Urząd Miasta Łodzi

W Łodzi powstanie Specjalna Strefa Detalu. Jej pierwszy gmach zaprojektuje Daniel Libeskind

W najbliższym czasie powołana do życia zostanie instytucja kultury InLodz21, która zrealizuje projekt "Specjalna Strefa Detalu". Pierwszym obiektem, który powstanie w jego ramach będzie awangardowa kamienica zaprojektowana przez Daniela Libeskinda.

W Łodzi powstanie Specjalna Strefa Detalu. Jej pierwszy gmach zaprojektuje Daniel Libeskind -  mat. UMŁ
W Łodzi powstanie Specjalna Strefa Detalu. Jej pierwszy gmach zaprojektuje Daniel Libeskind , mat. UMŁ

Prezentując założenia projektu Specjalnej Strefy Detalu, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: - Już nie musimy przekonywać nikogo do Łodzi, walczyć o przyciągnięcie biznesu i namawiać do inwestowania, bo Łódź jest widoczna i zyskała markę. Inwestorzy uwierzyli w nią i razem z nami budują nowe dzielnice oraz rewitalizują historyczne obszary miasta. Czas na kolejny krok w jego rozwoju. Potrzebujemy teraz czegoś nowego, czegoś co wyróżni nas na mapie Polski i zwróci uwagę na Łódź także poza granicami kraju. Mamy piękną historię i niezwykłe dziedzictwo architektoniczne, czyli wspaniałe wielkomiejskie kamienice, monumentalne fabryki, fabrykanckie pałace. Łódź zasługuje też na współczesny symbol miasta, współczesną ikonę architektury. Tę ikonę chce zaprojektować jeden z najbardziej znanych na świecie architektów. W dodatku związany z Łodzią, bo tu się urodził i wychował.

Daniel Libeskind zaprojektuje pierwszy gmach powstający w ramach projektu Specjalnej Strefy Detalu. Stanie on u zbiegu ulicy Wschodniej i Jaracza. To koncepcja, którą poznaliśmy w 2018 r., a teraz zaczyna nabierać kształtów. Projekt Specjalnej Strefy Detalu nie będzie samotną wyspą, pojedynczą realizacją. Jak tłumaczy prezydent miasta, będziemy mieli nie jedną ikonę, ale całą ich sieć oplatającą Łódź. Nie jedną spektakularną realizację, ale ich niekończący się zbiór, bo ciągle rozwijany o kolejne projekty.

Jak podkreśla Hanna Zdanowska, aby tak się stało musi zostać powołana specjalna instytucja kultury InLodz21, która będzie prowadzona przez miasto wspólnie z fundacją Atlas Sztuki, Akademią Sztuk Pięknych i Uniwersytetem Łódzkim. - Formuła InLodz21 jest otwarta i liczę, że dołączą do niej kolejne łódzkie uczelnie, firmy i osoby prywatne zainteresowane wspólną realizacją ponadczasowego projektu, który będzie permanentnie w budowie. Na razie zaczynamy od pierwszego budynku-ikony u zbiegu ulic Jaracza i Wschodniej.

Zobacz także

Kontakt