Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Zoo w Łodzi. Zobacz, jak wygląda dzień opiekuna zwierząt [WIDEO]

Karmienia, treningi, zabiegi lecznicze oraz gry i zabawy to codzienność nie tylko zwierzaków przebywających w zoo, ale również ich opiekunów. 4 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt oraz Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji warto podejrzeć, jak na co dzień wygląda praca osób, które zajmują się podopiecznymi łódzkiego zoo.

Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt -  fot. ŁÓDŹ.PL
Warto podejrzeć, jak na co dzień wygląda praca opiekunów zwierząt w zoo , fot. ŁÓDŹ.PL

W Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym pracuje obecnie ok. 50 opiekunów zwierząt. Każdego dnia dbają o to, by mieszkające w zoo zwierzaki czuły się dobrze. 

Jednym z elementów ich pracy jest przeprowadzanie treningów medycznych.

- Trening jest sposobem na komunikację ze zwierzętami, aby nasza współpraca nie wywoływała stresu i była jak najprzyjemniejsza dla obu stron. Dzięki treningom możemy dokładnie ocenić, w jakiej kondycji są nasze zwierzaki – mówi Natalia Albińska z sekcji treningowej łódzkiego ZOO.

Czym na co dzień zajmują się opiekunowie zwierząt?

Opiekunowie zajmują się również karmieniem zwierząt, dbaniem o wybiegi i urozmaicaniem czasu podopiecznym ogrodu. Wszystko po to, by zwierzaki czuły się tu jak najlepiej. Ważnym zadaniem pracowników ZOO jest również edukacja społeczeństwa. Światowy Dzień Zwierząt to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na ich los w naturze. 

– Działania człowieka w naturze przyczyniają się do tego, że coraz więcej gatunków traci swoje siedliska. Liczebność poszczególnych populacji zmniejsza się. Jedną z misji współczesnego ogrodu zoologicznego jest zachowanie puli genetycznej i bioróżnorodności. Wiele musi się jednak zmienić i o tym staramy się głośno mówić. Włączamy się również w różne projekty wspierające ochronę zwierząt w naturze. Każdy z nas ma wpływ na środowisko – podkreśla Uljana Kałążny, kierownik jednej sekcji hodowlanej, opiekun zwierząt.

Warto dodać, że opiekun z najdłuższym stażem pracuje w łódzkim zoo od 33 lat. Wszystkim osobom, które na co dzień dbają o podopiecznych ogrodu życzymy spełnienia i radości z wykonywanej pracy! Bez wiedzy, zaangażowania i doświadczenia naszych opiekunów zoo nie mogłoby istnieć.

Zobacz wideo z karmienia lemurów

Zobacz także

Kontakt