Артыкул

Opieka medyczna i żłobki w Łodzi bezpłatne dla uchodźców z Ukrainy [SZCZEGÓŁY]

Do Łodzi przybywa wielu Ukraińców z terenów dotkniętych wojną. Miasto zapewni im bezpłatną opiekę medyczną, a dzieciom uchodźców - darmowe żłobki.

fot. ENVATO ELEMENTS
Uchodźcy z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej

Żłobki bezpłatne dla uchodźców z Ukrainy

Na najbliższej sesji rady miejskiej (16 marca) procedowana będzie uchwała, która zwalnia na trzy miesiące wszystkie osoby przyjeżdżające z Ukrainy z opłat za miejskie żłobki. Dotyczyć ona będzie Ukraińców posiadających zaświadczenie od Straży Granicznej, że przekroczyli granicę po rozpoczęciu działań wojennych. Zwolnienie z opłat ma obowiązywać od 1 marca.

Pracownicy żłobków pomogą przyjeżdżającym do Łodzi rodzicom we wszelkich formalnościach. Wystarczy zgłosić się do placówek lub zadzwonić pod numery telefonów: 42 632-23-61 i 515-062-504.

- Przygotowywane są także przepisy specustawy, które mają na przykład pozwalać na zwiększenie liczby dzieci w żłóbkach. Podkreślam też, że łodzianom i ich dzieciom nie zabraknie miejsc w naszych placówkach – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie osoby przekraczające granicę po rozpoczęciu działań wojennych są objęte polską ochroną zdrowia.

- W placówkach zatrudniliśmy osoby znające język ukraiński lub rosyjski, żeby ułatwić komunikację. Funkcjonują także ogólnokrajowa infolinia w języku ukraińskim, z której osoby są kierowane do różnych szczebli ochrony zdrowia oraz teleplatforma pierwszego kontaktu, gdzie można otrzymać skierowanie do szpitala, lekarza, na szczepienie lub receptę – mówi wiceprezydent Wieczorek.

Miejska ochrona zdrowia nawiązuje również współpracę ze specjalistami i organizacjami zrzeszającymi lekarzy.

- Od początku konfliktu zbrojnego zgłaszają się do nas lekarze, którzy chcą objąć opieką osoby uciekające przed wojną. Utworzyliśmy specjalne konto, na które można się zgłaszać i udzielać pomocy uchodźcom pro bono. Dużą grupą są dzieci z sierocińców, są także chorzy oczekujący na różne zabiegi operacyjne i wymagający kontynuacji leczenia. Potrzeby są ogromne, ale nasi lekarze deklarują pomoc na wielu płaszczyznach – mówi Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.

Numery telefonów dla Ukraińców potrzebujących opieki medycznej:

  • Centrum Medyczne im. Rydygiera - 507 107 113 (g. 8-18)
  • MCM Jonschera - 42 256 51 61 (g. 8 -18), 42 676 17 89 - całodobowo 
  • MCM Górna - 506 984 198 (g. 8-18)
  • MCM Widzew - 451 166 555 (g. 8-18)
  • MCM Polesie - 530 658 814 (g.8-18)
  • MCM Bałuty - 516 553 526 (g.8-18)

Infolinia NFZ - 800 190 590 - wybierz "6” - przekierowanie do konsultanta w j. ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Ruszyła też infolinia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) także w języku ukraińskim - więcej informacji na stronie www.gov.pl/web/zdrowie/tpk.
 
Dzwoniąc pod numer: 800 137 200 potrzebujący mogą otrzymać:

  • konsultację medyczną,
  • receptę elektroniczną,
  • elektroniczne skierowanie do lekarza,
  • elektroniczne skierowanie do szpitala,
  • skierowanie na test SARS-CoV-2.

Gabinety stomatologiczne z różnych części Polski, w tym Łodzi, zaoferowały bezpłatną pomoc obywatelom Ukrainy, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Liczba gabinetów rośnie z każdą godziną. Wyszukiwarka dostępna jest na: www.dentysciukrainie.pl Strona zawiera tłumaczenie na język ukraiński.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

Kontakt