Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

Wszystko, co musisz wiedzieć o łódzkich tężniach. Gdzie są? Jak z nich korzystać?

Nie trzeba jechać nad morze, by zażyć zdrowego, jodowanego powietrza. Na terenie Łodzi znajduje się już siedem miejsc z tężniami solankowymi. Gdzie je znaleźć i jak prawidłowo z nich korzystać?

W łódzkich tężniach weźmiesz głęboki oddech -  fot. ŁÓDŹ.PL
Tężnie to miejsce, w którym zadbasz o zdrowie i życie towarzyskie , fot. ŁÓDŹ.PL

Tężnie solankowe to konstrukcje zbudowane z drewna iglastego i cienkich gałązek. W przypadku łódzkich tężni są to gałązki tarniny. Znajdujące się w nich specjalne pompy rozprowadzają po drewnie solankę, czyli wodę bogatą w minerały takie jak jod, brom, magnez, potas, sód oraz żelazo. Dzięki temu powietrze otaczające tężnie jest wyjątkowo bogate w te mikroelementy – zupełnie jak w nadmorskich sanatoriach i uzdrowiskach.

Czy wiesz, że...

Podczas jednego 45-minutowego seansu w tężni solankowej wdychamy tyle jodu, co podczas trzech dni spędzonych nad morzem?

Dla kogo seans w tężni?

Korzystanie z tężni solankowych poleca się przede wszystkim osobom z nawracającymi schorzeniami górnego układu oddechowego. To dlatego, że jod rozrzedza zalegający w drogach oddechowych śluz. Pierwiastek ten reguluje ponadto pracę tarczycy. Regularne seanse w tężni solankowej wzmacniają odporność organizmu. Lekarze zalecają korzystanie z tężni także pacjentom z alergiami różnego typu.

Tężnie w Łodzi

Na terenie Łodzi znajduje się kilkanaście ogólnodostępnych tężni solankowych. Część z nich jest położona na osiedlach, inne są dostępne w parkach. Aktualnie działające w mieście tężnie to:

  • tężnie Spółdzielni Mieszkaniowej im. M. Reja (między blokami położonymi między ul. Żubardzką a ul. Inowrocławską)
  • tężnie Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik
  • śródmiejska tężnia solankowa w pasażu Abramowskiego
  • tężnia solankowa Widzew-Wschód w parku Widzewska Górka
  • tężnie solankowe w parku Podolskim
  • Ciechocinek na Olechowie i Janowie w parku Źródła Olechówki

Tężnie działają od maja do końca września, w godzinach od 7:00 do 22:00. Warto jednak pamiętać, że nie działają one w okresie wzmożonych opadów atmosferycznych. Do tężni nie można przychodzić z psami.

O czym warto pamiętać?

Choć tężnie solankowe działają pozytywnie na niektóre dolegliwości, istnieją także pewne przeciwwskazania do ich odwiedzania. Zaliczamy do nich przede wszystkim choroby nowotworowe, niewydolność krążenia, aktywne infekcje zapalne oraz gorączkę. Z tężni nie powinny korzystać też osoby po dopiero co przebytym zawale oraz z nadwrażliwością na jony zawarte w solance. Przed wizytą w tężni najlepiej zatem porozmawiać ze swoim internistą. 

Jak często korzystać z dobrodziejstw tego wyjątkowego mikroklimatu? Już 2–3 sesje w tygodniu przyniosą rezultaty. Jedna nie powinna trwać jednak dłużej niż 45 minut.

Zobacz także

Kontakt