Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Nowe limity zarobków dla emerytów. Seniorze, zobacz, ile możesz dorobić do emerytury!

Uwaga seniorzy! Już od września zaczną obowiązywać nowe limity zarobków dla emerytów i rencistów, którzy jednocześnie pracują. Chodzi o tych, którzy na emeryturę przeszli wcześniej i nie skończyli jeszcze 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn). Jeśli limit wyznaczony przez ZUS zostanie przekroczony – może to oznaczać utratę świadczenia.

Zmieniają się limity zarobków na emeryturze -  fot. Envato Elements
Zmieniają się limity zarobków na emeryturze , fot. Envato Elements

Zmiana limitu zarobków dla emerytów co kwartał

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co kwartał aktualizuje kwoty, które można dorobić, będąc na emeryturze i rencie. Zależą one od tego, jak wysokie jest przeciętne wynagrodzenie. Jeśli wcześniejszy emeryt zarobi więcej niż 70% tego wynagrodzenia jego emerytura zostanie zmniejszona. Z kolei jeśli zarobi ponad 130% tej kwoty, świadczenie zostanie całkowicie zawieszone. I tu pojawia się problem, bo w ostatnim kwartale przeciętne wynagrodzenie spadło. Oznacza to, że o przekroczenie limitu do emerytury będzie łatwiej.

Ile można dorobić do emerytury?

Ostatnio przeciętna pensja cały czas rosła, czyli seniorzy mogli dorabiać coraz więcej. Niestety według Głównego Urzędu Statystycznego średnie wynagrodzenie w drugim kwartale 2022 r. spadło o prawie 80 zł. Teraz wynosi nieco ponad 6150 zł brutto. Jak łatwo obliczyć, limit, po którym emerytura może zostać zmniejszona, to teraz nieco ponad 4300 zł. Jeśli ktoś do pensji dorobi więcej niż 8 tys. zł. brutto straci świadczenie.

Kogo nie dotyczą limity zarobków na emeryturze?

Kolejnej zmiany limitów można się spodziewać pod koniec 2022 r. Należy jednak pamiętać, że seniorzy, którzy już osiągnęli pełny wiek emerytalny, nie mają się czym martwić — ich limity nie obowiązują.

Zobacz także

Kontakt