Urząd Miasta Łodzi

Kartka z kalendarza. 30 sierpnia 1938 roku zmarł Max Factor

30 sierpnia 1938 roku w Los Angeles zmarł Max Factor, związany z Łodzią twórca i producent wielu kosmetyków, genialny charakteryzator filmowy, założyciel sławnego koncernu kosmetycznego.

Max Factor, 1933 rok, Hollywood -  General Photographic Agency
Max Factor podczas wykonywania pomiarów głowy i twarzy młodej kobiety, 1933 rok, Hollywood, USA , General Photographic Agency

Data śmierci jest bezsporna, natomiast czas i miejsce urodzenia były owiane tajemnicą, podobnie jak pierwsze młodzieńcze lata i początek kariery, prawdopodobnie w Łodzi. Nasze miasto widnieje cały czas na oficjalnej stronie firmy Max Factor jako miejsce jego urodzenia, choć archiwiści kilka lat temu po kwerendzie orzekli, że była to raczej Zduńska Wola.

Max Factor urodził się 18 II 1872 r. jako jeden z dziesiątki dzieci Abrahama Faktorowicza i Cecylii Tandowskiej. Pochodził z biednej rodziny żydowskiej i już jako nastolatek pracował jako pomocnik w aptece, u dentysty, u fryzjera oraz w perukarni, prawdopodobnie terminował w Łodzi, a potem otworzył sklep w Riazaniu. W 1904 r. emigrował do USA wraz z rodziną, by wziąć udział w światowych targach w St. Louis, podczas których zaprezentował swoje szminki i zmywalny podkład, czyli make-up, który zapoczątkował jego karierę w USA, a potem na całym świecie.

W St. Louis  Factorowie stworzyli fabrykę kosmetyków, a Max rozpoczął współpracę ze studiami filmowymi w Hollywood (Metro-Goldwyn-Meyer czy Paramount Picture) oraz gwiazdami takimi jak Pola Negri czy Rudolf Valentino. Ale jego największym sukcesem była charakteryzacja Borisa Karloffa w filmie „Frankenstein”, za którą Max Factor otrzymał w 1930 r. Oscara wspólnie z synem Maxem jr., szefującym znanej firmie aż do śmierci w 1996 r.

Zobacz także

Kontakt