Urząd Miasta Łodzi

Rynek mieszkaniowy chwieje się w posadach. Także w Łodzi spada sprzedaż mieszkań

Według danych łódzkiego ratusza w mieście buduje się obecnie ok. 2500 nowych mieszkań. Jednak sytuacja na rynku nieruchomości jest niewesoła.

Panorama Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL
Według danych łódzkiego ratusza w mieście buduje się obecnie ok. 2500 nowych mieszkań , fot. ŁÓDŹ.PL

Konsekwencje szalejącej inflacji

Koszty budownictwa gwałtownie rosną, a galopująca inflacja, wynosząca już 13,9%, utrudnia Polakom wejście w posiadanie własnego lokum. Rada Polityki Pieniężnej właśnie po raz dziewiąty podniosła stopy procentowe do poziomu 6%, najwyższego od 14 lat. Raty kredytów hipotecznych rosną w zastraszającym tempie, a zdolność kredytowa Polaków gwałtownie spada.

Expander Advisor wyliczył, że rodzina (2+2, dochód miesięczny na poziomie 11 tys. zł), która zaciągnęła na 25 lat kredyt hipoteczny w wysokości 300 tys. zł, w październiku 2021 r. spłacała go w ratach wynoszących 1440 zł. Po ostatniej podwyżce obsługa kredytu wzrośnie do 2720 zł miesięcznie… 

Zdolność kredytowa dla niektórych grup kredytobiorców spadła aż o 60%, jak informuje Business Insider powołujący się na raport Expander i Rentier.io. Kwotowo są to spadki obliczane na 200-300 tys. zł. Przed podwyżkami stóp procentowych trzyosobowa rodzina dysponująca dochodem na poziomie dwóch średnich krajowych mogła pożyczyć na zakup mieszkania kwotę 700 tys. złotych. Dziś jest to już 418 tys. złotych – podaje w swojej analizie HRE Investments.

Spada sprzedaż

Niestabilna sytuacja rynkowa ma swoje odbicie w popycie na mieszkania. Według badania przeprowadzonego przez obido i Otodom na sześciu polskich rynkach (Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław – bez aglomeracji) w maju 2022 r. deweloperzy sprzedali łącznie 4126 mieszkań – więcej niż w lutym, marcu oraz kwietniu, ale jednocześnie o 23% mniej niż w maju 2021 roku. Konsumenci do tego stopnia boją się kredytów hipotecznych, że liczba wniosków o ich przyznanie spadła o połowę. 

Czy powyższe oznacza koniec boomu w budownictwie mieszkaniowym? Po latach nieustannej hossy, gdy na pniu sprzedawało się wszystko, co zaoferowali deweloperzy, wiele wskazuje, że w „mieszkaniówce” nadciąga ochłodzenie. Potencjalni klienci nie mają środków do finansowania zakupów. Na obniżki cen też trudno liczyć z uwagi na szaleńczo rosnące ceny wszystkiego: pracy, materiałów, energii, paliw… Nie wieszczy to dobrze nie tylko branży nieruchomości oraz marzącym o własnym dachu nad głową.

Zobacz także

Kontakt