Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Co robić w weekend w Łodzi? Zestawienie najciekawszych imprez dla każdego

Imprezy z okazji Dnia Dziecka, pikniki, spektakle teatralne, koncerty, warsztaty kulinarne i plastyczne, a także wizyta w Alei Gwiazd! Sprawdź, co będzie się działo w Łodzi w weekend 3-5 czerwca.

Weekend w Łodzi 3-5 czerwca

Mariusz Wilczyński dołącza do Alei Gwiazd

Mariusz Wilczyński, autor głośnego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, w sobotę (4 czerwca) o godz. 13:00 odsłoni swoją gwiazdę w Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71. 

Ten uznany reżyser animacji, performer oraz scenarzysta, reżyser teledysków, malarz, rysownik, scenograf, aktor i pedagog na przestrzeni ostatnich lat jest jednym z najbardziej nagradzanych polskich twórców w Polsce i na świecie. W 2007 r. znany amerykański krytyk Dave Kehr na łamach magazynu „New York Times” nazwał go „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”, a jego filmy były pokazywane w najważniejszych muzeach sztuki, w tym m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Tworzony przez 14 lat film animowany pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, w którym Łódź jest pełnoprawną bohaterką, zdobył w 2021 roku zdobył cztery Orły – Polskie Nagrody Filmowe (najlepszy film, muzyka, scenariusz, dźwięk). To także pierwszy film animowany, który w historii polskiej kinematografii trafił na podium, otrzymując Złote Lwy jako najlepszy film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (45. FPFF 2020)! Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie poświęciła temu wybitnemu obrazowi wystawę, którą można zobaczyć do 26 czerwca.

Po uroczystości w Klubie 77 odbędzie się spotkanie z artystą. Wstęp wolny.

Dzień Dziecka w mieście 

W Łodzi trwają obchody Dnia Dziecka, w weekend w mieście pojawi się wiele atrakcji dla młodych mieszkańców. 

Festyn na Piotrkowskiej

W sobotę (4 czerwca) na Piotrkowskiej między pl. Wolności a placem przy D.H. „Magda” stanie kilkadziesiąt stoisk z bogatą ofertą warsztatów, animacji i konkursów. Będą dmuchańce, bańki mydlane, malowanie buziek, prezentacja sprzętu Eko Patrolu ratującego zwierzaki oraz wystawa zjawiskowych samochodów. Całe wydarzenie jest bezpłatne, atrakcje dla dzieci będą dostępne w godz. 12:00–17:00.

Gra terenowa „Wizyta w dawnej Łodzi”

Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) zaprasza dzieci wraz z opiekunami do udziału w grze terenowej. Gdzie mieszkali fabrykanci Bennichowie, a gdzie Olszyccy pracujący u Poznańskiego? Gdzie skorzystać można było z usług hafciarza, a gdzie spotkać młodego junaka? Uczestnicy najpierw skierują swoje kroki do zabytkowego budynku willi letniskowej Szaii Światłowskiego w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej, otrzymają tam materiały potrzebne do udziału w grze. Dalej poprowadzi ich mapa pytań i zagadek. Gra terenowa dostępna będzie w niedzielę (5 czerwca) w ramach biletu na wystawę stałą „Miasto – Moda – Maszyna” i „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”. 

Warsztaty dla najmłodszych

Na obchody Dnia Dziecka można wybrać się także do Centrum Dialogu (ul. Wojska Polskiego 83). W sobotę 4 czerwca o godz. 11:00 zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci od 7 roku życia. Podczas warsztatów kulinarnych z cyklu „Śniadania w dialogu” dzieci będą mogły spróbować tureckich przysmaków. Na drugim warsztacie przyjrzą się dzikim pszczołom i spróbują je wytropić parku Ocalałych. Bilety na warsztaty należy zarezerwować przez formularz zgłoszeniowy, dostępny na https://tiny.pl/9ssml

Na warsztaty obowiązują bilety w cenie 30 zł od osoby (w przypadku warsztatów kulinarnych bilety muszą wykupić także osoby dorosłe).

SelfieArt - tanie fotografowanie z „Łódź.pl”

Pierwszy łódzki selfieroom przygotował dla czytelników „Łódź.pl” specjalną zniżkę. Przez cały weekend wejście z aktualnym wydaniem naszej gazety kosztuje tylko 25 zł. 

Selfieroom powstał w kamienicy przy Wólczańskiej 127. Jej piętra zmieniły się w artystyczną przestrzeń, jaka może stać się tłem dla sesji zdjęciowych czy filmowych. Odwiedzający mogą liczyć na aż 50 różnorodnych scenografii, m.in. pokój lustrzanych odbić, podniebną huśtawkę, ściany stworzone z tysięcy róż czy gąbek oraz flourescencyjne dekoracje. Fani Instagrama czy TikToka znajdą tam mnóstwo inspiracji do stworzenia kreatywnych materiałów.

Selfieroom działa od pon. do czw. w godz. 15:00–19:30, pt. 14:00–20:00, sb.–nd. 10:00–19:00. Zniżka z numerem „Łódź.pl” obowiązuje w dniach 3–5 czerwca.

Fortepiany Wolności

Adam Kośmieja, jeden z najbardziej wyrazistych i utalentowanych polskich pianistów młodego pokolenia, zagra w sobotę (4 czerwca) o godz. 12:00 specjalny koncert fortepianowy. 

Wydarzenie, którego częścią będą muzyczne animacje, jest adresowane do dzieci oraz rodziców i odbędzie się przy Ławeczce Tuwima (ul. Piotrkowska 104). Pianista przygotował specjalny program, który zagra na toy piano, czyli dziecięcym pianinie. 

