Артыкул

Kartka z kalendarza. Kiedyś Mościckiego, dziś Barlickiego. Historia łódzkiego szpitala

25 kwietnia 1930 r. uroczyście został otwarty w Łodzi przy ówczesnej ul. Zagajnikowej Wielospecjalistyczny Szpital im. I. Mościckiego, który wraz z przychodniami stanowił największy obiekt pośród 19 placówek Kasy Chorych w II RP.

fot. NAC
Uroczyste otwarcie Wielospecjalistycznego Szpitala im. I. Mościckiego

To obecnie znany Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego u zbiegu ulic Narutowicza i Kopcińskiego. Budowa wg modernistycznego projektu Wiesława Lisowskiego trwała jedynie półtora roku, a szpital mógł pomieścić 850 łóżek w siedmiu oddziałach i był jednocześnie ośrodkiem naukowo-dydaktycznym. Nie tylko łódzka prasa szeroko pisała o tym wydarzeniu, gdyż w otwarciu szpitala wziął udział jego patron, czyli prezydent RP Ignacy Mościcki. W 1938 r. w ramach kompleksu wzniesiono jeszcze budynek mieszkalny dla lekarzy, który potem połączono ze szpitalem i obecnie stanowi jego część.

Wraz z wkroczeniem do Łodzi w dniu 8 września 1939 r. wojsk niemieckich szpital został przejęty przez Wehrmacht oraz oddziały SS i został przemianowany na Szpital im. Augusta Biera (August Bier-Krankenhaus). Po wojnie, w marcu 1945 r. rozpoczęto przekazywanie łóżek szpitalnych dla potrzeb klinicznych tworzącego się Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Łódzkiego, który w 1950 r. dał początek łódzkiej Akademii Medycznej, dla której szpital stał się podstawową bazą kliniczną. Obiekt zachował do dziś swoją ciekawą architekturę w stylu modernistycznego historyzmu, a na dziedzińcu wewnętrznym znajduje się oryginalny ogród ze szlachetnym drzewostanem i fontanną.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

Kontakt