ŁÓDZKIE SENIORALIA

Głównym celem organizowanych od 2014 r. Łódzkich Senioraliów jest zachęcenie osób 60+ do aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy, rozwijania pasji, a także wskazanie miejsc, w których mogą rozwijać swój potencjał.

W organizację wydarzenia włączają się co roku łódzkie organizacje pozarządowe, instytucje, podmioty działające na rzecz osób starszych oraz partnerzy Miejskiej Karty Seniora.

W trakcie trwania Łódzkich Senioraliów posiadacze Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora mają zapewnione bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej. 

ŁÓDZKIE SENIORALIA 2023

13 maja 2023 wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla Seniorów organizowanych przez Miasto Łódź we współpracy z instytucjami, organizacjami pozarządowymi i firmami. Partnerów projektu. Dwa tygodnie wydarzeń dla seniorów tradycyjnie otworzy uroczysta inauguracja połączona ze strefą wystawienniczą i występem gwiazdy. Szczegółowy program IX Łódzkich Senioraliów ukaże się w maju w bezpłatnym informatorze.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ łączy się z obchodami 600-lecia naszego miasta. W takcie trwania Łódzkich Senioraliów zaprosimy Was do wspólnego świętowania tej okrągłej rocznicy w sportowym stylu!

13.05.2023 - UROCZYSTA INAUGURACJA + KONCERT ALICJI MAJEWSKIEJ Z WŁODZIMIERZEM KORCZEM I WARSAW STRING QUARTET

Rynek Manufaktury, ul. Jana Karskiego 5, godz. 10:00 - 19:00

Program

W dniu 13 maja na Rynku Manufaktury odbyła się inauguracja IX Łódzkich Senioraliów. Na odwiedzających przez cały czas trwania wydarzenia, tj. w godzinach 10:00 – 19:00, czekały liczne atrakcje. W strefie namiotów można było m.in. wziąć udział w szkoleniach z samoobrony, warsztatach pirograficznych lub meczu tenisa stołowego z byłym wicemistrzem Polski, zagrać w cymbergaja, piłkarzyki, a nawet w gigantycznego chińczyka, przymierzyć symulator odczuć starczych, wykonać zdjęcie przy użyciu fotobudki 3D, czy skorzystać z porad farmaceutów i bezpłatnych badań. Na scenie wystąpiły grupy kabaretowe, taneczne, wokalne 60+ oraz orkiestra dęta. W tym dniu również kilkuset seniorów (i nie tylko) zatańczyło wspólnie zumbę z okazji urodzin Łodzi. Ukoronowaniem inauguracji był koncert Alicji Majewskiej z Włodzimierzem Korczem i Warsaw String Quartet. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację największego wydarzenia dla seniorów w naszym mieście - artystom, wystawcom, Manufakturze i oczywiście odwiedzającym. Było pięknie, energicznie, kolorowo i radośnie.

Dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami:
W ramach inauguracji organizator zapewnił podesty dla osób poruszających się na wózkach oraz tłumacza języka migowego, który był widoczny na dwóch dużych ekranach.

 

FOTORELACJA Z INAUGURACJI IX ŁÓDZKICH SENIORALIÓW

ZUMBA 60+ PODCZAS INAUGURACJI - FOTORELACJA

PROGRAM INAUGURACJI

14.05 - 26.05.2023 - CYKL WYDARZEŃ DLA SENIORÓW

Cała Łódź

Program:

W dniach 14 maja – 26 maja 2023 r. mieszkańcy Łodzi będą mieli okazję wziąć udział w kilkuset wydarzeniach przygotowanych przez Miasto i ponad 80 partnerów. W ramach tegorocznej edycji Seniorzy będą mogli m.in.:

  • wybrać się z przewodnikami na liczne spacery, w tym – archeologiczny spacer po Retkini lub uliczkami Starego Widzewa, spacer po Ogrodzie Botanicznym, Palmiarni, Arturówku, a także po Lesie Łagiewnickim, w którym zwiedzą Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt;
  • skorzystać z bezpłatnej densytometrii, przeglądu uzębienia z wykonaniem scalingu, konsultacji z fizjoterapeutami i farmaceutami;
  • wziąć udział w warsztatach z tworzenia własnych kosmetyków, lampionów, biżuterii z butelek PET, z digitalizacji domowych archiwaliów i pamiątek, a nawet wcielić się w „chemicznego Sherlocka” podczas warsztatów laboratoryjnych lub stworzyć własny dźwięk w wybranym fragmencie filmu w muzealnym studiu dźwiękowym;
  • zaszaleć na potańcówkach w rytmie swingu i w stylu PRL (z konkursem na najlepsze przebranie ”z epoki”) lub poćwiczyć nowe układy taneczne z cheerleaderkami 60+.
  • zadbać o kondycję dzięki udziałowi w licznych zajęciach sportowych tj. joga, stretching, tai chi, marsze nordic walking, treningi chodzonego rugby i turnieje tenisa;
  • poznać inne kultury podczas spotkania z Muzułmaninem, Romką i Żydem w Fabryce Aktywności Miejskiej lub w ramach pikniku różnorodności w Parku Ocalałych połączonym m.in. z warsztatami kulinarnymi, wyplataniem słowiańskich wianków oraz koncertami muzyki folkowej – zarówno polskiej, jak i wschodnioeuropejskiej…

…a to tylko część atrakcji, które znalazły się w programie IX Łódzkich Senioraliów.

Obchody 600-lecia Łodzi w trakcie Łódzkich Senioraliów
600 km na 600-lecie Łodzi - w trakcie trwania Łódzkich Senioraliów (od 13 do 26 maja włącznie) uczestnicy zajęć organizowanych przez Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora przejdą łącznie 600 km. Każdy zainteresowany będzie mógł dołączyć do wyzwania!

 

INFORMATOR IX ŁÓDZKIE SENIORALIA

Szczegółowy harmonogram IX Łódzkich Senioraliów znajduje się w informatorze, który można obecnie odbierać w Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora, filiach Miejskiej Strefy Kultury, punktach informacji Urzędu Miasta Łodzi oraz siedzibie organizatora przy ul. Zachodniej 47. Elektroniczną wersję informatora można pobrać poniżej.
Podczas inauguracji Senioraliów w namiocie organizatora Łódzkich Senioraliów będzie można odebrać informator ze szczegółowym programem tegorocznej edycji imprezy.

INFORMATOR DO POBRANIA

26.05.2023 – SPORTOWE ZAKOŃCZENIE

Arturówek

Program:
Na zakończenie IX Łódzkich Senioraliów odbędzie się duży marsz nordic walking w Arturówku, połączony z wyjątkową urodzinową grą terenową oraz bezpłatnymi badaniami i poradami specjalistów.AKCJA 50% ZNIŻKI

W trakcie trwania Łódzkich Senioraliów posiadacze Karty Łodzianina z aktywnym Pakietem Seniora mogą skorzystać z 50% zniżki na usługi wybranych Partnerów Karty. Lista Partnerów akcji poniżej.

PATRONAT MEDIALNY


ODDZIAŁ DS. POLITYKI SENIORALNEJ I ZDROWOTNEJ - KONTAKT

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych 
ul. Zachodnia 47, p. 132
Tel.: 42 638 47 30
E-mail: seniorzy@uml.lodz.pl

Kontakt