Dzieci będą mogły posłuchać utworów pełnych odważnych współbrzmień harmonicznych, zadziornych rytmów i pięknych melodii. 

Wydarzenie jest bezpłatne i będzie pierwszym koncertem się w ramach tegorocznego cyklu „Fortepiany Wolności".

Weekendy w Zenicie

Powróciły „Weekendy w Zenicie”, cykl letnich imprez organizowanych przez Echo Investment, dewelopera powstającego przy ul. Widzewskiej 22 osiedla Zenit. 

W sobotę (4 czerwca) na trening biegowy w parku Górka Widzewska zaprasza Krebskik, łódzki biegacz i trener, który wszystkim chętnym pomoże przygotować kondycję na wakacje. Miło widziani będą młodzi rodzice, którzy chcą pobiegać ze swoimi maluchami w wózkach biegowych. Bieg startuje o godz. 10:00 przy mostku na Widzewskiej Górce. 

Udział jest darmowy.

Niedziela z romską kulturą 

W niedzielę (5 czerwca) na terenach przy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83) oraz w samym Centrum odbędzie się całodniowe wydarzenie, dzięki któremu będzie można poznać bliżej współczesną kulturę Romów. 

Koncerty, muzyczna biesiada, warsztaty malarskie, plastyczne i taneczne, pokaz wideoklipów młodego romskiego artysty – Delfina Łakatosza, a także spotkanie z Różą Łakatosz, romską poetką i artystką – oto niektóre z atrakcji przygotowanych dla łodzian w ramach II edycji Wędrującego Festiwalu „Romani Kultura". 

Wszyscy, którzy spędzą ten dzień na Festiwalu, będą mogli także, z pomocą przewodnika-animatora, zwiedzić zabytkowy romski wóz oraz zobaczyć romskie obozowisko. Wydarzenie jest bezpłatne i potrwa od godz. 11:00 do 19:00. 

"Ja, Feuerbach" – spektakl w Fabryce Sztuki

W niedzielę (5 czerwca) o godz. 19:00 na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) będzie można obejrzeć spektakl „Ja, Feuerbach" – teatralną opowieść na podstawie dramatu Tankreda Dorsta o manipulacji i cynizmie w traktowaniu ludzi we współczesnym świecie.

Feuerbach, doświadczony aktor, po okresie zawodowej stagnacji powraca na scenę, by po raz ostatni zawalczyć o możliwość spełnienia życiowego powołania. W oczekiwaniu na dyrektora teatru wdaje się w pozornie niewinną konwersację z asystentem dyrektora. Dla obu konsekwencje tej rozmowy będą niespodziewane i zaskakująco bolesne. W roli tytułowej wystąpi Tomasz Rodowicz, dyrektor Teatru CHOREA, któremu partnerują Paweł Głowaty – zarazem reżyser spektaklu – oraz znana z Teatru Nowego Paulina Walendziak.

– To bardzo trudny i wymagający tekst. Mierzyły się z nim takie znakomitości jak Tadeusz Łomnicki czy Piotr Fronczewski. My szukaliśmy własnej drogi do tej opowieści – mówi Tomasz Rodowicz, odtwórca tytułowej roli.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny, ale trzeba zarezerwować wejściówki pod adresem e-mail: przestrzeniesztuki.lodz.teatr@gmail.com.

Bajkoterapia. Sensoryczny spektakl dla dzieci

„DomoFonia, czyli przygody Brzdąca Brzdęka" to najnowszy spektakl muzyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym w Teatrze Pinokio (ul. Kopernika 16). Prapremiera spektaklu odbędzie się w sobotę (4 czerwca) o godz. 17:00.

Główny bohater, ciekawski Brzdąc Brzdęk, przemierza dom w poszukiwaniu fonii: odgłosów, dźwięków i muzyki. Przygody chłopca, który postanawia wybrać się w badawczą podróż, opowiadane są nie tylko fabularnie, ale także poprzez piosenki wykonywane na żywo. Bazując na autorskiej literaturze z zakresu bajkoterapii, spektakl pozwala młodemu pokoleniu zmierzyć się z trudnymi emocjami, takimi jak: wstręt, strach, złość, smutek, niechęć oraz zanurzyć się w świat nieskrępowanej wyobraźni. 

Spektakl to drogowskaz dla rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz pedagogów, którzy chcą wspierać rozwój emocjonalny dzieci w kreatywny sposób.

Sąsiedzki ogród społeczny 

„Jestem eko” – pod takim hasłem odbędzie się Dzień Sąsiada zorganizowany przez Miejską Strefę Kultury, filię CAiR Rondo przy ul. Limanowskiego 166. 

W sobotę (4 czerwca) o godz. 12:30 rozpocznie się spotkanie integracyjne dla wszystkich sąsiadów społeczników, którzy będą współtworzyć ogród w ramach społecznej akcji „Bałucka Strefa Bioróżnorodności”. W programie m.in. pogadanka na temat idei ogródków społecznych, wspólne projektowanie ogrodu, zakładanie rabat kwiatowych oraz sadzenie krzewów i roślin ozdobnych. W ogrodzie będzie można wspólnie uprawiać zioła, warzywa i ulubione rośliny, ale przede wszystkim spędzać czas i zacieśniać sąsiedzkie relacje. Wydarzenie jest bezpłatne. 

Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udzielają pracownicy Miejskiej Strefy Kultury, filia CAiR Rondo, tel. 42 653 36 45.

Zobacz także

Kontakt