Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Światowy Dzień Miłośników Książki. Po jakie pozycje sięgają łodzianie?

Kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po literaturę, a najstarsza aktywna czytelniczka Biblioteki Miejskiej ma prawie sto lat. Poznaj ciekawostki z łódzkich bibliotek, przygotowane z okazji Dnia Miłośników Książki.

Światowy Dzień Miłośników Książki -  fot. ŁÓDŹ.PL
Łodzianie najchętniej sięgają po kryminały, bestsellery i publicystykę , fot. ŁÓDŹ.PL

Wzrost zainteresowania literaturą

Literatura - dla jednych wierny przyjaciel, dla innych najgorszy wróg. Światowy Dzień Miłośników Książki obchodzony jest 9 sierpnia. Z tej okazji zajrzeliśmy do Biblioteki Miejskiej w Łodzi, aby sprawdzić, czy powieści wciąż cieszą się powodzeniem. 

Na koniec 2021 roku w łódzkich filiach było zarejestrowanych 102 580 czytelników. Najczęściej po książki przychodzą osoby w wieku 24-44 lat, a także po sześćdziesiątce. Widać też wzrost zainteresowania literaturą w innych grupach, np. wśród dzieci w wieku 6-12 lat. Co ciekawe, do łódzkich bibliotek zapisywane są nawet kilkumiesięczne maluchy. Natomiast najstarsza, aktywna miłośniczka książek urodziła się w roku 1924. Czytelnikami częściej są kobiety niż mężczyźni.

Łodzianie najchętniej sięgają po kryminały, bestsellery i publicystykę. Interesują się także powieścią graficzną, komiksem, poradnikami i psychologią. Prym również wiodą książki laureatów różnych nagród, np. Olgi Tokarczuk, Remigiusza Mroza czy Jakuba Żulczyka. 

Literatura ma wiele zalet. Pozytywnie wpływa na rozwój człowieka, wzbogaca wiedzę, słownictwo, wyobraźnię, kreatywność i logiczne myślenie. Poza tym czytanie to świetna forma relaksu poprzez naukę, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że do łódzkich filii coraz częściej przychodzą rodziny z dziećmi.  

Do biblioteki nie tylko po książki

Bibliotekarze bacznie obserwują swoich czytelników, analizują statystyki i jednoznacznie stwierdzają: „Książki wciąż cieszą się powodzeniem". Widać nawet wzrost zainteresowania bibliotekami. A to m.in. dlatego, że poszczególne filie, poza wypożyczaniem, oferują wiele atrakcji. Prowadzą m.in. dyskusyjne kluby książki dla młodzieży i dorosłych, a dla najmłodszych organizują kreatywne zajęcia plastyczno-ruchowe inspirowane książkami o zróżnicowanej tematyce, np. o higienie, ekologii czy tolerancji. 

W bibliotekach odbywają się również spotkania autorskie i różne akcje. Są nawet specjalne prezenty. Czytelnicy mogą otrzymać raz w miesiącu jeden kod do Legimi lub Empik Go i przez 30 dni cieszyć się darmowymi e-bookami i audiobookami. 

Wszystkich ciekawych przedsięwzięć nie sposób wymienić, ale jedno jest pewne. Biblioteka Miejska w Łodzi dba o to, aby mieszkańcy miasta się nie nudzili.

Zobacz także

Kontakt