Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Seniorzy "podróżują" w goglach 3D, robią zakupy i rozliczają PIT przez internet

Dom Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień" wprowadza swoich pensjonariuszy w nowinki technologiczne i uczy ich korzystać z dobrodziejstw internetu. Sieć Pokoleń Bezpieczny Senior w Sieci to projekt prowadzony przez Fundację Pod Dębem oraz jedną z sieci telefonii komórkowej.

Projekt Sieć Pokoleń Bezpieczny Senior w Sieci -  fot. ŁÓDŹ.PL
Seniorki nauczyły się korzystać z internetu, choć nigdy wcześniej nie miały do czynienia z komputerem , fot. ŁÓDŹ.PL

Mieszkańcy DPS przy ul. Dojazdowej w Łodzi uczestniczą w projekcie Bezpieczny Senior w Sieci.

- Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Przed laptopami usiadła grupa czterech seniorek, które nigdy nie miały nic wspólnego z komputerem. Zaczęliśmy od tego, jak sprzęt jest zbudowany i na jakiej zasadzie działa. A potem panie uczyły się podstaw, choćby tak prozaicznych rzeczy, jak działanie przeglądarki internetowej. Potem przyszło oswajanie z klawiaturą komputera. Część seniorek miała doświadczenie z pisaniem na maszynie. Na tym bazowaliśmy. Problemem okazało się operowanie myszką do komputera. Ręce nie są już tak sprawne w tym wieku. Wzrok też już nie ten, więc trzeba było maksymalnie powiększać kursor na ekranie - opowiada Agnieszka Malinowska, instruktor terapii zajęciowej w DPS "Pogodna Jesień".

Projekt ruszył jesienią 2021 r., gdy pandemia szalała. Seniorzy starali się nie wychodzić z placówki i nie ryzykować zakażeniem groźnym szczególnie dla osób w tym wieku wirusem.

- Stąd pomysł, by "podróżować" po świecie wirtualnie. Na spotkanie z seniorami przynieśliśmy specjalne gogle, które pozwalają oglądać filmy w technologii 3D - dodaje Agnieszka Malinowska.

Panie Janka, Krystyna i Bożena "wybrały się" w podróż po Egipcie.

- Trochę się obawialiśmy, że panie mogą mieć problemy z błędnikiem. Ale okazało się, że były zachwycone. Wtedy postanowiliśmy, że pomyślimy o internetowych zakupach. Seniorki z ciekawością przeglądały strony sklepów, sprawdzały, co można nabyć w sieci - dodaje instruktorka.

Seniorki mają też już za sobą kontakt z e-urzędem. Pani Janka chciała odpisać 1 procent swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Miała okazję nauczyć się, jak to zrobić przez internet. Było to też pretekstem do pokazania paniom, co można załatwić w urzędach bez wychodzenia z domu.

Jakie zajęcia mają w planach seniorzy z DPS przy ul. Dojazdowej?

- Panie same dopytują o sposób obsługi twittera. My zaś chcielibyśmy pokazać seniorkom, jak umówić wizytę u lekarza przez internet. Ale też pokazać im nowinki technologiczne w medycynie, np. to, jak dzięki drukarce 3D można stworzyć protezę - podsumowuje Agnieszka Malinowska.

Zobacz także

Kontakt