Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Kartka z kalendarza. Mieczysław Saar, twórca monumentalnych malunków

24 sierpnia 1925 r. urodził się w Łodzi malarz Mieczysław Saar. Przykłady jego malarstwa sakralnego można odnaleźć w kościołach wielu polskich diecezji.

Fragment polichromii wg projektu i wykonania Mieczysława Saara w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi ul. Piotrkowska 2/2a -  fot. Wikipedia
Fragment polichromii wg projektu i wykonania Mieczysława Saara w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi ul. Piotrkowska 2/2a , fot. Wikipedia

W latach 1949–1954 Sarr studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni rysunku Wojciecha Weissa i Zbigniewa Pronaszki, w pracowni malarstwa u Adama Marczyńskiego oraz w pracowni polichromii u Wacława Taranczewskiego. Po studiach wrócił do Łodzi, aby tworzyć i aktywnie uczestniczyć w życiu artystycznym łódzkiego środowiska plastycznego. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim malarstwo sztalugowe oraz monumentalne malarstwo ścienne. Tematyka obrazów jest bardzo różnorodna i obejmuje pejzaże, portrety, cykle kwiatowe, martwą naturę, kompozycje o tematyce historycznej, batalistycznej, literackiej oraz religijnej, która dominuje w malarstwie ściennym. Mieczysław Saar jest autorem licznych polichromii oraz projektów wyposażenia wnętrz sakralnych. Jego monumentalne malarstwo sakralne spotkać można w wielu kościołach na terenie całego kraju, w tym także w kilku łódzkich świątyniach. Twórczość Saara jest niezwykle różnorodna i obejmuje kilka okresów poszukiwań stylistycznych – od realizmu, impresjonizmu do kubizmu, jak również różne techniki i gatunki malarstwa. 

Artysta zmarł 17 X 2015 r. w Łodzi, gdzie mieszkał przez całe życie. Spoczął na cmentarzu w Mileszkach. O drodze twórczej Mieczysława Saara oraz jego refleksjach o sztuce powstał film dokumentalny „Mój świat” w reż. Jadwigi Wileńskiej.

Zobacz także

Kontakt