Urząd Miasta Łodzi

Rekordowe transakcje 2021 r. za grunty w Łodzi. Co i za ile sprzedano?

154 miliony 657 tysięcy 836 złotych wpłynęło w ubiegłym roku do kasy miejskiej dzięki sprzedaży należących do gminy Łódź nieruchomości. W drodze licytacji sprzedane zostały łącznie 84 działki.

Pojezierska 81
Działka przy ul. Pojezierskiej 81 jest najdroższą sprzedaną w 2021 roku w Łodzi

Najwyższą cenę osiągnęła parcela przy ul. Pojezierskiej 81. Teren o powierzchni 54,3 tys. mkw. został sprzedany za 30,6 mln zł. Na drugim miejscu pod względem ceny uplasował się zespół dwóch działek położonych u zbiegu ul. Bolesława Szczodrego i ul. Kazimierza Odnowiciela – teren o powierzchni 13,5 tys. mkw. zlicytowano za 14,3 mln zł. Najniższy stopień sprzedażowego podium przypadł zespołowi nieruchomości położonych między ulicami: Moryca Welta, Transmisyjną i Janowską – 40,3 tys. mkw. miasto sprzedało za kwotę 8,1 mln zł.

Z rynku nieruchomości prywatnych też płyną ciekawe wieści. W ostatniej dekadzie grudnia 2021 r. łódzka firma Monnari poinformowała o zawarciu umowy przedwstępnej z inwestorem mającym nabyć udziały w użytkowaniu wieczystym nieruchomości przy ulicy Piotrkowskiej 295/305 w Łodzi, czyli części kompleksu Ogrodów Geyera. Za prawie 6 hektarów działki w centrum Łodzi od odzieżowej grupy Monnari i spółki KBM Inwest (ma 30% udziałów w nieruchomości) nieujawniony jak na razie podmiot ma zapłacić 85 mln zł. Jak informował „Parkiet”, transakcja ma zostać zamknięta mniej więcej w połowie roku. Poprzedzić ją ma podział geodezyjny działki (formalności już rozpoczęto), umowa warunkowa z inwestorem oraz decyzja gminy, czy skorzysta z prawa pierwokupu.

85 mln zł za blisko 6 hektarów gruntu to zawrotna cena. Przypomnijmy, że w październiku 2016 r. za taką samą kwotę miasto sprzedało 20-hektarową działkę w Nowym Centrum Łodzi (między dworcem Łódź Fabryczna a kompleksem EC1). Kupiona przez firmę Ghelamco parcela pozostaje jak dotąd najdroższą działką sprzedaną przez gminę Łódź w historii.

Zobacz także

Kontakt