Urząd Miasta Łodzi

Kartka z kalendarza. Miał pałac w Łodzi, życie pożegnał w Sopocie. Rocznica śmierci Edwarda Herbsta

Większość łodzian doskonale zna pałac Herbsta, w którym siedzibę ma obecnie muzeum. Ale nie wszyscy wiedzą, że przemysłowiec nie doczekał końca swych dni w Łodzi.

Pałac Herbsta -  fot. LODZ.PL
Pałac Herbsta to obecnie jeden z oddziałów Muzeum Sztuki w Łodzi. , fot. LODZ.PL

6 czerwca 1921 r. zmarł w Sopocie Edward August Herbst – znany w Łodzi przemysłowiec i działacz gospodarczy. Urodził się 21 X 1844 r. w Radomiu w rodzinie przybyłego z Saksonii kupca. Po ukończeniu Warszawskiej Szkoły Handlowej rozpoczął pracę w fabryce Scheiblera w 1869 r. i po kilku latach został dyrektorem zarządzającym przedsiębiorstwa, a po ślubie z córką pryncypała, Matyldą, także jego współwłaścicielem. Na otrzymanym w posagu folwarku wzniesiono w 1876 r. willę dla nowożeńców wg projektu H. Majewskiego (pałac Herbsta i siedziba oddziału Muzeum Sztuki). 

Po śmierci teścia wraz ze spadkobiercami utworzył spółkę akcyjną, której został prezesem. Ponadto jako potentat przemysłowy Edward Herbst przewodził Towarzystwu Kredytowemu w Łodzi i innym organizacjom finansowym, działał w Zgromadzeniu Kupców m. Łodzi oraz był mecenasem łódzkich gazet. Z Matyldą Scheibler (1856–1939)  miał trzech synów: Karola, Leona i Edwarda oraz córkę Annę Marię, która zmarła w dzieciństwie. Po jej śmierci Herbstowie wsparli inicjatywę dr. Karola Jonschera dotyczącą budowy pierwszego w Polsce szpitala pediatrycznego i byli jego fundatorami (obecnie Szpital Pediatryczny im. J. Korczaka przy al. Piłsudskiego 71). Zakupiony w Sopocie niewielki dom letniskowy Herbst rozbudował w 1896 r. do pokaźnej rezydencji (dziś willa przy ul. Kościuszki 29), w której przebywał przed wybuchem I wojny światowej, aż w końcu w 1919 r. zamieszkał w niej na stałe i tam zmarł. W kręgu tamtejszej polskiej społeczności był znanym filantropem i uchodził za najbogatszego obywatela Sopotu, gdzie został pochowany na cmentarzu ewangelickim w ufundowanej przez żonę kaplicy.

Zobacz także

Kontakt