygotowanych przez Miasto i 120 partnerów. W ramach tegorocznej edycji Seniorzy  mogli m.in.: 

  • wybrać się z przewodnikami na liczne spacery, w tym – spacer historyczny śladami II Wojny Światowej na Polesiu, w ciemnościach po łódzkim muzeum „Dętka”, szlakiem parków i zieleni miejskiej, po Julianowie, łódzkich podwórkach, Ogrodzie Botanicznym i Palmiarni,  
  • wziąć udział w warsztatach z emisji głosu, tańca hip hop, z użycia sztucznej inteligencji, tworzenia naturalnych mydełek lub kolaży słownych, czy z wykonywania przedmiotów użytkowych metodą book folding przy wykorzystaniu starych książek;
  • zaszaleć na potańcówkach i latynoskich warsztatach tanecznych lub poćwiczyć nowe układy taneczne z cheerleaderkami 60+;
  • poprawić  kondycję dzięki udziałowi w licznych zajęciach sportowych tj. tai chi, marsze nordic walking, ćwiczenia dna miednicy, gimnastyka korekcyjna,  zdrowotna z elementami jogi, z rekwizytami lub w wodzie;
  • zadbać o zdrowie korzystając z licznych bezpłatnych badań i porad, w tym: badania endoskopowego znamion, badania profilaktycznego w kierunku zaćmy i jaskry, pomiaru szybkości reakcji, oceny ryzyka wystąpienia poważnych złamań osteoporotycznych i bezpłatnej densytometrii;
  • obcować z kulturą w trakcie licznych koncertów, wystaw, spektakli, seansów filmowych, a także czytania performatywnego przy tężniach;
  • poczuć się  jak dziecko zwiedzając wystawę Muzeum Kinematografii pt. „Pałac pełen bajek”, czy biorąc udział w dyktandzie, lub jak wiking – grając w pochodzącą ze szwedzkiej wyspy Gotlandii grę Kubb…

…a to tylko część atrakcji, które znalazły się w programie 10 Łódzkich Senioraliów. 
 

 

24.05.2024 – URODZINOWY PIKNIK "NA FALI"

Aquapark Fala, al. Unii Lubelskiej 4

Na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów, w dniu 24 maja odbyłe się wyjątkowy piknik urodzinowy na terenie Aquaparku Fala. W trakcie trwania wydarzenia tj. w godz. 11:00 – 14:00 osoby 60+  miały zapewniony bezpłatny 1,5 godzinny wstęp do Strefy Basenowej, z możliwością korzystania z basenów i wanien solankowych, basenów rekreacyjnych i sportowych oraz jacuzzi, a także bezpłatny parking w godz. 10:30 – 14:30.

Zainteresowane osoby mogły wziąć również udział w zajęciach grupowych tj. aquasenior (gimnastyka w wodzie z instruktorem), nauka pływania z instruktorem oraz Drzwi Otwarte Fala dla Seniora (oprowadzanie po obiekcie, przedstawienie atrakcji, zapoznanie z ofertą Aquaparku FALA dla osób 60+). 

Podczas pikniku urodzinowego nie zabrakło również atrakcji dla całych rodzin. W strefie namiotów sąsiadującej z Aquaparkiem, przez cały czas trwania wydarzenia  realizowane były zajęcia sportowe, gry zręcznościowe, porady, pomiary składu ciała, warsztaty plastyczne i nie tylko.
 


 

PIKNIK NA FALI - OFERTA

INFORMATOR 10 ŁÓDZKIE SENIORALIA

Szczegółowy harmonogram 10 Łódzkich Senioraliów znajduje się w informatorze, który zostanie dostarczony 7 maja do punktów dystrybucji gazety Łódź.pl oraz będzie dostępny m.in. w miejskich przychodniach, Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora, punktach informacji Urzędu Miasta Łodzi oraz siedzibie organizatora przy ul. Zachodniej 47.  Zapraszamy po odbiór ww. publikacji również podczas inauguracji łódzkich Senioraliów (11 maja, strefa namiotów na Rynku Manufaktury). Elektroniczną wersję informatora można pobrać poniżej. 

PARTNERZY 10 ŁÓDZKICH SENIORALIÓW

PATRONAT MEDIALNY


Regulamin projektu Łódzkie Senioralia

ODDZIAŁ DS. POLITYKI SENIORALNEJ I ZDROWOTNEJ - KONTAKT

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych 
ul. Zachodnia 47, p. 132
Tel.: 42 638 47 30
E-mail: seniorzy@uml.lodz.pl

Kontakt