Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

„Topografie wspomnień”. Wystawa zdjęć Eugeniusza Hanemana w Miejskiej Galerii Sztuki

Miejska Galeria Sztuki (Galeria Bałucka, Stary Rynek 2) zaprasza na wystawę poświęconą twórczości Eugeniusza Hanemana – „Topografie wspomnień”, związanego z Łodzią nestora polskiej fotografii. 

"Jesienny portret", fot. Eugeniusz Haneman -  fot. Eugeniusz Haneman
"Jesienny portret" , fot. Eugeniusz Haneman

– Przypominamy artystę, który przygodę z fotografią rozpoczął w latach 30. XX w. Przywołujemy obraz osoby o bogatej historii, pełnej zapału i marzeń. Prezentujemy archiwalne materiały, własnoręcznie wykonane modele oraz inne pamiątki stanowiące świadectwo pasji, ale i upływu czasu – podkreśla Dominika Pawełczyk, kuratorka wystawy.

Cywilny reporter

Eugeniusz Haneman był autorem nostalgicznych portretów i pejzaży, a także wielu znanych ujęć dokumentujących powstanie warszawskie – to 63 dni z jego fotograficznego życiorysu. Seria kilku wydarzeń i spotkań, m.in. poznanie Sylwestra Brauna, pseudonim „Kris”, spowodowała, że artysta stał się cywilnym reporterem uwieczniającym akcje powstańcze. Zadaniem Hanemana, uzbrojonego w aparat fotograficzny, było rejestrowanie codzienności okupowanej Warszawy, tworzenie kroniki zniszczeń i zdarzeń. Zdjęcia formatu 18x24 cm, oddawane Delegaturze Rządu na Kraj, służyły m.in. jako ilustracje do gazetek ściennych informujących warszawiaków o prawdziwych wydarzeniach z miasta. 

Sercem łodzianin

Rodowity warszawianin, Eugeniusz Haneman, zdecydował rozwijać swoją karierę w filmowej Łodzi. Z powodzeniem integrował środowisko Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Łódzkiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików, do którego należał od początku jego istnienia. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. Srebrnym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis. Został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezentował fotografie na wielu wystawach w kraju i za granicą. W 2013 r. nazwano jego imieniem Galerię Fotografii ŁTF przy ul. Piotrkowskiej 102.

Wernisaż wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki (Galeria Bałucka, Stary Rynek 2) zaplanowano na czwartek (11 sierpnia) na godz. 18:00. Wstęp wolny.

Zobacz także

Kontakt